Czym jest trekking i dlaczego warto go uprawiać?

TrekkingTrekking brzmi tajemniczo, w rzeczywistości jest na wyciągnięcie ręki dla każdego. Sprawdzamy, czym jest ta aktywność sportowa i kto może uprawiać trekking.

Czym jest trekking?

Jeśli ktoś chciałby kierować się ścisłą definicją, trekking jest szczególną formą sportu - to przemierzanie znacznych odległości, najczęściej pieszo, ale dopuszczalne są też rower, a nawet kajaki (czynnikiem decydującym jest wysiłek fizyczny, a więc jazda na hulajnodze elektrycznej nie spełni założeń trekkingu). Jednak czynnikiem, który decyduje o tym, że zwykła wędrówka zamienia się w trekking, są trudne warunki terenowe i klimatyczne. Tym samym trekking zalicza się do lekkich sportów wyczynowych. W naszych warunkach przyjęło się uważać, że trekking to energiczne przemierzanie górskich szlaków na piechotę. W grę wchodzą nie tylko łatwe szlaki w niskich partiach gór, ale też te trudniejsze.

Kto może uprawiać trekking?

Trekking jest aktywnością, która nie dzieli ludzi na tych, którzy się nadają i tych, którzy w żadnym razie nie powinni próbować swych sił. Szeroko otwiera swe ramiona dla wszystkich chcących spróbować swych sił. W trekkingu niema ograniczeń wiekowych, płciowych ani nawet kondycyjnych. Już kilkuletnie dzieci mogą wędrować po łatwiejszych szlakach. Podobnie ludzie w starszym wieku na pewno znajdą dla siebie odpowiednią trasę. Tym bardziej ludzie młodzi i w średnim wieku raczej nie znajdą wiarygodnej wymówki. Na sporym ułatwieniem jest fakt, iż trekking nie wymaga dużych nakładów finansowych, a trasy górskie dostępne są dla wszystkich.

Trekking

Jak się przygotować do trekkingu?

Trekking nie wymaga przygotowań kondycyjnych ani wytrzymałościowych. Tym, co na pewno trzeba mieć, są wygodne buty do trekkingu, lekki plecak, w który można spakować prowiant i napoje na drogę (ciepłe i zimne), przeciwdeszczowa kurtka lub płaszcz, ciepła bluza na wypadek ochłodzenia.

Ponadto w plecaku obowiązkowo powinny się znaleźć:

  • naładowany telefon komórkowy,
  • apteczka,
  • latarka (pogoda w górach potrafi zaskakiwać),
  • okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV a w sezonie letnim także krem z filtrem,
  • ostry nóż,
  • gwizdek do odstraszania zwierząt lub wezwania pomocy.

Większość wymienionych produktów można nabyć w dobrych sklepach ze sprzętem górskim i turystycznym, np. Sklep Jack Wolfskin.

Zalety uprawiania trekkingu

O zaletach aktywności fizycznej na świeżym powietrzu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Największą zaletą trekkingu jest oczywiście możliwość obcowania z przyrodą, często tą dziką, niezmienioną ręką ludzką. Takim doznaniom sprzyjają szczególnie dalekie wędrówki po mało uczęszczanych szlakach.

Trekking nie powinien być mylony ze spacerem. To raczej szybki marsz. A ten, uprawiany regularnie, znacząco poprawią kondycję i ma pozytywny wpływ na zdrowie. Wysiłek fizyczny przekłada się na lepsze ukrwienie i utlenienie wszystkich mięśni i tkanek. Nie można też nie wspomnieć o działaniu odprężającym i relaksującym. Trekking jest po prostu przyjemnością, a jeśli jest uprawiany w większym gronie, na pewno wpływa pozytywnie na relacje międzyludzkie. Przy tym jest dobrym sprawdzianem własnych możliwości, daje okazje do bicia coraz to nowych rekordów, np. długości trasy lub stopnia jej trudności. Nie da się też przegapić walorów typowo turystycznych. Regularne uprawianie trekkingu w naturalny sposób zmusza do poszukiwania coraz nowszych, ciekawszych szlaków. Tym sposobem można poznawać zupełnie nowe, nieznane regiony kraju.

Komentarze