Baligród - atrakcje, zabytki, historia

BaligródWycieczki w Bieszczady to wspaniała przygoda, a jednocześnie trudna lekcja historii. Gdzie warto się wybrać? Jednym z tych miejsc, które z pewnością warto odwiedzić, jest Baligród - miejscowość o ciekawej przeszłości, o której przypomina nam wiele cennych zabytków. Co warto tutaj zobaczyć?

Baligród - historia

Baligród to dawne miasto, którego wielkim walorem jest położenie w pobliżu takich miejscowości, jak Cisna i Wetlina. Piękne krajobrazy oraz bogaty świat przyrody to czynniki, dzięki którym w rejonie Baligrodu coraz lepiej rozwija się turystyka. Miejscowość ta znana jest jednocześnie miłośnikom historii, a możliwość wędrowania śladami przeszłości sprawia, że Baligród nabiera wyjątkowego charakteru.

Miejscowość ta powstała w początkach XVII stulecia, a jej założycielem był Piotr II Bal - podkomorzy sanocki. Już pod koniec XVIII wieku była to ważna osada handlowa, mogąca się pochwalić ryneczkiem oraz małomiasteczkową zabudową. Co ciekawe, aż 25% ówczesnych mieszkańców Baligrodu to Żydzi, po których zachowało się tu sporo pamiątek. Społeczność ta miała jednocześnie istotny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki, co miało istotny wpływ na dzieje Baligrodu. W mieście tym żyli również Polacy i Rusini, zajmujący się rolnictwem, pasterstwem oraz pracą w pobliskich hutach żelaza. Choć gospodarka rozwijała się tu doskonale, w okresie międzywojennym Baligród utracił prawa miejskie. Trudnym okresem dla Baligrodu i jego mieszkańców okazały się lata II wojny światowej. Dla społeczności żydowskiej był to czas zagłady, dla pozostałych mieszkańców - okres narastającego konfliktu polsko-ukraińskiego. Ten ostatni zakończył się dopiero w 1947 roku, jednak jego burzliwy przebieg sprawił, że do dziś pozostaje on jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w bieszczadzkich dziejach. O dawnym Baligrodzie przypominają nam dziś cenne zabytki, którym w czasie wycieczki w Bieszczady warto się uważniej przyjrzeć.

Baligród - atrakcje i zabytki

W czasie wizyty w Baligrodzie ujrzeć można wiele ciekawych obiektów, które przypominają nam o trudnych dziejach tej miejscowości oraz o jej dawnych mieszkańcach. Baligród urzeka małomiasteczkowym układem urbanistycznym, dzięki czemu na terenie tej sporej wsi wciąż panuje wyjątkowa atmosfera. Ciekawie prezentuje się ryneczek, którego najbardziej charakterystyczna ozdoba jest pomnik - czołg T-34. Drugim pomnikiem na baligrodzkim rynku jest dzieło, które ma przypominać o konflikcie polsko-ukraińskim, a dokładniej o Polakach zabitych przez UPA w sierpniu 1944 roku. Ciekawą pamiątką z czasów, gdy Baligród był miastem wielu kultur i religii, jest cerkiew Zaśnięcia Matki Bożej z 1829 roku. O żyjących w Baligrodzie Żydach przypomina z kolei cmentarz narodowości semickiej, oddalony od ryneczku o zaledwie 200 metrów. Na jego terenie wciąż można ujrzeć sporo ciekawych macew, które dostarczają nam wielu cennych informacji o dawnych mieszkańcach tej bieszczadzkiej miejscowości. O trudnych dziejach Baligrodu przypomina też cmentarz wojskowy, na terenie którego spoczywają żołnierze polscy i radzieccy.

Współczesny Baligród staje się coraz ciekawszym ośrodkiem turystycznym. Coraz lepsza baza noclegowa przyciąga turystów, wiele osób traktuje tę miejscowość jako świetny punkt wypadowy w Bieszczady. Bez wątpienia z Baligrodu można urządzać ciekawe wycieczki w rejon Wysokiego Działu oraz masywu Łopiennika. Okolice Baligrodu są atrakcyjne dla mniej aktywnych turystów - w sąsiednich wsiach cennych zabytków z pewnością nie zabraknie. Wiele możliwości czeka tu na miłośników sztuki cerkiewnej, których mogą oczarować takie miejscowości, jak Górzanka czy Roztoki Dolne.

Baligród to kuszący cel niejednej wycieczki oraz atrakcyjne miejsce dla tych, którzy w Bieszczadach zamierzają spędzić pełen wrażeń urlop. Tu nuda nikomu nie grozi, a dzięki coraz lepszemu zagospodarowaniu każdy może tu znaleźć nocleg oraz szereg ciekawych ofert spędzenia wolnego czasu.

Komentarze