Ciechocinek - znane uzdrowisko na Kujawach

Ciechocinek - tężnieO Ciechocinku słyszał każdy: o tężniach, spacerach po Parku Zdrojowym, dansingach i wielkich miłościach z pobytu w sanatorium. Jak jest naprawdę? Czy Ciechocinek naprawdę jest miastem tak magicznym, że jak magnes przyciąga turystów? Z pewnością warto poznać je lepiej.

Kilka słów o Ciechocinku

Ciechocinek to niewielka miejscowość uzdrowiskowa na Kujawach, niedaleko Aleksandrowa Kujawskiego, w województwie kujawsko-pomorskim. Znany jest przede wszystkim ze znajdujących się tam tężni solankowych, które są atrakcją turystyczną, jak również konstrukcją, która bierze udział w produkcji soli i tym samym przyczynia się do wydzielania zdrowotnych solanek. Ciechocinek to jednak nie tylko tężnie. Znajduje się tam wiele innych zabytków i ciekawych obiektów, z powodu których zasługuje on na uwagę.

Historia Ciechocinka

Historia miasteczka sięga czasów średniowiecznych, kiedy to istniał na tych terenach gród, Słońsk. Książę Konrad I cenił go, ze względu na znajdujące się tutaj warzelnie solne. Niestety, gród został zniszczony przez liczne powodzie. Na terenie tym założono folwark i kolejna osadę, która dała początek miasteczku o nazwie Ciechocinek. Pierwszy raz użyto jej prawdopodobnie w XVI wieku. W czasach rozbiorów Polski Ciechocinek znalazł się pod panowaniem pruskim. Kuracjusze zaczęli przybywać do miasteczka dopiero w XIX wieku. Uzdrowisko zostało zniszczone w czasie II wojny światowej, aczkolwiek obecnie, po wielu renowacjach, prezentuje się wyjątkowo malowniczo. Znajduje się w nim wiele zabytków oraz pięknych parków.

Atrakcje turystyczne Ciechocinka

Najpopularniejszą atrakcją miasteczka są oczywiście - wspomniane już wcześniej - tężnie solankowe, znajdujące się w Parku Zdrojowym. To trzy drewniane konstrukcje, pochodzące z XIX wieku i służące do produkcji soli. Mechanizm działania tężni jest prosty: pozwalają na coraz to większą ilość soli w solance, czyli zwiększenie jej stężenia. Solanka spływa po tarninie, która umieszczona jest wewnątrz tężni. Wokół tężni panuje specyficzny mikroklimat, dlatego przebywanie w Ciechocinku zaleca się ze względów zdrowotnych.

Na uwagę zasługuje jednak cały Park Zdrojowy, gdzie zlokalizowane są również fontanna Jaś i Małgosia z wizerunkiem postaci ze znanej bajki oraz muszla koncertowa, gdzie odbywają się w sezonie letnim liczne imprezy plenerowe. Na zainteresowanie zasługuje również drzewostan parku. Rośnie tam wiele starych drzew, w tym dęby, lipy, świerki oraz klony. Jeden ze znajdujących się tu dębów mierzy aż 22 metry wysokości, a w odwodzie jego szerokość dochodzi do 400 centymetrów. W parku znajduje się także pijalnia wód, gdzie obecnie mieści się kawiarnia oraz grota solankowa, zasilana naturalnie przez działające tężnie. Korzystanie z groty zalecane jest między innymi w przypadku przewlekłego nieżytu nosa, krtani, zapalenia gardła, zapalenia oskrzeli oraz przy stwierdzonym niedoborze jodu. Seans w grocie trwa około 30 minut, najlepiej powtarzać go od 3 do nawet 5 razy w tygodniu, zgodnie z zaleceniami lekarza. W samym centrum miasta znajduje się także ciekawa fontanna Grzybek, przypominająca wyglądem właśnie grzyba. Została zaprojektowana i wykonana na początku XX wieku.

Zabytki Ciechocinka

W Ciechocinku warto zobaczyć cerkiew polową pw. św. Michała Archanioła z końca XIX wieku oraz neogotycki kościół św. św. Piotra i Pawła, powstały mniej więcej w tym samym okresie. Zabytkami w mieście są też warzelnia soli, pałacyki, zespół łazienek, pływalnia termalna, wieża ciśnień, zespół dworca kolejowego oraz drewniany teatr letni. Przy teatrze znajduje się skwer, gdzie odbywają się koncerty kolorowych fontann. W mieście znajduje się także zabytkowy Dworek Prezydenta RP, pobudowany dla Ignacego Mościckiego. Wiele lat później uzdrowisko chętnie odwiedzał prezydent Aleksander Kwaśniewski z rodziną. Obecnie w Dworku znajduje się muzeum, poświęcone Ignacemu Mościckiemu.

Uzdrowisko Ciechocinek

Ciechocinek, jako znana miejscowość uzdrowiskowa, corocznie gości wielu turystów z całego kraju, a nawet z zagranicy. Zwykle są to kuracjusze, choć spora część odwiedzających przybywa do miasteczka w celu typowo turystycznym.

Na terenie Ciechocinka zlokalizowanych jest kilka znaczących odwiertów solankowych, dających wodę o zróżnicowanych właściwościach leczniczych. Odwiert 11 (Grzybek) to woda chlorkowo-sodowa (solanka), bromkowa, jodkowa, borowa i fluorkowa. Odwiert 19a natomiast jest jednym z bardziej specyficznych, ponieważ daje również wodę hipotermalną (27 stopni) oraz siarczkową. Tama XVI jako jedno z najbardziej zdrowych miejsc przyczynia się do powstawania wody hipotermalnej o temperaturze powyżej 30 stopni, a woda termalna jest wodą bromkowo-jodkowo-żelazisto-borową. Wody termalne - co zauważyć można obserwując sytuację na rynku, stają się coraz bardziej popularne wśród turystów, szczególnie w kontekście kąpieli w źródłach termalnych, czy zabiegów solankowych.

Co Ciechocinek proponuje kuracjuszom?

W mieście znajduje się wiele klinik, pensjonatów oraz hoteli, proponujących pobyty wypoczynkowo-zdrowotne. Można zdecydować się na wyjazd z pakietem zabiegów, w tym kąpieli leczniczych czy masaży.

Popularna jest balneoterapia, czyli metoda leczenia, wykorzystująca naturalniej występujące sole mineralne czy inne tego typu substancje. Polecana jest na wszelkie schorzenia reumatoidalne, urazy, choroby układu krążenia, układu oddechowego, nerwowego czy schorzenia skóry. Odradza się tą metodę terapii przy ostrych chorobach zakaźnych oraz czynnych procesach nowotworowych. Po zastosowanych zabiegach zauważa się szeroko pojętą poprawę funkcjonowania, w tym zwiększenie wydolności organizmu, jak i szybszą regenerację do chorobach czy operacjach.

Doskonale sprawdza się kąpiel solankowa. Właściwości lecznicze solanki znane są od lat - wody chlorkowo-sodowe poprzez pobudzenie receptorów skóry działają na układ nerwowy, sam wpływ na skórę związany jest m. in. ze znacznie lepszym ukrwieniem i poprawą krążenia. Kąpiele solankowe pomagają przy reumatyzmie, chorobie zwyrodnieniowej, wszelkich problemach ze stawami i kośćmi, czy innych stanach chorobowych związanych m. in. ze znacznie większym napięciem mięśniowym. Uważa się również, że nic lepiej niż kąpiele solankowe nie pomaga przy stwardnieniu rozsianym, są zalecane w innych ciężkich stanach organizmu, szczególnie w kontekście chorób neurologicznych. Kąpiele solankowe nie tylko pomagają w znacznie znośniejszym przechodzeniu przez SM, dają ulgę również pacjentom cierpiącym na mózgowe porażenie dziecięce czy chorobę Parkinsona. Nie bez znaczenia pozostaje wpływ solanki na pacjenta z nerwicą wegetatywną, co z kolei podkreśla lecznicze właściwości ciechocińskich solanek.

Popularna jest również terapia zimnem w specjalnych komorach. Panuje tam bardzo niska temperatura, około -100 stopni Celsjusza. Krótkotrwałe działanie takiej temperatury na organizm wykazuje działanie przeciwbólowe, rozluźnia mięśnie oraz wzmacnia odporność. Poza tym, w Ciechocinku skorzystać można z masaży, gimnastyki leczniczej, magnetoterapii, terapii ultradźwiękami, elektrostymulacji oraz laseroterapii.

Jak zatem widać zarówno a kuracjuszy, jak i turystów w Ciechocinku czeka wiele atrakcji, w tym spacer po Parku Zdrojowym oraz zwiedzanie okolicznych zabytków. Na przyjezdnych czekają liczne lokale gastronomiczne, w tym restauracja, kawiarnie i bary. Będąc na Kujawach, warto spróbować regionalnej kuchni, w tym doskonałego staropolskiego żurku, wielu rodzajów chleba oraz ryb, przyrządzanych na wiele sposobów. Ponadto, w Ciechocinku znajduje się niemało miejsc, które proponują rozrywki kulturalne, w tym kina i teatry. Warto korzystać także z ofert lokalnych dyskotek i dansingów, a w sezonie letnim wybierać się na koncerty do Parku Zdrojowego.

Źródło zdjęcia: https://kobiecaperspektywa.pl/.

Komentarze