Co warto zobaczyć we Wrocławiu. Pozycje obowiązkowe dla każdego turysty

WrocławWrocław to jedno z najstarszych polskich miast. Historycy są zdania, że osadnictwo na tym terenie istniało już w VI wieku. Wiemy na pewno, że właśnie w tym czasie słowiańskie plemię Ślężan osiedliło się nad Odrą.

Dlaczego warto wybrać Wrocław?

Wrocław to jedno z najstarszych polskich miast. Historycy są zdania, że osadnictwo na tym terenie istniało już w VI wieku. Wiemy na pewno, że właśnie w tym czasie słowiańskie plemię Ślężan osiedliło się nad Odrą. W 985 roku na Ostrowie Tumskim powstał pierwszy gród wybudowany przez Mieszka I. W Kronice Galla Anonima Wrocław wymieniany jest obok Krakowa i Sandomierza jako jedna z trzech stolic Królestwa Polskiego.

Jeśli interesuje was historia nieco świeższa, dobrym pomysłem wydaje się czytanie... kryminałów. Słynny pisarz Marek Krajewski upodobał sobie właśnie Wrocław i to tu dzieje się akcja jego cyklu książek z komisarzem Eberhardem Mockiem w roli głównej. Pięć tomów cyklu to nie tylko przednia zabawa literacka, ale także kawał historii Wrocławia opisany w taki sposób, że można z każdą z książek chodzić po mieście niczym z przewodnikiem Pascala. A żeby to chodzenie po mieście było maksymalnie efektywne, dobrze znaleźć apartamenty we Wrocławiu, które usytuowane są w samym centrum. Tanie noclegi we Wrocławiu to już przy tej ilości turystów, która odwiedza miasto obecnie, standard.

Co warto zobaczyć we Wrocławiu?

Turysta przybywający do Wrocławia pierwszy raz może mieć kłopot z wyborem programu zwiedzania: miasto oferuje tak wiele atrakcji, że trzeba naprawdę sporego samozaparcie, żeby stworzyć swój plan minimum. W planie tym nie powinno zabraknąć następujących miejsc.

Wrocław

Rynek - Stare Miasto

Wrocławski Rynek należy do największych placów tego typu w Polsce - większe są od niego tylko Rynki w Krakowie i Olecku. Za to Ratusz nie ma sobie równych. Budynek wraz z 66 metrową wieżą to perła świeckiej architektury gotyckiej. Na przestrzeni dziejów wrocławski Rynek przechodził liczne metamorfozy i wciąż pozostaje w centrum uwagi włodarzy miasta. Otaczające plac kamienice o kolorowych elewacjach - jest ich aż 60 - oraz charakterystyczne punkty orientacyjne: pręgierz, fontanna zwana "Zdrojem" oraz pomnik Aleksandra Fredry dopełniają atrakcyjnego obrazu tego miejsca. Zwiedzając Rynek nie zapominajcie o odszukaniu wszystkich wrocławskich krasnali (http://krasnale.pl, https://visitwroclaw.eu/miejsca/krasnale) - są nie tylko tutaj, ale skądś trzeba zacząć...

Wrocław - stare miasto

Panorama racławicka

Do oglądania Panoramy nie trzeba nikogo namawiać. Monumentalne malowidło o wymiarach 114 na 15 metrów eksponowane jest w charakterystycznej, wybudowanej w latach 80" XX wieku rotundzie. Dzieło, do powstania którego przyczynili się tacy znamienici malarze jak Jan Styka, Wojciech Kossak, Tadeusz Popiela, Teodor Axentowicz czy Włodzimierz Tetmajer przestawia zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami w roku 1794.

Ostrów Tumski

To najstarsza część Wrocławia. Niegdyś wyspa, od początku XIX wieku część stałego lądu. Obok licznych zabytkowych budowli sakralnych, warto zobaczyć Most Tumski między Wyspą Piaskową a Ostrowem. Zakochani wieszają na jego barierkach kłódki z inicjałami, mające symbolizować trwałość ich uczuć. Podobne kłódki wiszą także np. na krakowskiej Kładce Ojca Bernatka. Ostrów Tumski pozostaje ulubionym miejscem spotkań zakochanych, spacerowiczów i turystów.

Noclegi Wrocław

Gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego

Mieści się tutaj Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego. Przepiękny barkowy gmach zaprojektowany został przez Krzysztofa Tauscha. W skład Muzeum wchodzą m. in.: Sala Leopoldyńska (jedyne w Polsce tak dobrze zachowane świeckie wnętrze barokowe z wystrojem), Oratorium Marianum (niegdyś kaplica, dziś sala koncertowa) oraz Wieża Matematyczna ze znajdującym się na wysokości 42 m tarasem widokowym. Na pierwszym piętrze Wieży znajdą się ekspozycje czasowe, na drugim stała ekspozycja poświęcona astronomii.

Wrocławski Ogród Zoologiczny

ZOO we Wrocławiu nie trzeba rekomendować. O jego istnieniu wszyscy Polacy pamiętają co najmniej od czasów, kiedy Hanna i Antoni Gucwińscy rozsławili ten obiekt dzięki popularnemu programowi telewizyjnemu pt. "Z kamerą wśród zwierząt". Ogród Zoologiczny założony został w roku 1865, dziś żyje w nim 14 tysięcy zwierząt. Największą atrakcję stanowi Afrykarium - unikatowe na skalę światową oceanarium prezentujące wyłącznie gatunki zamieszkujące Czarny Ląd - od plaży Morza Czerwonego po dżunglę Kongo.

Zebry w zoo

Pozostałe miejsca warte zobaczenia

Podczas kolejnej wizyty we Wrocławiu warto na swoją listę obiektów wartych zobaczenia wpisać także: Hydropolis (centrum wiedzy o wodzie), Muzeum Pana Tadeusza oraz co najmniej kilka mostów, których we Wrocławiu nie brakuje. Trzeba odwiedzić Park Szczytnicki, wjechać na punkt widokowy na Sky Tower, przejechać się Polinką - kolejką gondolową wolno sunącą nad wodami Odry.

Gdzie nocować?

Wrocław jest jednym z niewielu miast Polski, w którym zabytki architektoniczne funkcjonują w doskonałej symbiozie z nowoczesnymi budynkami. To jeden z największych ośrodków kulturalnych oraz intelektualnych w kraju. I nade wszystko: to miasto przyjazne mieszkańcom i turystom. W kolejnych rankingach Wrocław znajduje się w pierwszej piątce miast, w których mieszka się najlepiej. Równie dobrze wynajmuje się tu pokoje na godziny, kiedy mamy ochotę odpocząć w trasie i podelektować się urodą miasta, jak i apartamenty na kilka dni, jeśli ruszamy docelowo do Wrocławia. Noclegi w centrum Wrocławia to szansa na zobaczenie zabytkowego centrum bez konieczności uruchamiania samochodu. Miasto słynie z doskonałej komunikacji zbiorowej.

Ocena: 5.0