Białowieski Park Narodowy

Żubr w Białowieskim parku NarodowymBiałowieski Park Narodowy leży w środkowej części kompleksu leśnego Puszczy Białowieskiej. W 1977 roku park ten został uznany przez UNESCO za Światowy Rezerwat Biosfery. Dwa lata później przez tę samą instytucję został wpisany, jako jedyny w Polsce obiekt przyrodniczy, na Listę Światowego Dziedzictwa Światowego (lista obiektów objętych szczególną ochroną ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości).

Już sam ten fakt sprawia, że jeśli chcemy doświadczyć niesamowitego piękna natury na własnej skórze powinniśmy koniecznie odwiedzić to miejsce. Jest jednym z pierwszych w Europie i drugim po Pienińskim parkiem narodowym w Polsce. Razem z białoruskim parkiem narodowym "Bieławieżskaja Puszcza" tworzą jeden z siedmiu na świecie transgranicznych obiektów dziedzictwa światowego.

Park ten może się pochwalić nie tylko bogactwem przyrody, ale również długą historią, sięgającą 1921 roku. Już w 1932 roku można było wędrować po Parku Narodowym w Białowieży, który od 1947 roku znany jest jako Białowieski Park Narodowy. Białowieża do dnia dzisiejszego odgrywa tu rolę najważniejszej miejscowości parku, będąc siedzibą jego dyrekcji. Drugim ważnym punktem jest Hajnówka. Sam Białowieski Park Narodowy to miejsce wyjątkowe. Obejmuje on fragmenty pierwotnej Puszczy Białowieskiej, której spore połacie zachowały się w stanie naturalnym.

To co najbardziej zachwyca to możliwość zobaczenia ostatniego w Europie lasu pierwotnego, który potrafi odnowić się bez ingerencji człowieka. Na terenie Parku przeważają lasy dębowo - lipowo - grabowe. Wzdłuż rzek dostrzec można łęgi olszowo - jesionowe, a bezodpływowych nieckach ukształtowały się bagienne lasy olszowe. Na uboższych glebach znajdziemy świerki i sosny. W w runie leśnym można ujrzeć ponad 1000 gatunków ciekawych roślin naczyniowych. Bogaty jest również świat grzybów, których naliczono tu już ponad 4 tysiące gatunków.

Równie bogaty jest również świat zwierząt. Królem Puszczy Białowieskiej jest bez wątpienia żubr - symbol parku. To właśnie w nim żyje wolno, największa populacja żubra na świecie. Żubr jest jednocześnie symbolem ochrony przyrody w całej Polsce. Nie jest on jedynym rzadkim gatunkiem występującym w parku. Te olbrzymy osiągają wagę od 800 do 1000 kg, mają ciężką masywną głowę i krępą sylwetkę. Choć wyglądają na ospałe, żubry potrafią bronić swego terytorium niezwykle zaciekle. Poza wspomnianym wyżej żubrem, na terenie Białowieskiego Parku żyją liczne gatunki zwierząt charakterystyczne dla lasów naturalnych, żyjących głównie w niewielkich zagęszczeniach. Największą część gatunków zamieszkujących Puszczę Białowieską stanowią owady. W koronach drzew możemy z kolei doliczyć się ponad stu gatunków ptaków. Osoby bardziej wytrwałe i czujne będą mogły zaobserwować siedem gatunków gadów i jedenaście gatunków płazów. Przyrodniczym rarytasem jest tu również sóweczka - najmniejsza ze wszystkich sów żyjących w Polsce.

W okolicy Parku znajduje się aż pięć placówek naukowych na bieżąco monitorujących stan puszczy. Jako znany międzynarodowy ośrodek nauk przyrodniczych stanowi atrakcję nie tylko dla turystów lecz także dla międzynarodowego grona naukowców z zakresu nauk przyrodniczych.

Wszyscy, którzy zafascynowani są dziką przyrodą poczują się tu jak w domu. Możliwość podglądania na wolności niezliczonej ilości rzadkich ssaków (wilk, ryś), ptaków, owadów czy roślin oraz przebywanie w lesie pierwotnym, sprawia, że turyści z całego świata odwiedzają puszczę i znajdują tu tego czego szukają: naturę, spokój i harmonię z otaczającym ich światem.

Jeżeli nie uda się zaobserwować zwierząt w ich naturalnym środowisku, warto wybrać się do Pokazowego Rezerwatu Zwierząt. Z bezpiecznej odległości dostrzeżemy piękno takich zwierząt jak żubry, łosie, jelenie i dziki.

Komentarze

Marek
Chociaż lesistość Polski wynosi zaledwie około 27%, wiele lasów w naszym kraju jest naprawdę pięknych i wręcz dziewiczych. Jedną z najpiękniejszyc h puszcz jest właśnie pradawna, jedyna zachowana w Europie w niezmienionej postaci od tysięcy lat Puszcza Białowieska. Warto o nią dbać...