Atrakcje Karpacza i okolic - z wizytą u Liczyrzepy

Karpacz - panoramaHistoria Karpacza, miasta położonego na rozległych polanach, sięga XIV wieku. W okresie, kiedy na fali było poszukiwanie złota, górnicy nazywani Walonami, z racji swojego romańskiego pochodzenia, prowadzili szeroko rozwinięte prace w poszukiwaniu drogocennego kruszcu.

Rok 1412 przyniósł potężną ulewę, która zniszczyła osadę Bronysdorf, znajdującą się w Czerwonej Dolinie. W wyniku tego niefortunnego zdarzenia losowego, mieszkańcy postanowili założyć nową dzielnicę, do dnia dzisiejszego zwaną Płóczki.

Z uwagi na specyfikę terenu, równocześnie do powstania dzielnicy Płóczki, obecną centralną część miasta zaczęli zasiedlać drwale, stawiając swoje domy mieszkalne. Drwale ci, trudniący się pozyskiwaniem drewna dla pobliskich hut, karczowali lasy, dzięki czemu pasterze zyskali znakomite tereny do wypasania zwierząt gospodarskich.

Dzieje związane z historią Polski również odcisnęły swoje piętno na Karpaczu. Wojna trzydziestoletnia, spowodowała wyniszczenie przemysłu górniczego oraz hutniczego. Mieszkańcom pozostało głównie wypasanie zwierząt. Jednak nie tylko Polakom było ciężko. Przybyli na ziemie polskie emigranci z ziem czeskich założyli Karpacz Górny, gdzie zajęli się ziołolecznictwem. W wyniku ograniczeń administracyjnych laboranci musieli ograniczyć ilość produkowanych specyfików. Wraz ze śmiercią ostatniego zielarza, przemysł ten zanikł. XVIII wiek przyniósł z kolei wzrost znaczenia górnictwa, za sprawą odkryć związanych z rudą ołowiu i srebra. Dopiero XIX wiek przyniósł dobrą passę dla turystyki a to za sprawą pielgrzymek, które zmierzały na Śnieżkę. I tak do dnia dzisiejszego są one organizowane w to właśnie miejsce, oczywiście za sprawą Kaplicy Św. Wawrzyna.

Karpacz kojarzony jest głównie z górującą nad nim Śnieżką. Najwyższy szczyt Karkonoszy (1602 m), otulony przez około 200 dni w roku mgłą oraz temperaturą poniżej zera, zaliczany jest również to korony Gór Polskich. Na szczycie góry znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej.

Góra Śnieżka

W środku znajduje się restauracja oraz muzeum, w którym można obejrzeć narzędzia używane przez meteorologów. Dla najmłodszych zdobywców gór czeka w restauracji, starzec, Duch Gór zwany Liczyrzepą, który własnoręczną pieczęcią podpisuje Certyfikaty zdobywcy jego tajemnej góry.

Skąd Duch Gór na Śnieżce? Otóż według legend była to właśnie jego siedziba. Imię Liczyrzepa, również związane jest z tą właśnie górą. Zgodnie z przekazywaną od pokoleń bajką, Duch Gór, porwał dziewczynę o imieniu Dobrogniewa i uwięził ją właśnie w swojej kryjówce, znajdującej się w wewnątrz góry. Na szczęście śliczna dziewczyna miała również ukochanego, któremu dzięki wysłanemu przez nią krukowi, udało się ją odnaleźć. Obaj śmiałkowie stoczyli walkę o ukochaną, jednak widząc, że żadna strona nie wygrywa oraz w obawie przed przegraną raciborskiego księcia Mieszka, dziewczyna zaproponowała aby książę policzył skarby znajdujące się w komnacie a Duch Gór rzepy, które przyniósł do tejże komnaty. Warunek był jeden - żaden nie mógł się pomylić. W trakcie gdy Duch liczył rzepy, zakochali wymknęli się z komnaty i po dotarciu do Świdnicy wyprawili huczne wesele. Od tego dnia straszny gniew budzi w nim przydomek Liczyrzepa.

Jak już wspomniano na Śnieżce znajduje się także Kaplica Świętego Wawrzyńca. Corocznie w dniu 10 sierpnia o godzinie 12.00 odbywa się tam Msza Święta, gromadząca zarówno Polaków jak i Czechów. Uroczystą Mszę Świętą, kończy modlitwa w Kotle Łomniczki, przy symbolicznym cmentarzu Ofiar Gór.

Kaplica Świetego Wawrzyńca na Śnieżce - karkonosze

Cmentarz ten złożony jest z kilkunastu tabliczek oraz krzyża, który przypomina nam o tym, że góry to nie tylko wspaniałe widoki, piękno natury oraz idealne miejsce do spędzania wolnego czasu, lecz również mogą stanowić śmiertelne niebezpieczeństwo, dlatego warto jest mieć przed nimi respekt. W 1970 roku Kaplicę odwiedził Johann Wolfgang Goethe. Poniżej cmentarza znajduje się schronisko nad Łomniczką. Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie dysponuje ono bazą noclegową a jedynie bufetem.

U stóp Śnieżki znajduje się Śląski Dom. Obecne schronisko pochodzi z przełomu XIX i XX wieku (poprzednie spłonęło). Znajduje się w nim baza noclegowa oraz zaplecze gastronomiczne obsługujące liczne rzesze turystów. Jeśli mowa już o schroniskach to warto wspomnieć jeszcze o dwóch, które możemy odwiedzić wędrując Równią pod Śnieżką.

Schronisko "Strzecha Akademicka". Bogata historia związana z tym obiektem, stanowi ciekawy materiał do zgłębiania dla miłośników górskich historii. Podobnie jak Śląski Dom, pierwotna Strzecha Akademicka również spłonęła, a w jej miejsce powstał murowany budynek. Doskonałe miejsce nie tylko dla amatorów pieszych wędrówek, w sezonie zimowym zamienia się w bazę narciarską. Dwa wyciągi orczykowe łączą się z wyciągiem znajdującym się na tzw. Kopie. Drugim schroniskiem, o którym warto wspomnieć jest "Samotnia".

Schronisko samotnia

Położone w sąsiedztwie Małego Stawu, posiada typowo górski klimat. Baza noclegowa oraz gastronomiczna powoduje, liczne odwiedziny turystów, zachwyconych nie tylko widokami lecz także ciszą panująca wokół.

Nad Karpaczem oprócz Śnieżki górują także olbrzymie skały, widoczne z daleka. Pielgrzymy i Słonecznik bo o nich mowa to granitowe skały, z którymi związane są również liczne legendy m. in. związane z misami ofiarniczymi. Karpacz nieodzownie kojarzy się także ze Świątynią Wang. Sprowadzona z miasteczka Vang (Norwegia) przez pruskiego króla Fryderyka Wilhelma IV, stanowi atrakcję turystyczną od wielu lat. Zwiedzający słuchają nagrania o jej historii. Często można też wysłuchać koncertów muzyki organowej.

Świątynia Wang

Gdy już będziemy zmęczeni górskimi wyprawami, możemy oddać się zwiedzaniu lokalnych muzeów. Na ulicy Kopernika, znajduje się Muzeum Sportu i Turystyki. Znajdują się w nim wystawy stałe jak i czasowe. Warto wspomnieć, że muzeum honoruje Kartę Dużej Rodziny. Drugim muzeum jest Muzeum Zabawek i Lalek, które szczególnie chętnie odwiedzają najmłodsi turyści. Znajduje się na ulicy Kolejowej, w starej siedzibie dworca kolejowego. Kolekcja zabawek pochodzi ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego, znanego mima oraz prekursora Teatru Pantomimy Wrocławskiej. Rozmaite zabawki stanowią zbiór ze wszystkich stron świata. Wystawowe galerie również są stałe oraz czasowe.

Amatorom wspinaczek, Karpacz również ma coś do zaoferowania. Krucze Skały, znajdujące się przy szlaku wiodącym na Sowią Przełęcz, to granitognejsowa grupa skalna, mierząca do 25 metrów wysokości. Występuje na nich kilka wariantów spinaczkowych, o różnym poziomie trudności. Wierzchołek Kruczych Skał, stanowi także idealne miejsce do podziwiania krajobrazu Karkonoszy.

Miłośnicy wody również znajdą atrakcje dla siebie. Dziki Wodospad, zapora na Łomnicy, czy Aquapark "Sandra" to gwoździe programu dla turystów lubiących akweny wodne oraz zjawiskowe widoki. Dziki Wodospad to kaskada, która została stworzona za przyczyną spiętrzenia zaporą przeciwrumoszową wód rzeki Łomnicy, która swoje źródło posiada na wysokości 1407 m n. p.m. Niezwykle malownicze kaskady wody, znajdują się w niedalekiej odległości od wyciągu pod Kopą. Zdjęcia tego niezwykłego miejsca zdobią niejeden przewodnik po Karpaczu.

Zapora na Łomnicy, której budowa sięga aż 1910 roku, to również znana atrakcja Karpacza. Korona zapory mierząca aż 105 metrów długości stanowi deptak, z którego można oglądać malownicze kaskady wody, kapryśnej Łomnicy. Obok zapory znajduje się lokal gastronomiczny, z którego możemy podziwiać nie tylko twór pruskiego programu przeciwpowodziowego jakim jest wspomniana zapora lecz także jeziorko zaporowe. Dla osób lubiących potupać nóżką w rytm tanecznej muzyki, w lokalu organizowane są dancingi.

Na ulicy Obrońców Pokoju znajduje się stosunkowo niedawno wybudowany obiekt, w którym mieści się kompleks hotelowy wraz z zespołem basenowym. Turyści chcący się zrelaksować, mają możliwość zażycia kąpieli solankowych, które polecane są szczególnie osobom mającym problemy ze zdrowiem dróg oddechowych. Dla dzieci, kompleks przygotował basen, podzielony na boisko do gier zespołowych, tor przeszkód oraz zwykłe miejsce do zabawy. Na zewnątrz znajdują się baseny z podgrzewaną wodą. Swoistą atrakcję dla ludzi lubiących dozę adrenaliny, stanowią zjeżdżalnie, wśród których najdłuższa liczy sobie 100 metrów.

Spacerując ulicą Strażacką, w stronę dolnej stacji kolejki na Kopę, możemy spotkać turystów sprawdzających grawitację. Mianowicie wiele osób twierdzi, iż samochody z wyłączonym silnikiem jadą w tym miejscu pod górę. Zjawisko to nazywane jest złudzeniem optycznym. Miejsce to oznaczane mianem zakłócenia grawitacji, stanowi miejsce gdzie kierowcy sprawdzają czy ich samochody, rzeczywiście pozostawione na luzie będą jechały pod górę. Inni z kolei wylewają wodę na ulicę i sprawdzają czy będzie płynęła pod górę. Jeśli wierzyć zapewnieniom różnych źródeł, przyciąganie ziemskie jest w tym miejscu słabsze o 4%, jednak ta teoria nie jest potwierdzona żadną naukową dokumentacją.

Karpacz to miejsce niezwykle przyjazne rodzinom wielopokoleniowym. Dla dzieci w różnym wieku, przygotowano moc atrakcji w Centrum "Kolorowa". Znajdujący się na ulicy Parkowej obiekt, dysponuje całorocznym torem saneczkowym. Podwójne siedzenia, dają możliwość przeżycia fantastycznych chwil wraz z bliską osobą. Długość zjazdu wynosi aż 800 metrów. Centrum Rekreacji i Sportu przygotowało dla klientów, którym spodobają się atrakcje jakie dla nich przygotowano bogata ofertę cenową, zawierającą nie tylko pojedyncze bilety lecz także karnety, zawierające nawet 50 przejazdów. W zimę można nabyć w nim bilety na stok narciarki oraz malutki stok do nauki jazdy na nartach.

Skwer przed Urzędem Miasta, usiany jest brązowymi odlewami butów, zmarłych polskich himalaistów. Ludzi zasłużonych dla gór, wybiera specjalna grupa osób złożona z pracowników Urzędu Miasta Karpacz oraz Górskiej Szkoły. Władysławowo uhonorowało himalaistów tablicą z ich nazwiskami na budowli symbolizującej ośmiotysięczniki, a Karpacz odciskami ich butów. Zasłużeni dla gór w każdym zakątku Polski mają swoje "miejsce".

Karpacz to doskonałe miejsce nie tylko do turystyki letniej lecz także zimowej. Turyści chętnie odwiedzają Kompleks Narciarski Kopa. Wyciągi orczykowe, nartostrada Liczyrzepa czy nartostrada Złotówka to tylko nieliczne atrakcje jakie oferuje ta piękna okolica. Narciarska trasa biegowa licząca około 2,5 kilometra w sezonie zapełnia się rzeszą turystów, uprawiających narciarstwo biegowe. Fanom skoków narciarskich z pewnością spodoba się informacja iż nad Białym Jarem, wznosi się skocznia narciarska im. Stanisława Marusarza. Rekordzistą skoczni jest Adam Małysz z wynikiem 94,5 m. W sezonie letnim odbywają się tam skoki bungee.

Karpacz to główne miasto powiatu jeleniogórskiego. Z racji ilości odwiedzających go turystów, ma bogatą bazę turystyczną. Na uwagę zasługują hotele, pensjonaty lecz także działające przez cały rok schroniska turystyczne. Oprócz bazy noclegowej miasto posiada także bogatą ofertę gastronomiczną, wśród której nie brakuje kontrowersyjnych lokali. Mowa oczywiście o knajpce, która w swoim wystroju posiada liczne roznegliżowane diabły oraz diablice. Jednych ten widok bawi, innych zawstydza. Oczywiście każdy może sam zdecydować czy ma życzenie oglądać biesy bez odzienia.

Ocena: 5.0

Komentarze