Bukowina Tatrzańska - termy, spa, regionalne potrawy, wypoczynek

Bukowina Tatrzańska - widok na TatryBukowina Tatrzańska to niewielka wieś podhalańska, leżąca niedaleko Nowego Sącza i stolicy polskich Tatr - Zakopanego. Znajduje się na trasie Poronin - Łysa Polana, gdzie znajduje się przejście graniczne. Liczy niecałe 3000 mieszkańców.

Przez Bukowinę przebiega szlak, prowadzący nad Morskie Oko. Na wschodzie przez miasteczko płynie rzeka Białka, jedna z najpiękniejszych w polskich górach. Od strony zachodniej płynie przez nią potok Poroniec.

Historia Bukowiny Tatrzańskiej

Po raz pierwszy wzmianki na temat Bukowiny pojawiły się w XVII wieku. Po I wojnie światowej zaczęła z wsi typowo pasterskiej, przekształcać się w górski kurort turystyczny. Na początku II wojny światowej zmieniono jej nazwę z Bukowina na dzisiejszą, Bukowina Tatrzańska. Dziś jest znanym ośrodkiem sportów zimowych ale sezon trwa tam praktycznie cały rok.

Zabytki i atrakcje w Bukowinie Tatrzańskiej

W Bukowinie znajduje się wiele zabytkowych domów z okresu wiktoriańskiej, zwanej dziś budownictwem w stylu zakopiańskim. Najciekawszym zabytkiem Bukowiny Tatrzańskiej jest Dom Ludowy, drewniany budynek, w którym co roku odbywa się znany na tym terenie festiwal Sabałowe Bajania. Pierwszy raz odbyły się one pod koniec XX wieku, w 1967 roku. Przyjmowały formę konkursów różnych artystów, odbywały się tam koncerty regionalnych muzyków, spektakle teatralne itp. Dzisiaj festiwal wzbogacony jest o kiermasze i wystawy sztuki. Wszyscy uczestnicy czekają na słynną Sabałową Noc, odbywającą się w bukowińskich termach, stanowiących jednocześnie największą atrakcję turystyczną regionu.

Baseny termalne w samym sercu Tatr

Słynne Termy Bukowina Tatrzańska to nowoczesny kompleks basenów termalnych, otwarty w 2002 roku. To największy tego rodzaju obiekt w naszym kraju i jeden z największych w Europie! Kompleks składa się z aż 12 basenów z gorącą wodą termalną zewnętrznych oraz krytych i zjeżdżalniami, znajdują się tam także jacuzzi. W basenach odbywają się zajęcia fitness. Warto skorzystać z oferty 8 saun, w tym sauny fińskiej, sauny na podczerwień, łaźni parowej i wielu innych. W termach możemy skorzystać z oferty luksusowego hotelu z bogatą ofertą SPA. Na terenie term znajdują się trzy lokale gastronomiczne: restauracja Na Wiyrchu, karczma Zbójecki Łygotnik oraz kawiarnia Cafe BUKOVINA. Pamiętajmy, że wody term bukowińskich są nie tylko przyjemnie ciepłe ale również… lecznicze. Zawierają wiele cennych składników, w tym wapń, sód, siarkę, chrom, chlor, potas oraz magnez. Kąpiele polecane są w przypadku dolegliwości bólowych ze strony układu kostnego oraz mięśni. Wskazane są one także w przypadku bóli stawowych czy wszelkiego typu stanów zapalnych. Kąpiele poprawiają przemianę materii oraz wzmacniają układ naczyniowy i serce.

Wypoczynek w Bukowinie Tatrzańskiej i okolicach

Bukowina Tatrzańska kusi pięknymi widokami i wznoszącymi się ponad miasteczkiem szczytami Tatr Wysokich. Umożliwia zarówno spokojny, jak i aktywny wypoczynek. Amatorom spokojnych i relaksujących wczasów poleca się spacery po okolicy, a także przejażdżki konne i rowerowe. Warto pozwiedzać także okoliczne muzea, w tym Zagrodę Sołtysów w położonych niedaleko Jurgowie. Muzeum obejmuje zagrodę mieszkalną orz zabudowania gospodarcze z bogato wyposażonymi wnętrzami, są to różnorodne przedmioty codziennego użytku, przedstawiające warunki życia ubogiej rodziny na przełomie XIX oraz XX wieku.

Bukowina Tatrzańska słynie również z rozbudowanej oferty dla wielbicieli aktywnego spędzania czasu, w tym miłośników sportów zimowych. Znajduje się tam Stacja Narciarska Turnia. Składa się w dwuosobowego wyciągu krzesełkowego, na szczyt wjeżdża się w czasie około 2 minut. Warto także skusić się na wspinaczkę, przez Bukowinę przebiega wiele szlaków turystycznych. Zimą można zdecydować się na pełen emocji kulig czy niezapomniany spływ Dunajcem.

Baza noclegowa i rozrywkowa Bukowiny Tatrzańskiej

Bukowina oferuje wiele miejsc noclegowych dla turystów. Zatrzymać się można w hotelach, w tym w obiektach kameralnych, jak i luksusowych, z basenami czy bogatą ofertą SPA. Wygodne noclegi proponują także pensjonaty oraz kwatery prywatne. W Bukowinie można wynająć również apartament, czyli samodzielne mieszkanie lub domek dla całej rodziny czy grupy przyjaciół. Popularnością cieszą się także ośrodki wypoczynkowe z różnorodną ofertą rekreacyjną dla grup zorganizowanych. Pokoje w obiektach noclegowych są wygodne, przytulnie urządzone, posiadają własne łazienki lub dostęp do wspólnych sanitariatów, a nawet kuchni. W wielu miejscach mamy do dyspozycji miejsce do rozpalenia grilla czy plac zabaw dla pociech. Wieczorami warto wybrać się do okolicznych lokali z muzyką na żywo. W sezonie letnim odbywają się tutaj koncerty plenerowe.

Regionalne potrawy bukowińskie

Spędzając czas wolny w Bukowinie Tatrzańskiej warto skosztować regionalnych potraw, wśród których królują oczywiście oscypki. Podaje się je na różne sposoby, w tym wędzone czy z dodatkiem żurawiny, która doskonale podkreśla słony smak sera. Łasuchy z pewnością skuszą się na smaczne moskole, czyli placki z tłuczonych, gotowanych ziemniaków z dodatkiem mąki. Rewelacyjnie smakują z dodatkiem roztopionego masła ale i z wędzonką, słoniną czy skwarkami. Świetnie zastępują chleb, można jeść je z bryndzą czy pomidorem i solą. Kolejną, typowo dla regionów góralskich potrawą są fizoły z gruglami. Z pewnością niewielu z nas mówi coś ta nazwa ale potrawa przygotowywana jest z samych, znanych nam składników. To nic innego jak smaczna i pożywna zupa z gotowanej, czerwonej fasoli z ziemniakami i boczkiem. Smaku dodaje jej kwaśna śmietana.

Komentarze