Co należy zabrać ze sobą w góry?

Wycieczka w Góry - co zabrać ze sobą?Wybierając się na kilkudniowy wypad w góry musimy się odpowiednio do niego przygotować. Góry znacznie różnią się od innych popularnych kierunków wakacyjnych - na wysokości pogoda jest znacznie bardziej dynamiczna, potrafi kilkukrotnie się zmienić w ciągu dnia bez żadnych ostrzeżeń, a ponadto taka wyprawa zawsze niesie za sobą różnego rodzaju zagrożenia.

Będąc domyślnie z dala od ośrodków ludzkich, w bliskim sąsiedztwie natury, musimy liczyć się z tym, że naszą drogę przetnie niekoniecznie potulne zwierzę. Bardzo łatwo również na szlakach nabawić się kontuzji, zarówno mniej, jak i bardziej poważnej.

Wobec tego taki wypad powinien być przemyślany i dobrze zaplanowany. Nie chodzi oczywiście o ustalanie harmonogramu co do godziny, wszakże wyjazd taki ma być odpoczynkiem od codziennej rutyny i musi się znaleźć miejsce na odrobinę improwizacji, niemniej nie możemy zaniedbać kwestii bezpieczeństwa, jak również wygody i higieny. Istnieją także różne formy podróżowania po górach, dlatego postaramy się opisać ogół najważniejszych przedmiotów w podróży (jeśli ktoś nie planuje wyjeżdżać pod namiot, może ominąć kilka punktów tej listy, niemniej cała reszta może być pomocna).

Lista rzeczy niezbędnych

Na liście rzeczy niezbędnych i o najwyższym priorytecie powinien znaleźć się wygodny oraz pakowny plecak o wielkości odpowiadającej naszym planom (na zwykły trekking wystarczy mały plecak do 20 litrów, na wielodniowe wojaże z namiotem warto zaopatrzyć się w dobry sprzęt o pojemności nawet powyżej 60 litrów). Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, powinniśmy zrobić dobre rozpoznanie - poczytać opinie o nim w sieci, dopytać znajomych podróżników (lub nieznajomych na licznych forach dyskusyjnych). Ostateczny test należy przeprowadzić w samym sklepie, gdzie możemy (i powinniśmy) poprosić obsługę o obciążenie naszego plecaka (dobry sprzedawca nawet jeśli nie ma w pobliżu specjalnych odważników zapakuje nam do nosidła wszystko co będzie pod ręką, a co się zmieści i może pomóc). Należy pospacerować alejkami sklepu z załadowanym plecakiem kilka minut żeby mieć pewność, czy nic nas nigdzie nie uwiera, czy paski regulacyjne są odpowiednie, czy będziemy w stanie nieść taki ciężar w nim przez kilka godzin.

Drugą kluczową rzeczą w odważnym podróżowaniu i chodzeniu po górach jest śpiwór. Jego wybór jest nie mniej ważny niż wybór plecaka, dlatego powinniśmy poświęcić mu tyle samo uwagi. To bowiem od niego zależy, czy przetrwamy noc, czy wyjazd będziemy wspominać dobrze, czy raczej z drżeniem przerażenia w głosie. Śpiwory zasadniczo podzielić można według dwóch kategorii. Śpiwory puchowe są najdroższe, ale jednocześnie zapewniają największe ciepło. Są idealne dla doświadczonych podróżników, którzy wybierają się nawet zimą w wysokie góry. Drugą grupę stanowią zaś śpiwory syntetyczne, których spotkać możemy w dwóch typach - popularne mumie oraz kołdry. Śpiwór typu mumia jest dobrym wyborem dla kogoś, kto potrzebuje komfortu cieplnego, właśnie w przypadku podróżowania z namiotem. Śpiwory typu kołdra są dobre latem na biwak bądź do schroniska - nie zapewnią nam odpowiedniego ciepła w namiocie.

W tej samej grupie znajduje się również namiot. Powinien on cechować się odpowiednio wysoką wodoodpornością, mieć możliwość szybkiego rozstawienia go bez konieczności wbijania śledzi (jest to bardzo przydatne w momencie kiedy dochodzi do załamania pogody) oraz być odpowiednio przestronny, by pomieścić odpowiednią ilość osób wraz z ich bagażem.

Wysokie miejsce na liście musi zajmować także kurtka. Powinna być wiatro- i wodoodporna, ale jednocześnie umożliwiająca odprowadzanie pary wodnej na zewnątrz. Dobrym pomysłem jest więc zaopatrzenie się w kurtkę z membraną. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kurtka taka powinna nas chronić przed wpływem pogody, a nie ogrzewać - od ogrzewania będziemy mieli bluzy z polarem, bieliznę termoaktywną i tak dalej.

Kolejną grupę przedmiotów najważniejszych stanowi właśnie odzież. W wyposażeniu podróżnika wybierającego się w góry musi się znaleźć bielizna termoaktywna, w której kładziemy się w śpiworze, polar bądź bluza z polarem oraz koszulki odprowadzające wilgoć.

Oprócz tego warto zaopatrzyć się w latarkę - czołówkę, kuchenkę gazową wraz z kartuszami, nóż, zestaw menażek i sztućców polowych, plastry na odciski, apteczkę.

Wyjazd w góry może być pięknym sposobem na odpoczęcie i przysłowiowe "zresestowanie się", nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie próbowaliśmy. Przy dobrym zaopatrzeniu (na którym nie warto oszczędzać) jesteśmy w stanie uniknąć wielu nieprzyjemnych przygód.

Komentarze

Nowiccy
Czeka nas w przyszły weekend pierwszy wypad pod namioty. Jesteśmy w tym całkowicie zieloni :D co myślicie o sprzęcie ze spokey? Chcemy kupić śpiwory i namiot tej marki.