Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park NarodowyDzika przyroda i malownicze połoniny - z tym większość turystów kojarzy Bieszczady. Bogactwo przyrody tej magicznej krainy jest objęte ochroną, zaś dzięki staraniom dyrekcji i pracowników Bieszczadzkiego Parku Narodowego możliwa jest popularyzacja wiedzy na jej temat.

O Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczadzki Park Narodowy powstał w 1973 roku, jego powierzchnia było wielokrotnie powiększana, obecnie zajmuje obszar około 300 kilometrów kwadratowych. Dziś jest największym, górskim parkiem narodowym na terenie naszego kraju. Ochrania zarówno ciekawe gatunki roślin, jak i roślinność typowo karpacką oraz gatunki zwierząt. W logo parku umieszczona jest głowa rysia.

Bieszczadzki Park Narodowy to atrakcja sama w sobie. To trzeci pod względem wielkości park narodowy w Polsce, który utworzono w 1973 roku. Zajmuje on powierzchnię prawie 30 ha i swym zasięgiem obejmuje polską część Bieszczad Zachodnich. Aż 80% powierzchni tego parku zajmują lasy, w których dominują takie drzewa jak buk, jawor oraz jodła. Spotkać tu można również lasy świerkowe. Największą osobliwością Bieszczad są jednak połoniny oraz torfowiska. Torfowiska występują przede wszystkim w okolicach Wołowatego oraz w dolinie górnego Sanu. Połoniny to przede wszystkim gniazdo Tarnicy oraz połoniny Caryńska i Wetlińska. Połoniny to przede wszystkim bogaty świat roślin, wśród których nie brak gatunków wysokogórskich. Bogaty jest świat porostów, których w Bieszczadach występuje ponad 500 gatunków.

Fauna i flora Bieszczadzkiego Parku Narodowego

Fauna parku jest wyjątkowo zróżnicowana, spotykamy tu wiele gatunków zwierząt, w tym ssaków, gadów, płazów, ptaków. Żyją tu rysie, dziki, jelenie, sarny, żbiki, niedźwiedzie brunatne, wilki i żubry. Spotkać można żmiję zygzakowatą oraz węża Eskulapa. Z szerokiego grona ptaków wymienić należy orła przedniego, orlika krzykliwego, puchacza, sóweczkę oraz puszczyka. Teren parku zamieszkuje wiele bezkręgowców, w tym owady oraz pajęczaki.

Flora BPN stanowi wiele zbiorowisk leśnych ale i oczywiście roślinność typowo górską, gatunki karpackie, wiele mchów, porostów oraz licznie występujące grzyby. Pamiętajmy, ze w Bieszczadach, w tym w Bieszczadzkim Parku Narodowym mamy do czynienia z roślinnością piętrową. Dolne piętro, czyli pogórza sięgają do 500 metrów ponad poziomem morza. Porastają je głownie łąki, pastwiska, sporadycznie występują pola uprawne oraz sady. Kolejny jest regiel dolny, sięgający do 1000 metrów ponad poziom morza, jest to piętro lasów, głownie liściastych i mieszanych. Najwyżej położone piętro to połoniny, czyli zbiorowiska roślinności alpejskiej. Na terenie parku występują tylko dwa, najwyższe piętra roślinności, czyli regiel dolny oraz połoniny.

Ścieżki przyrodnicze w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego wydzielonych zostało wiele ścieżek turystycznych, w tym ścieżka przyrodnicza Bukowe Bardo, Połonina Wetlińska, Ustrzyki Górne-Szeroki Wierch, Rozsypaniec-Krzemień, Wielka Rawka, Suche Rzeki-Smerek, Ustrzyki Górne-Wołosate i wyjątkowo ciekawa ścieżka Połonina Caryńska, której symbolem jest buk zwyczajny. Ścieżka ta składa się z 35 przystanków. Zobaczyć można między innymi wcios otoku, zarastającą polanę, przejście przez potok, źródlisko i wiele ekosystemów leśnych, w tym buczynę i świerczynę ale i torfowisko.

Turystyka w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Bieszczadzki Park Narodowy jest chętnie odwiedzany przez turystów praktycznie o każdej porze roku. Latem oferuje trasy piesze, rowerowe oraz przejażdżki konne. Zimą również uruchamiane są liczne trasy piesze oraz narciarskie. Na uwagę zasługuje szczególnie turystka konna, BPN jako jedyny w naszym kraju park narodowy w górach propaguje ten typ podróżowania. Jest to możliwe dzięki Zachowawczej Hodowli Konia Huculskiego w Wołosatem. Jest ona czynna cały rok, otwarta w godzinach od 9.00 do 17.00. Proponuje swoim klientom przejażdżki koniem i bryczką, jazdę konną dla dzieci i dorosłych, wycieczki konne dla grup, zorganizowanie kuligu czy ogniska. Kolejnym tego typu obiektem jest Stanica Konia Huculskiego w Tarnawie Niżnej. Jest to obiekt sezonowy, zaprasza turystów od 9.00 do 17.00. proponuje także jazdę konną, oprowadzanie na koniu, przejażdżki, jak i daje możliwość zorganizowania pełnego wrażeń ogniska.

Edukacja w Bieszczadzkim Parku Narodowym

Zadaniem Bieszczadzkiego Parku Narodowego, poza ochroną przyrody, jest również upowszechnianie wiedzy o Bieszczadach. W tym celu park przygotował ciekawą ofertę edukacyjną, składającą się z oferty zajęć i prelekcji o tematyce ekologicznej oraz spotkań terenowych i spacerów po ścieżkach przyrodniczych. W Ustrzykach Dolnych znajduje się również ciekawe Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, gdzie zaprezentowane są interesujące ekspozycje czasowe. Park zaprasza też studentów do odbywania obowiązkowych praktyk zawodowych z zakresu turystyki oraz ochrony przyrody.

Komentarze