Bezpieczeństwo na stoku - o czym należy pamiętać?

Bezpieczeństwo na stokuWybierasz się na stok narciarski, by świetnie się bawić i przeżyć niezapomniane chwile? Wybierz też właściwe ubezpieczenie narciarskie. Tylko dzięki niemu zyskujesz ochronę, która sprawdzi się we wszystkich niekorzystnych sytuacjach: od złamania nogi, przez uszkodzenie czyjegoś mienia, po utratę bagażu lub kosztownego sprzętu narciarskiego. Sprawdź, co powinno obejmować ubezpieczenie narciarskie.

Medyczne ubezpieczenie narciarskie

O tak, pełne zdrowie to podstawa dobrej zabawy. Złamana noga czy wstrząśnienie mózgu nie będą utrudniać wypoczynku - one wypoczynek zupełnie uniemożliwią. O ile w Polsce możesz liczyć na NFZ, choć nie spodziewaj się szybkiego rezultatu, za granicą jesteś zdany na siebie i zasobny portfel. Z tego powodu warto, abyś wyrobił sobie EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, a do niego dokupił właściwe ubezpieczenie narciarskie.

EKUZ działa na terenie Europy i umożliwia nieodpłatne leczenie w ramach publicznej opieki medycznej w danym kraju w dokładnie takim zakresie, jaki przysługuje obywatelom. Niestety w praktyce często oznacza to, że za transport do szpitala, hospitalizację czy wykupienie leków zapłacisz - jeśli nie całą cenę, to przynajmniej część.

Z kolei ubezpieczenie narciarskie pokrywa wszystko: transport medyczny, kupowanie leków i środków, zabiegi i operacje, pobyt w szpitalu, wizyty specjalistów, a nawet transport do kraju, jeśli Twój stan wyklucza powrót na własną rękę. To ważne, by suma ubezpieczenia narciarskiego medycznego wynosiła min. 30000 euro, a usług ratowniczych 9000 euro.

Bezpieczeństwo na stoku

Przeczytaj artykuł: Najczęściej spotykane wypadki na nartach! Co uwzględnić w ubezpieczeniu?. Pomoże Ci zrozumieć, jak ważne jest ubezpieczenie narciarskie. Wykupywanie go to nie fanaberia.

Ubezpieczenie narciarskie a OC

OC to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale nie tylko. Ochrona od odpowiedzialności cywilnej może być wykorzystana także w życiu prywatnym. Dlaczego jest szczególnie ważna podczas wyjazdu na stok?

Kiedy uczysz się jeździć na nartach, testujesz nowe dyscypliny lub jesteś wyczynowym sportowcem, zachodzi większe prawdopodobieństwo, że przypadkowo w kogoś wjedziesz. Jeśli tylko się przewrócicie, przeprosisz i po kłopocie. Czy warto jednak ryzykować? Opłacenie czyjegoś leczenia bądź rehabilitacji z własnej kieszeni na pewno nie będzie tanie. Także uszkodzenie czyjegoś sprzętu za kilkaset euro pozostawi Cię z pustym kontem i kwaśną miną.

Bezpieczeństwo na stoku

Uwzględniając OC w ubezpieczeniu narciarskim, zyskujesz ochronę od odpowiedzialności cywilnej. W takiej sytuacji za wyrządzone drugiej osobie szkody płaci ubezpieczyciel.

Co jeszcze warto uwzględnić w ubezpieczeniu narciarskim?

Ochrona bagażu, sprzętu narciarskiego oraz - jeśli zabierasz w podróż laptop, kamerę lub aparat - sprzętu elektronicznego to kolejny wartościowy element ubezpieczenia narciarskiego. Na zagranicznych stokach i w kurortach spotkasz więcej osób niż w Polsce. Jeśli Twoje rzeczy zaginą, będziesz się czuł niepewnie, zwłaszcza nie znając języka. Zabezpiecz część kosztu mienia jeszcze w Polsce, podczas wybierania właściwej polisy.

Ocena: 5.0