Skarby Suchej Beskidzkiej: co warto zobaczyć w stolicy powiatu suskiego

Sucha BeskidzkaJest jednym z najciekawszych miast w Beskidach. Malownicza okolica jest bez wątpienia jej największym walorem, podobnie jak położenie przy ruchliwej drodze z Makowa Podhalańskiego do Wadowic. Wycieczki zaglądają tu chętnie i ze względu na jej wspaniałe zabytki.

Czym może się pochwalić Sucha Beskidzka? Oto najważniejsze informacje na temat zabytków tego miasta.


Sucha Beskidzka w pigułce

Sucha Beskidzka to ważny ośrodek miejski i stolica niezwykle malowniczego powiatu suskiego. Jest to obszar atrakcyjny zarówno dla tych, którzy lubią spędzać czas aktywnie, jak i dla tych, którzy preferują wycieczki mające na celu lepsze poznawanie historii. Tu, na skraju Beskidu Małego i Makowskiego, nudzić się nie można. Wędrówka po terenach skolonizowanych dopiero w XIV/XV wieku przez książąt oświęcimskich sprawia wiele radości. Odkrywanie przeszłości i piękna tej ziemi pozwala jednocześnie lepiej poznać dzieje tzw. państwa suskiego. Powstało ono w czasach Komorowskich, w początkach XVII wieku, i funkcjonowało jako własność prywatna aż do wybuchu II wojny światowej. Władali nim Komorowscy, Wielopolscy, Braniccy i Tarnowscy, a każdy z tych rodów pozostawił po sobie wiele ciekawych pamiątek. To one są dziś największymi atrakcjami w tej części kraju i decydują o tym, że Sucha Beskidzka często staje się głównym celem krajoznawczej wycieczki. Świetne zagospodarowanie miasta i jego najbliższej okolicy sprawia, że można tu znaleźć noclegi bez problemów. Kuszą też wspaniałe, doskonale zachowane zabytki, które pięknie opowiadają o historii tego regionu.

Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

    Zamek Suski prawie jak Wawel

      Zamek suski wraz z otaczającym go parkiem to atrakcja najważniejsza w tym mieście. Mały Wawel to ciekawy przykład dawnej architektury oraz siedziba ważnej placówki muzealnej. Zabytek ten jest związany zarówno z postacią słynnego Kaspra Suskiego, jak i z Anną Wielopolską. To właśnie jej zawdzięcza budowla swój obecny wygląd. Obecnie zamek, którego historia sięga połowy XVI stulecia, należy do Miejskiego Ośrodka Kultury. Na turystów czeka tu stylowa restauracja oraz hotel, w którym noclegi mogą znaleźć miłośnicy wypoczynku w wyjątkowo komfortowych warunkach.

        Zadziwia też ciekawe muzeum

          Jego zwiedzenie to najlepsza okazja do zapoznania się z pięknymi wnętrzami oraz zobaczenia ciekawych dzieł sztuki. Spacer po parku, którego dumą są kamienne mostki oraz zabytkowa, neogotycka oranżeria, również może dostarczyć turystom wielu mocnych wrażeń.

            Sakralne zabytki miasta Sucha Beskidzka to nie tylko piękna rezydencja i ciekawe placówki muzealne...

              To również ciekawe zabytki sakralne, którym w trakcie wycieczki po mieście warto poświęcić nieco więcej uwagi. dumą miasta jest okazały zespół kościelno-klasztorny. Znajduje się on w niewielkiej odległości od rynku. Jego dzieje sięgają XVII wieku i wiążą się z osoba Piotra Komorowskiego. Ciekawa kompozycja tego zespołu jest bez wątpienia jego największym walorem.

              Turyści mogą tu zobaczyć stary kościół - miejsce, które mimo niewielkich rozmiarów stanowi wielką atrakcję turystyczną. W jego bryle łączą się różne style architektoniczne, w tym gotyk, renesans oraz barok. Uwagę przyciąga też dawny klasztor, który połączony został ze starym kościołem ciekawym, arkadowym przejściem. Najbardziej wyróżniającym się elementem na terenie tego zespołu jest jednak nowy kościół, którego okazała wieża widoczna jest już z daleka. Ta neogotycka świątynia powstała na przełomie XIX i XX wieku, a dobudowana przewiązka połączyła ten nowszy obiekt z całością starszego założenia. Powstało w ten sposób założenie wyjątkowe, które w czasie wycieczki po Suchej Beskidzkiej koniecznie trzeba zobaczyć.

              Warto tu również zwrócić uwagę na ciekawą kaplicę - dzwonnicę. Jest to obiekt częściowo murowany, częściowo drewniany, który swą unikalną formą wzbudza zachwyt w oczach miłośników sztuki goszczących w Suchej Beskidzkiej.

              Najsłynniejsza polska karczma

              Sucha Beskidzka może się pochwalić pięknym rynkiem, na którego płycie znajduje się kolejny skarb dawnej architektury -to Karczma "Rzym", będąca bez wątpienia jednym z najsłynniejszych lokali gastronomicznych w całej Polsce. Wzniesiona w XVIII wieku służy wędrowcom do dziś. Regionalne potrawy i wspaniały wystrój sprawiają, że ten ciekawy zabytek drewnianej architektury stał się równie atrakcyjną wizytówką miasta, jak pobliski zamek.

              Sucha Beskidzka to wspaniałe miasto. Moc zabytków i piękna okolica to jej największe walory. Noclegi, dostępne tu bez problemów niemal na każdym kroku, są dodatkową zachętą dla turystów planujących wycieczki po tej części Polski. Powiat suski, a przede wszystkim Sucha Beskidzka, to miejsce wyjątkowe. Tu nikt nie będzie narzekał na nudę, a moc atrakcji sprawi, że czasu spędzonego na terenie Suchej Beskidzkiej nikt nie pożałuje.

              Komentarze