Beskid Żywiecki - położenie, mapa, szlaki, szczyty, atrakcje

Beskid ŻywieckiPiękne hale, klimatyczne schroniska górskie oraz punkty widokowe, z których można podziwiać beskidzkie panoramy - oto atrakcje, którymi zachwyca nas Beskid Żywiecki. Ta wspaniała grupa górska przyciąga tych, dla których najlepszym sposobem na spędzanie wolnego czasu są długie, piesze wycieczki po górach. Gdzie warto się wybrać? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tej części kraju?

Na czym polega fenomen tej grupy górskiej? Z jednej strony Beskid Żywiecki przyciąga dobrym zagospodarowaniem, z drugiej - kameralnym charakterem oraz ciekawymi trasami, których pokonanie pozwoli każdemu z nas na bliższy kontakt z naturą.

Mapa Beskidu Żywieckiego

Mapa Beskidu Żywieckiego

Mapa Beskidu Żywieckiego - www.scholaris.pl

Beskid Żywiecki w pigułce

Ciekawa kultura, przyrodnicze ciekawostki - oto główne powody, dla których warto zaplanować wczasy na terenie Beskidu Żywieckiego. Ta część Karpat ma się czym pochwalić, a wycieczki na takie szczyty, jak Babia Góra, Pilsko czy Wielka Racza, mogą nam dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Jakie atrakcje są tu najważniejsze? Jakie letniska warto wybrać z myślą o urlopie w tych górach?

Z wizytą w Żywcu

Żywiec

Najważniejszym miastem na terenie tej grupy górskiej jest Żywiec - piękny ośrodek miejski, który może się pochwalić ciekawą historią oraz cennymi zabytkami. Z pewnością warto zwrócić tu uwagę na obiekty znajdujące się w rejonie rynku. Piękny ratusz, konkatedra żywiecka oraz kościół Świętego Krzyża, urzekający swą średniowieczną formą - oto wybrane atrakcje, którymi może się pochwalić Żywiec. W mieście tym kuszą również piękne pamiątki związane z rodami, które przed laty władały ziemią żywiecką. Zamek z XIV wieku oraz pochodzący z XIX stulecia pałac Habsburgów, piękny park i zabudowania żywieckiego browaru - oto kolejne ciekawostki, którym podczas zwiedzania Żywca koniecznie trzeba poświęcić swój czas.

Rycerka Górna i okolice

Wielka Racza

Dla tych, którym marzą się wczasy w górach oraz ciekawe wędrówki po beskidzkich szlakach, idealnym miejscem na wypoczynek będzie Rycerka Górna. Ta spokojna miejscowość znana jest jako doskonały punkt wypadowy w rejon Wielkiej Raczy - szczytu, który jest doskonałym punktem widokowym. Na piechurów czeka tu ciekawe schronisko turystyczne, mogące się pochwalić niemal stuletnią historią. W rejonie Rycerki zachwycają też takie miejsca, jak Bendoszka Wielka czy przełęcz Przegibek. To bardzo ważne punkty na turystycznej mapie Beskidu Żywieckiego, warto im zatem poświęcić nieco więcej uwagi.

Zawoja - w cieniu Babiej Góry

Babia Góra

Jest jedną z najdłuższych wsi w Polsce, a jednocześnie - ważnym letniskiem, z którego można zaczynać wycieczki w rejon Jałowca oraz Pasma Polic. Dla większości turystów Zawoja jest jednak najlepszym punktem wypadowym w masyw Babiej Góry (1725 m. n. p.m.) - najwyższego szczytu w Beskidzie Żywieckim. Miłośników przyrody na teren Zawoi przyciąga dodatkowo pobliski Babiogórski Park Narodowy. Przy siedzibie jego dyrekcji czeka na turystów-przyrodników nie lada atrakcja. To muzeum poświęcone babiogórskiej przyrodzie oraz ogród, na terenie którego podziwiać można najciekawsze gatunki roślin występujących na terenie BPN.

Korbielów - dla narciarzy i piechurów

Z Korbielowa można urządzać ciekawe wycieczki w rejon Pilska, którego stoki są dodatkowo miejscem atrakcyjnym dla miłośników jazdy na nartach. Z tej sporej wsi, leżącej tuż przy granicy ze Słowacją, można wybrać się i na Pilsko, i na Halę Miziową. Są to punkty niezwykle atrakcyjne pod względem widokowym, a rozciągające się z nich widoki na długo pozostają w pamięci wszystkich turystów.

W rejonie Jeleśni

W czasie wędrówek po Beskidzie Żywieckim warto zatrzymać się też w pięknej miejscowości o nazwie Jeleśnia. Wzmiankowana już w XVI wieku miejscowość jest obecnie kojarzona z tak ciekawym zabytkiem, jakim jest Stara Karczma. W tradycyjnej, góralskiej karczmie, do dziś można nacieszyć się wspaniałą atmosferą oraz smakiem lokalnych przysmaków. Dla tych turystów, których fascynuje kuchnia regionalna, będzie to bez wątpienia bardzo ciekawy punkt w programie wycieczki po tej części Polski.

Coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa sprawia, że wczasy w Beskidzie Żywieckim cieszą się coraz większą popularnością. Nic w tym dziwnego. Te góry mają wiele uroki, a wędrówki po ich terenie dla każdego z nas mogą się okazać wyjątkową przygodą.

Komentarze