Czy przed wyjazdem w Tatry trzeba się ubezpieczyć? Zobacz, jakie są możliwości

TatryNieuwaga lub zwykły pech na stoku mogą sprawić, że urlop w górach zamiast z aktywnym wypoczynkiem będzie się nam kojarzył z pobytem w szpitalu lub innymi przykrościami. Można je sobie zrekompensować za pomocą odszkodowania, o ile wiesz, jakie ubezpieczenie wybrać.

Kto nie lubi jeździć w góry? Wędrówki po szlaku latem lub jazda na nartach zimą to jedne z naszych ulubionych aktywności, przynajmniej dopóki nie zakłóci ich jakiś wypadek. Na takie sytuacje trzeba się jednak przygotować, dlatego przed wyjazdem dobrze zadać sobie pytanie: jakie ubezpieczenie w Tatry Polskie warto kupić? Sprawdź, jak się ubezpieczyć przed wyprawą w góry!

Jakie ubezpieczenie powinni wybrać narciarze lub snowboardziści?

Uwielbiasz szusować po stoku i nie wyobrażasz sobie sezonu zimowego bez nart? Wiesz zatem na pewno, że uprawianie sportu w górach wiąże się z ryzykiem wypadku, z kolei leczenie i rehabilitacja mogą trochę kosztować. Dobrze się więc wcześniej zabezpieczyć, wykupując odpowiednią polisę. Trzeba jednak mieć świadomość, że zwykłe ubezpieczenie turystyczne może nie wystarczyć.

Wszystko dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe rozróżniają różne kategorie sportów, klasyfikując poszczególne dyscypliny z podziałem na sporty amatorskie, wysokiego ryzyka, ekstremalne czy wyczynowe. Czemu to takie ważne? Ponieważ ochrona gwarantowana w OWU u jednego ubezpieczyciela, nie musi zapewniać tego samego u innego. Przed wyborem polisy trzeba więc zawsze uważnie sprawdzić, czy za wypadek podczas uprawiania danego sportu otrzymamy odszkodowanie, czy konieczny będzie zakup rozszerzenia.

Narciarstwo i snowboard nie stanowią niestety wyjątków i w większości zakładów ubezpieczeniowych są traktowane jako sporty podwyższonego ryzyka. Za objęcie ich uprawiania ochroną trzeba zatem dodatkowo zapłacić.

Sytuacja kształtuje się nieco inaczej w zależności od firmy ubezpieczeniowej, ale praktycznie wszyscy wymagają zakupu rozszerzenia ubezpieczenia górskiego przy amatorskim uprawianiu sportów zimowych. Generali ma dodatkowo ofertę obejmującą sport wyczynowy, z kolei LINK4, Aviva i Warta wyróżniają osobno sporty ekstremalne i wysokiego ryzyka. Allianz w ramach podstawowej ochrony w górach ubezpiecza natomiast rekreacyjne uprawianie sportu (np. trekkingu), ale tylko do wysokości 5500 m n.p.m. - wymienia Mateusz Piesowicz z porównywarki ubezpieczeń na Mubi.pl.

Sporty, które są najczęściej zaliczane do ekstremalnych i wysokiego ryzyka to m.in.:

 • jazda na nartach zjazdowych lub snowboardzie poza wyznaczonymi trasami,
 • skoki i ewolucje snowboardowe,
 • speleologia,
 • heliskiing i heliboarding,
 • wspinaczka wysokogórska, skalna i skałkowa.

Czy wybierając się w polskie Tatry, potrzebujesz ubezpieczenia gwarantującego ochronę na terenie Słowacji?

Wbrew pozorom nie jest to wcale pytanie pozbawione sensu. Wystarczy przeszukać sieć, by znaleźć sporo przykładów turystów wędrujących szlakiem w Polsce, którym przydarzył się wypadek, a w efekcie tego lądowali po słowackiej stronie granicy. Tam oczywiście mogli liczyć na pomoc, ale jeśli nie mieli wykupionego odpowiedniego ubezpieczenia, za akcję ratunkową musieli zapłacić z własnej kieszeni.

A nietrudno się domyślić, że jej koszt może być naprawdę wysoki. Szczególnie, gdy dotarcie do poszkodowanego jest wyjątkowo trudne, a jego transport do szpitala wymaga np. użycia helikoptera. Wówczas za akcję ratowniczą można zapłacić nawet kilkanaście tysięcy euro, a jeśli przy tym nie mamy Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, trzeba jeszcze będzie pokryć koszty leczenia.

Ubezpieczenie może nas zatem uratować przed ogromnymi wydatkami, nie może jednak zwalniać z rozsądku i odpowiedzialności. W górach ich zachowanie jest szczególnie ważne, dlatego trzeba samodzielnie oceniać ryzyko i nie porywać się na wędrówkę, jeśli warunki są niesprzyjające. Z kolei w przypadku, gdyby burza lub silny wiatr zastały nas na szlaku, dobrze wcześniej sprawdzić, na co się przygotować w schronisku górskim, o czym przeczytacie w artykule na https://mubi.pl/poradniki/nocleg-w-schronisku-gorskim.

Czy możesz osobno ubezpieczyć swój sprzęt sportowy?

Oczywiście, że tak! Wykupując ubezpieczenie sprzętu sportowego, możemy liczyć na odszkodowanie m.in. w przypadku:

 • jego zniszczenia lub uszkodzenia,
 • zagubienia przez przewoźnika,
 • kradzieży z przechowalni lub kradzieży z włamaniem do samochodu.

Wcześniej warto jednak dokładnie sprawdzić w OWU, co ubezpieczyciel rozumie pod pojęciem sprzętu sportowego. Najczęściej są to narty, deska snowboardowa, sanki, kijki, gogle, kask, buty narciarskie, łyżwy, itp., ale w różnych towarzystwach mogą się zdarzać różne definicje. Możliwe jest także wykupienie ubezpieczenia wypożyczonego sprzętu sportowego.

Jakie jeszcze ubezpieczenia mogą się przydać w Tatrach Polskich?

Oferta towarzystw ubezpieczeniowych jest bardzo szeroka - przyjrzyjmy się najpopularniejszym ubezpieczeniom.

 1. Ubezpieczenie assistance - w jego ramach ubezpieczyciel pokrywa m.in. koszty pobytu w hotelu osoby towarzyszącej poszkodowanego w wypadku lub jego transport do miejsca zamieszkania.
 2. Ubezpieczenie kosztów leczenia - pokrywa koszty leczenia nieobjęte ubezpieczeniem społecznym, czyli np. sprzętu ortopedycznego.
 3. Ubezpieczenie NNW - dzięki niemu możliwe jest m.in. uzyskanie środków finansowych, które pomogą poszkodowanemu w okresie, gdy z powodu poniesionych obrażeń nie będzie zdolny do pracy.
 4. Możliwy jest też zakup ubezpieczenia kosztów odwołania noclegu lub ubezpieczenia zawierającego klauzulę alkoholową - przy niej można otrzymać odszkodowanie za obrażenia poniesione na stoku, nawet jeśli u poszkodowanego zostanie wykryty alkohol we krwi.

Komentarze