Atrakcje turystyczne w Łebie

Ruchome wydmy w ŁebieŁeba jest niewielkim miastem w północnej Polsce, w województwie pomorskim, położona na Wybrzeżu Słowińskim, nad rzekami Łebą i Chełstem. Jest to miejscowość wypoczynkowa z portem morskim i kąpieliskami. Pierwsza historyczna wzmianka o osadzie pochodzi z 1282 r. i była to Słowińska wioska zamieszkała przez rybaków, szkutników i żeglarzy. Właściwy rozwój miasta jako letniska i kurortu nastąpił po II wojnie i trwa do dziś. Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych na polskim wybrzeżu.

To co wyróżnia ją od wielu innych miejscowości to jej specyficzny klimat oraz szerokie piaszczyste plaże. Otoczona jest z trzech stron wodą, od północy morzem Bałtyckim, od zachodu jeziorem Łebsko, a od wschodu jeziorem Sarbsko. Miasto Łeba to również bogata oferta turystyczna obfitująca w liczne atrakcje turystyczne.

Molo i port w Łebie

Między jeziorem Łebskim, a morzem znajdują się ruchome wydmy. Jest to zjawisko niespotykanie rzadkie w Europie. Piasek osuszany przez wiatr i słońce, wywiewany wiatrami w głąb lądu tworzy wysokie wydmy od 30 do 40 m wysokości z najwyższą czterdziestodwumetrową Wydmą Łącką. Ruchome piaski tworzą przepiękny pustynny krajobraz, zwany często polską Saharą. Wydmy te wchodzą w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, który został uznany przez UNESCO za światowy rezerwat biosfery. Na terenie parku żyje około 250 gatunków ptaków wraz z rzadko występującym w skali europejskiej orłem bielikiem, a także kormoranem czarnym, bocianem czarnym, orlikiem krzykliwym, puchaczem, zimorodkiem batalionem. Wśród boru wydmowego żyją także liczne ssaki, można spotkać w parku: łosia, dzika, daniela, czy borsuka.

Wydma Łącka - łeba

W połowie drogi na wydmy możemy zobaczyć wyrzutnię rakiet. Jest to tajny niemiecki poligon z 1940 roku. Zwiedzający mogą obejrzeć w nim wystawę fotograficzną, stare dokumenty i plany poligonu. Przy Skwerku Rybaka, który znajduje się w centrum Łeby możemy zobaczyć wystawę składającą się ze 102 gablot entomologicznych, w których łącznie jest ponad 3500 motyli i innych owadów. Wśród eksponatów znajdują się największe na świecie motyle Attacus Atlas.

Miłośnicy konnych przejażdżek mogą skorzystać z usług stadniny mieszczącej się w Nowęcinie nad Jeziorem Sarbsko w odległości około 1 km od centrum Łeby. Stadnina posiada 50 koni i oferuje nauka jazdy dla początkujących, jazdy na maneżu, jazdy w terenie, w tym jazdy nad morze oraz rajdy konne.

Co warto jeszcze zobaczyć w Łebie?

Na pewno najstarszy dom przy ul. Kościuszki 86 zbudowany wysiłkiem kupca Johanna G. Mampe. Zabytkowy kościół znajdujący się na terenach starej Łeby. Warto do niego zajrzeć, aby zerknąć na namalowany przez Maxa Pechsteina obraz przedstawiający Matkę Boską. Godny uwagi jest również hotel Neptun, który usytuowany jest na skarpie nad morzem. Pełnił niegdyś rolę domu zdrowotnego. Zobaczyć można również falochrony, które powstały w 2000 roku i sprawiają, że wejście do portu jest dużo bezpieczniejsze. Jest to ciekawa trasa spacerowa, którą wieńczy 16-metrowa metalowa konstrukcja krzyża, będąca wyrazem pamięci o wszystkich marynarzach, żeglarzach i rybakach, którzy nigdy nie wrócili. Doskonałym miejscem spacerowym jest promenada w której pobliżu znajdują się niskie domki rybackie i liczne punkty gastronomiczne. Przedłużając spacer można wybrać się na molo wschodnie o długości 192 m.

Szczególnym miejscem jest Skwer Rybaka w parku, do którego prowadzą niemal wszystkie drogi w Łebie. To tutaj odbywają się imprezy plenerowe, koncerty, gromadzą się artyści, grajkowie. Atrakcją parku jest także skrzynia czasu zakopana w 2004r. - znajdują się w niej przedmioty i dokumenty z naszych czasów, które zostaną odkopane po stu latach.

Oczywiście dla najmłodszych wczasowiczów również nie brakuje atrakcji. Na terenie Łeby znajdziemy wesołe miasteczko i Lunapark Krasnal, gdzie zgromadzone są karuzele, kolejka górska, beczka śmiechu, zjeżdżalnie, huśtawki. Obydwa parki gwarantują dobrą zabawę. Atrakcja jest również największy w Polsce Park Dinozaurów, który jest miejscem magicznym. Na terenie Łeby znajduje się też wodny plac zabaw - kompleks rekreacyjny złożony z dwóch niecek basenowych. Wśród bajecznie kolorowych aranżacji najmłodsi mają do dyspozycji dwa pirackie okręty z wodnymi armatkami, ślizgawkami, zjeżdżalnią rurową i wieloma innymi atrakcjami. Komfort termiczny gwarantuje woda o temperaturze 30 stopni Celsjusza. Dla rodziców przygotowana jest natomiast łaźnia parowa i tepidarium z wodnymi leżakami do wypoczynku. Wszystkie atrakcje zaprojektowano w taki sposób, aby rodzice korzystając z relaksu czy kąpieli mieli na oku pociechy bawiące się pod opieką ratowników na wodnym placu zabaw. Osoby aktywne miło mogą spędzić czas na grze w kręgle czy na wspinaczce na ściankach. Ponadto wszystkim wielbicielom sportu, zarówno amatorom jak i profesjonalistom Łeba oferuje doskonałe warunki do uprawiania sportu. Czekają na nich kluby sportowe, żeglarskie, szkółki windsurfingu, a także niezliczona ilość rozrywek jak chociażby motorówki, skutery wodne jachty czy żaglówki. Są również trzy szlaki turystyczne zielony o długości 20km, żółty 38km, i czerwony 40km.

Restauracje, bary i puby serwują przysmaki kuchni regionalnej oraz dania z ryb morskich. Gościnni i gospodarni mieszkańcy zapewniają noclegi i dbają o atrakcyjność pobytu swoich gości. Zróżnicowana baza noclegowa to m. in. hotele, pensjonaty, domy wczasowe, campingi, pokoje gościnne, domki letniskowe oraz ośrodki wczasowe. Poprzez szeroki wachlarz wszelkich ofert Łeba jest jednym z najczęściej odwiedzanych kurortów nadmorskich. Przeżywa niebywały rozwój i nabiera znaczenia nie tylko w zasięgu ogólnopolskim, ale i międzynarodowym.

Komentarze

Renata
Nie wyobrażam sobie lata bez Łeby. Prześwietny klimat i przesympatyczni ludzie. Pozdrowienia dla pani Marty z Mozarta
Kaśka
Praktycznie co roku jestem w Łebie i nie zamierzam tego zmieniać. Fajne klimaty, fajni ludzie. Polecam!