Cuda natury w Polsce (wybrane) - piękne miejsca w Polsce

Cuda Natury w PolsceMatka natura nie pożałowała Polsce piękna. Wiele jest w Polsce miejsc, które określa się mianem cudów natury. Niesamowite barwy, wspaniałe podziemne formacje jak i szlaki wodne to cuda, które dają nam powód do dumy. W Polsce na turystów czeka ogromna ilość atrakcji stworzonych siłami natury, budząca zachwyt nie tylko Polaków lecz także odwiedzających nasz kraj obcokrajowców. Poniżej tylko kilka wybranych.

Szmaragd i purpura w Rudach Janowieckich

W Województwie Dolnośląskim, u podnóża małej górki mającej ok. 900 metrów n.p.m. Wielkiej Kopy podziwiać można 4 stawy o przepięknej barwie. Woda ich ma barwę w odcieniach: purpury, zieleni, błękitu, żółci dzięki czemu są jedną z atrakcji turystycznych Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Rudawy Janowickie

Jeziorka te znajdują się na terenie starych niemieckich wyrobisk i kopalni, a na barwę ziemi w danym zbiorniku ma wpływ skład chemiczny podłoża. I tak jeziorko purpurowe swój koloryt zawdzięcza związkom miedzi i żelaza - głównie pirytu. Na barwę pozostałych ma wpływ występowanie związków miedzi.

Podziemny Raj w Górach Świętokrzyskich

Wapienna jaskinia krasowa umiejscowiona niedaleko Kielc to przepięknie uformowany podziemny świat, przepełniony formami naciekowymi stalaktytami i stalagmitami, które nierzadko zaskakującą złowieszczą postacią dodając temu miejscu uroku. Jaskinia Raj to piękne miejsce w Polsce, a najpiękniejsze są sklepienia ozdobione tysiącami kamiennych sopli.

Jaskinia Raj

Znaleziono ją przypadkiem w 1968r w trakcie wydobywania kamieni do pobliskiej budowy. Na chwilę obecną jaskinię można podziwiać, a spacer po podziemiach trwa ok. 45 minut.

Krokusy na Polanie Chochołowskiej

Nikomu nie trzeba udowadniać, że najwyższe góry w Polsce słyną z urody i wyjątkowości. Mimo to osoby, które rzadko bywają w Tatrach mogą nie zdawać sobie sprawy z wiosennych kolorowych spektaklów na Polanie Chochołowskiej za sprawą kobierców kolorowych krokusów. Wiosną miejsce to jest najchętniej fotografowane przez turystów, a każdy kto widział to miejsce nie dziwi się takim stanem rzeczy.

Krokusy w dolinie Chochołowskiej

Klify na wyspie Wolin

Wybrzeże klifowe na wyspie Wolin jest cudnym urwiskiem o wysokości prawie 100m. Praktycznie pionowe ściany piętrzą się nad wąskimi plażami, na których znaleźć można połamane drzewa, które występowały kiedyś na szczycie klifów. Jest tu piękna panorama na Zatokę Pomorską.

Klif na wyspie Wolin

Las krzywych drzew

W pobliżu Gryfina jest piękny las traktowany jako pomnik przyrody. Wpływ mają na to rosnące tam sosny zwyczajne o niesamowicie powyginanych kształtach. Jest wiele wytłumaczeń tego zjawiska - mimo to żadne nie jest 100% pewne. Jedne uznają to za świadome działanie człowieka, inni zrzucają to na działanie nieznanych sił wpływających na postać pnia sosny. Jak by nie było las zachwyca nie tylko powyginanymi sosnami lecz i ich równomiernemu szykowi. Wszystkie drzewa są na identycznej wysokości zaokrąglone.

Las krzywych drzew

Łuk Mużakowa, województwo lubuskie

Na Granicy polsko-niemieckiej jest piękny twór geologiczny, uformowany wskutek funkcjonowania lądolodów, w trakcie zlodowacenia środkowopolskiego. Morena czołowa ma postać podkowy, przez której środek przechodzi Nysa Łużycka, a uformowanie terenu powoduje, że różnica między najwyższym a najniższym punktem w tym rejonie liczy 100 metrów. Formacja ta jest pod ścisłą ochroną jako Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa - zobaczyć ją można na wycieczkach z przewodnikiem, jak również na samodzielnej wyprawie. Przy podziwianiu uformowania terenu i roślinności doskonale może posłużyć wypożyczenie roweru.

Łuk Mużakowa

Kajakiem przez Mazury

Pojezierze Mazurskie to bezapelacyjny cud natury. Na uwagę zasługuje tu szlak wodny liczący ok. 100 km, płynący korytem rzeki Krutynia i mazurskich jezior. Ta piękna trasa jest popularna wśród osób lubiących spływy kajakowe, przechodzi bowiem takim miejscami jak Puszcza Piska czy Mazurski Park Krajobrazowy.

Spływ rzeką Krutynią

Komentarze