Apteczka na wakacje - co warto zabrać ze sobą na wyjazd

Apteczka na wakacjeW trakcie letnich wypadów często zdarza nam się zmierzać z niegroźnymi schorzeniami, takimi jak ugryzienia owadów, oparzenia, zatrucia czy opryszczki. Warto więc wiedzieć jak sobie z nimi radzić i mieć zawsze w bagażu podręczną apteczkę z niezbędnymi lekami.

Oparzenia i fotoalergia

W czasie urlopu uwielbiamy leżeć na słońcu. Często jednak zdarza się nam przedawkować kąpiele słoneczne, co skutkuje poparzeniami. Objawia się to zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem przy dotyku. Najważniejsze w takich wypadkach jest unikanie słońca do czasu zagojenia. Dużą ulgę przynoszą też okłady z zimnej wody lub pianki. Jeśli planujesz się opalać pamiętaj również zawsze o kremie z filtrem.

Długi pobyt na słońcu może też skutkować wysypką. Ma ona postać czerwonych małych grudek, które pieką. To zjawisko to tzw. fotoalergia. Przy jej pojawieniu się warto zastosować piankę, a przy silniejszym bólu zgłosić się do lekarza po środki przeciwzapalne.

Ukąszenia owadów

Użądlenie przez pszczoły, osy czy szerszenia dla dorosłego człowieka, o ile nie jest on uczulony nie jest groźne, a jedynie nieprzyjemne. Sytuacja jest natomiast poważniejsza w przypadku małych dzieci i alergików. W takich wypadkach może pojawić się uczucie duszności, obrzęk warg, oczu i policzków, łzawienie, pokrzywka, a nawet wstrząs anafilaktyczny. Najbardziej niebezpieczne jest użądlenie w okolicy gardła i jamy ustne, ponieważ może skutkować zaburzeniami oddychania.
Jeśli dojdzie do ukąszenia przez pszczołę, należy usunąć żądło i zrobić okład.W momencie pojawienia się objawów uczuleniowych, należy szybko zgłosić się do lekarza.
Gdy do gry wchodzi kleszcz to w momencie kiedy znajdziemy go wbitego w naszą skórę. należy go usunąć za pomocą pęsety. Ważne jest, by pozbyć się go w całości. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, należy zgłosić się do lekarza. Należy też pamiętać, że te niebezpieczne pajęczaki mogą powodować boreliozę albo kleszczowe zapalenie mózgu. Warto zatem zapobiegać ukąszeniom kleszcza poprzez np. noszenie ubrań z długimi rękawami i nogawkami podczas wycieczek do lasu czy na łąkę.
Z owadami nie można zadzierać, dobrze też mieć na wszelki wypadek w aptece wapno, leki przeciwuczuleniowe i żel łagodzący ukąszenia.

Skutki upałów

  • Pragnienie - wzmożone pragnienie w ciepłe dni spowodowane jest większą potliwością. Jeśli nie będziemy odpowiednio nawadniać ciała mogą pojawić się osłabienie, suchość skóry i języka, męczliwość mięśni, zawroty głowy, a nawet omdlenie. W czasie upałów warto pić nawet 3-4 litrów dziennie.
  • Zatrucia pokarmowe - upały sprzyjają rozwojowi bakterii chorobotwórczych w jedzeniu, więc latem łatwiej się zatruć. Najczęstsze zatrucia są spowodowane salmonellą lub gronkowcem.Objawia się to wymiotami, biegunką, bólem brzucha, gorączką. W celu leczniczym zaleca się zrobić sobie głodówkę i wypijać dużo wody, którą można wzbogacić o sód, chlorki, potas i glukozę, co uzupełni tracone elektrolity. Warto wziąć także środki przeciwbiegunkowe.
  • Opryszczka - zbyt długie odpoczywanie na słońcu może osłabić nasz organizm, przez co łatwo staniemy się pożywką dla wirusów. Jednym z nich jest wirus opryszczki, który objawia się pieczeniem lub swędzeniem na wardze, co następnie przemienia się w pęcherzyk z płynem, który kiedy pęka zostawia gojącą się ranę. Nie wolno jej oczywiście drapać ani dotykać, a gdy tylko poczujemy pieczenie, natychmiast należy je posmarować kremem lub maścią.
  • Grzybica - podczas wakacji często korzystamy z basenów i pływalni, gdzie chętnie rozwijają się grzyby. Grzybica najczęściej występuje w postaci pękniętej skóry, która boli. Jeśli nie masz możliwości skontaktowania się z lekarzem w momencie jej pojawienia się, warto posmarować ją maścią przeciwgrzybiczą.

Wszelkich symptomów nie można bagatelizować i w przypadku ich zaostrzenia należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Opracowanie artykułu: Jutro Medical.

Komentarze