Spędzanie czasu w plenerze może przybierać różne formy. Jedni wolą swobodny relaks na łonie natury. Inni eksplorują nieznane miejsca. Dla jednych jest to niesamowita szkoła przetrwania, dla innych - sposób na błogi czas spędzony w grupie bliskich osób. A jakie są preferencje miłośników bushcraftu, których coraz więcej można spotkać w naszym kraju? Na czym w ogóle polega bushcraft i co jest potrzebne do uprawiania go? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Tajemniczo brzmiący bushcraft - co to takiego?
Termin bushcraft pochodzi oczywiście z języka angielskiego i powstał z połączenia dwóch słów "bush" (krzak) oraz "craft" (rzemiosło). Oznacza zespół cech, umiejętności i zakres wyposażenia potrzebnych do tego, by poradzić sobie w dzikim, nieznanym terenie, z daleka od ludzkich siedlisk. Krótko mówiąc: to sposób na przetrwanie w naturze z wykorzystaniem tego, co możemy w niej znaleźć, mając do dyspozycji wyłącznie podstawowe narzędzia.
Choć bushcraft ma wiele cech wspólnych z survivalem, w odróżnieniu od niego nie zakłada jednak najczęściej skrajnych warunków. Podczas takiej eskapady można raczej liczyć na przyjemny kontakt z naturą i rekreację.
Rodzaje bushcraftu - sposób na ciekawe spędzenie czasu
Bushcraft potrafi przyjmować mocno zróżnicowane formy, w zależności od stosowanych technik i narzędzi, ale również miejsca, do którego zmierzamy.
Do najczęściej wybieranych form wycieczek bushcraftowych zaliczają się:
bushcraft leśny (budowa schronień, rozpalanie ognia, zdobywanie pożywienia, orientacja w lesie),
bushcraft zimowy (nauka przetrwania w warunkach mroźnej zimy),
bushcraft pustynny (radzenie sobie w gorącym i suchym środowisku),
bushcraft minimalistyczny (ograniczenie do minimum zabieranego sprzętu),
bushcraft kulturowy lub rekonstrukcyjny (wykorzystanie wiedzy i narzędzi dostępnych dla danego kręgu kulturowego lub okresu historii),
bushcraft survivalowy (zdobywanie umiejętności niezbędnych do przetrwania w warunkach kryzysowych).
Każdy z rodzajów ma swoich zwolenników i może być skierowany do różnych grup odbiorców. Bardziej rekreacyjne sprawdzają się nawet dla rodziny z dziećmi. Ekstremalne mogą stanowić ciekawe wyzwanie dla grup przyjaciół, którzy chcą się sprawdzić w trudnych warunkach. Eskapady bushcraftowe bywają także wykorzystywane jako innowacyjne podejście do wyjazdów integracyjnych, zamiast standardowego biesiadowania.
Ekwipunek bushcraftowy - co trzeba zabrać do plecaka?
Co każdy bushcraftowiec powinien mieć ze sobą? Wszystko zależy oczywiście od terenu i pory roku. Podstawą są dobrej jakości, wygodne ubrania - w tym buty pozwalające na intensywny marsz w trudnym terenie, długie spodnie, kurtka przeciwdeszczowa oraz ciepła bluza. Oprócz tego niezbędny jest śpiwór i namiot (lub hamak turystyczny), podstawowe narzędzia, jak zestaw do rozpalania ognia, latarka czy nóż, a także kompas i mapa. Na szczęście tego typu sprzęty da się łatwo znaleźć w takich miejscach, jak: Karaluch.com.pl. Nie zapominajmy przy tym, by na wyprawę bushcraftową, bez względu na jej zakres i formę, zabrać ze sobą podstawową apteczkę turystyczną - może się okazać nieodzowna w wielu sytuacjach.
Największe zalety bushcraftu
Dlaczego warto zdecydować się na wyjazdy bushcraftowe? Przede wszystkim to ciekawy pomysł na spędzanie czasu na łonie natury i szansa na wyciszenie oraz choć chwilowe odcięcie się od wszechobecnej technologii. Równocześnie podczas takiej eskapady poznajemy nowy teren, budujemy kondycję fizyczną oraz zdobywamy szereg umiejętności, które mogą okazać się pomocne w życiu codziennym, a nawet w pracy (zdolność do podejmowania decyzji pod presją czasu, praca w zespole, podział obowiązków, udzielanie pierwszej pomocy). W ten sposób można łączyć przyjemny relaks w plenerze ze zdobywaniem cennych kompetencji na przyszłość oraz dbaniem o swoje ciało i umysł.
Wyjazdy bushcraftowe - ciekawy pomysł na spędzanie czasu
Bushcraft to bardziej rekreacyjne i praktyczne podejście do sztuki przetrwania. Ma wiele do zaoferowania i wyróżnia się uniwersalnością - każdy ma szansę znaleźć wariant dla siebie. Trudno się dziwić, że zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Czy to również opcja dla Was?
Komentarze