Zakopiańskie doliny

Dolina ChochołowskaZakopane i jego okolice są jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce. Samo miasteczko, jak i jego rejon są uwielbiane przez turystów z uwagi na piękne krajobrazy gór i dolin. O szczytach tatrzańskich mówi się wiele, a co z dolinami? Niedaleko Zakopanego jest ich wiele, każda jest inna i wyjątkowa.

Dolina Kościeliska

Dolina Kościeliska jest jedną z najpiękniejszych w polskich Tatrach. Znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zaczyna się w Kirach, niewielkiej wsi w okolicach Zakopanego i prowadzi do Hali Ornat. Spacer Doliną Kościeliską jest przyjemny, latem jednak spodziewajmy się dużej liczby turystów. W Dolinie znajduje się wiele ciekawych jaskiń, w tym Jaskinia Mylna, Mroźna, Raptawicka oraz Smocza. Atrakcją doliny jest Smreczyński Staw. Z Doliny Kościeliskiej można wybrać się między innymi na Czerwone Wierchy.

Dolina Strążyska

Piękna i malownicza Dolina Strążyska biegnie od Drogi pod Reglami aż po Giewont. Zajmuje powierzchnię około 4 kilometrów kwadratowych, a jej łączna długość to prawie 3 kilometry. W obrębie Doliny znajdują się trzy szlaki turystyczne. Czarny szlak prowadzi na Giewont, żółty do wodospadu Siklawa, a czarny do Doliny Małej Łąki.

Dolina Chochołowska

Najdłuższą i jednocześnie największą doliną w polskich Tatrach jest Dolina Chochołowska. Na Polanie Chochołowskiej znajduje się znane schronisko PTTK. To właśnie po tych terenach tak chętnie spacerował Karol Wojtyła. Wytyczony jest tutaj nawet słynny Szlak Papieski. W Dolinie Chochołowskiej kręcono sceny serialu o Janosiku oraz wiele scen z Potopu. W Dolinie przeważają lasy iglaste, a dokładniej bory świerkowe. Część dolna to lasy mieszane z przewaga buka, sosny oraz jodły. Piękna doliny dodają kwitnące jesienią wrzosy, krokusy ale i malownicze połacią kosodrzewiny. Na uwagę zasługuje także fauna doliny. Spotkać tu można jelenie, świstaki oraz niedźwiedzie. Dolina Chochołowska jest zamknięta dla samochodów. Można jednak przemieszczać się po niej pieszo, rowerem lub bryczką konną. Prawdziwą atrakcją jest kolejka turystyczna.

Dolina Pięciu Stawów Polskich

Piękna Dolina Pięciu Stawów Polskich ograniczona jest przez liczne granie i szczyty, jednak jej największą atrakcją jest pięć, słynnych górskich jezior, znanych jako Pięć Stawów Polskich. Największe z nich to Wielki Staw o powierzchni ponad 34 hektarów. To najdłuższe i jednocześnie najgłębsze jezioro w polskich górach. Spod Wielkiego Stawu dostać się można między innymi na przełęcz Krzyżne oraz na Kozi Wierch. Z kolei zielonym szlakiem podążamy przez Dolinę Roztoki do wodospadów znanych jako Wodogrzmoty Mickiewicza. Kolejne jezioro to Zadni Staw o powierzchni około 6 hektarów. Wznosi się nad nim między innymi Świnica. Kolejny jest Czarny Staw, jezioro górskie pochodzenia polodowcowego o powierzchni około 12 hektarów. Tworzy wiele podmokłych łąk oraz terenów torfowych. Przedni Staw to kolejne jezioro polodowcowe o powierzchni nieco mniejszej, około 7 hektarów. W jego wodach występują pstrągi. Najmniejszy jest Mały Staw o powierzchni około 0,2 hektara. Dociera do niego niebieski szlak turystyczny znad Morskiego Oka. W jeziorze i jego okolicach licznie występuje traszka. Warto wspomnieć, że dno Doliny Piecu Stawów porośnięte jest roślinnością alpejską oraz kosodrzewiną. Na granicy Doliny znajduje się wodospad Siklawa, największy w naszym kraju.

Dolina Białego

Malownicza Dolina Białego w polskich Tatrach odgraniczona jest masywem Długiego Giewontu oraz Małą Krokwią. Flora jest typowa dla pietra regla dolnego, przeważają lasy mieszane z bukiem, jodłą oraz świerkiem. Wyżej rosną połacie kosodrzewiny. Z Doliny Białego szlakami turystycznymi można dostać się do Kuźnic oraz na Polanę Strążyską.

Dolina Białki

Tatrzańska Dolina Białki znajduje się na granicy polsko-słowackiej. Na jej obecny charakter bardzo duży wpływ miało przesuwanie się po tym terenie lodowca. Znajduje się tutaj między innymi przejście graniczne w miejscowości Łysa Polana. Z doliny roztacza się malowniczy widok na wiele, tatrzańskich szczytów.

Dolina Rybiego Potoku

Odgałęzieniem Doliny Białki jest piękna Dolina Rybiego Potoku. W jej dolnym piętrze położone jest najsłynniejsze i najpiękniejsze jezioro w polskich Tatrach: Morskie Oko. To właśnie z niego wypływa Rybi Potok, od którego wzięła się nazwa Doliny. Ukształtowanie terenu Doliny uwarunkowane jest podążaniem lodowca, widać tu bowiem charakterystyczne formy, w tym morenę czołową, boczną i wiele innych. Flora obejmuje zbiorowiska leśne typowe dla górskiej roślinności piętrowej, w tym regiel dolny, gdzie przeważają lasy liściaste i mieszane, regiel górny z borami iglastymi z przewaga sosny, w tym limby oraz piętro turni. Fauna obejmuje różnorodne gatunki zwierząt. W Dolinie spotkać można jelenie, świstaki, rysie, niedźwiedzie, a wyżej: również kozice górskie. Z Doliny prowadzi wiele szlaków, w tym czerwony do Wodogrzmotów Mickiewicza, niebieski do Doliny Pięciu Stawów, zielony na Mięguszowiecką Przełęcz czy żółty na Szpiglasową Przełęcz.

Dolina Roztoki

Dolina Roztoki jest kolejnym odgałęzieniem Doliny Białki, naturalnie przedłuża Dolinę Pięciu Stawów, ma kształt litery „U”, od strony południowej ograniczają ją Wodogrzmoty Mickiewicza, a dnem doliny płynie potok: Roztoka. Wypływa on z Wielkiego Stawu, jest dopływem Białki. Na granicy Doliny znajduje się wodospad Siklawa. Flora dolny obejmuje lasy świerkowe, bory sosnowe z przewagą limby oraz kosodrzewinę, rosnąca w wyższych partiach. Można spotkać tu jelenie, niedźwiedzie oraz kozice.

Dolina Suchej Wody Gąsienicowej

Dolina Suchej Wody Gąsienicowej wyznacza granice między Tatrami Wysokimi oraz Zachodnimi. Jej dnem płynie potok Sucha Woda, a dolna część doliny nazywana jest po prostu Doliną Gąsienicową. Na Hali Gąsienicowej zlokalizowane jest znane schronisko "Murowaniec". Prowadzi stąd czerwony szlak nad Morskie Oko, którym można udać się dalej: na Rysy.

Dolina Małej Łąki

Piękna dolina tatrzańska, zwana Doliną Małej Łąki, ograniczona jest granią Czerwonych Wierchów, Kopą Kondracką czy Wielką Turnią. Prowadzi tu wiele szlaków turystycznych, w tym żółty na Kopę oraz czarny do Doliny Kościeliskiej.

Dolina Bystrej

Dolina Bystrej otoczona jest stokami Krokwi i Nosala. Prowadzi z niej niebieski szlak turystyczny z miejscowości Kuźnice aż na szczyt Giewontu oraz zielony na Kasprowy Wierch. Z doliny można wybrać się także na Sarnią Skałę. Działają tutaj nartostrady.

Jak widać, dolin w polskich Tatrach jest wyjątkowo dużo. Razem stanowią one ciekawa mapę tego terenu: połączone są licznymi szlakami turystycznymi i stanowią wspaniały powód, by przyjechać do Zakopanego i podziwiać widoki, jakie nam zapewniają.

Komentarze

Piotr
Jak planujecie bliższą eksplorację Kościeliskiej oraz Chochołowskiej, to polecam www.ecotatry-hotel.pl jako idealną bazę wypadową. Blisko, cicho i ze smacznym żarełkiem.
Pozdrawiam!