Czynności niezbędne do wykonania w samochodzie przed podróżą

Podróż samochodemDziś samochód ma niemal każdy dorosły człowiek. Wiele osób decyduje się na wyjazd na wakacje samochodem. Jednak nie brakuje osób, które mają obawy z tym związane. Długa podróż wiąże się ze strachem, żeby auto się nie zepsuło w szczerym polu czy nie stanęło z braku paliwa. Tymczasem nie ma się czego bać jeśli odpowiednio przygotuje się pojazd do podróży.

Kiedy warto wybrać podróż samochodem? Własne auto to najlepszy pomysł na podróż rodzinną. Dzieci, zwłaszcza małe, potrafią sprawiać problemy w podróży zbiorowymi środkami transportu. Jadąc samochodem można w każdej chwili się zatrzymać, kiedy dziecko oznajmi, że ma pilną potrzebę. Samochód to też najlepsza opcja do podróży z niemowlętami, osobami niepełnosprawnymi, a tym bardziej z dziećmi cierpiącymi na chorobę lokomocyjną. Samochód pozwala też na zabranie tylu rzeczy ile tylko się zmieści, podczas gdy do autobusu, pociągu czy samolotu można wziąć tylko walizkę, bo nie da się za dużo dźwigać.

Przygotowanie samochodu do długiej podróży należy rozpocząć już na kilka tygodni przed wyjazdem. O czym musisz pamiętać? Oto czynności niezbędne do wykonania w samochodzie przed podróżą:

1. Sprawdź stan techniczny

Dobry stan techniczny to podstawa przed wyjazdem w dłuższą drogę. To właśnie tą czynność należy rozpocząć już na kilka tygodni przed wyjazdem, ponieważ ewentualne naprawy, wymiany części wymagają czasu. Nikt nie chce, by samochód zepsuł się w drodze, zwłaszcza w szczerym polu, gdzie nie widać żadnej najbliższej miejscowości. Tego właśnie każdy najbardziej się obawia, więc trzeba pomyśleć wcześniej o przeglądzie pojazdu.

2. Sprawdź opony

Opony muszą być dobrze napompowane. Jeśli nie są, trzeba to zrobić. Musisz sprawdzić również bieżnik. Jeśli jest równy z poprzecznymi znacznikami, musisz kupić nowe opony. Wysokość bieżnika nie może być mniejsza niż 5 mm. Nie zapomnij o kole zapasowym. Jeśli takie masz, sprawdź jego stan, a jeśli nie masz, to kup. Mając koło zapasowe bez problemu wymienisz je sam, nawet w szczerym polu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

3. Przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty

Prawo jazdy, ubezpieczenie i dowód rejestracyjny to to, o co zawsze pytają policjanci podczas kontroli drogowej. Musisz sprawdzić, czy są aktualne i mieć też aktualny przegląd. Sprawdź jeszcze czy masz opłacone ubezpieczenie i czy polisa nie wygasa. Ubezpieczenie powinno obejmować wszelkie możliwe szkody, włącznie z kradzieżą. Dokumenty najlepiej trzymaj przy sobie wraz ze swoim dowodem osobistym. Najlepiej w portfelu. W razie kradzieży samochodu nie utracisz ich.

4. Wyjmij niepotrzebne rzeczy z bagażnika

Jeśli opróżnisz bagażnik z niepotrzebnych rzeczy, będziesz miał więcej miejsca na te potrzebne do podróży.

5. Sprawdź ilość oleju i paliwa. Zatankuj samochód przed wyjazdem

Przed podróżą należy uzupełnić olej i paliwo. Zatankowanie to podstawa, bo chyba nie chcesz nagle stanąć w szczerym polu z pustym bakiem.

6. Zamontuj foteliki dla dzieci

Zgodnie z przepisami, dzieci muszą być przewożone w specjalnych fotelikach, więc jeśli wybierasz się na wczasy z całą rodziną, musisz o nie zadbać. Sprawdź wszystkie zapięcia.

7. Sprawdź klimatyzację

Otwarte okna to nie wszystko. Samochód powinien posiadać dobrze działającą klimatyzację. Trzeba to sprawdzić przed wyjazdem.

8. Zadbaj o czystość samochodu

Odwiedź myjnię lub umyj samochód w domu. Zadbaj także o czystość w środku. Wyczyść szyby, a także lusterka. Lusterka ustaw tak, by wszystko dobrze widzieć.

9. Pakując bagaże zwróć uwagę na obciążenie samochodu

Pamiętaj, aby obciążyć auto równomiernie, jak również aby go nie przeciążyć. To, że auto może pomieścić dużo rzeczy, nie znaczy, że zniesie każdy ciężar.

To podstawowe czynności, jakie musisz wykonać przed podróżą. Jeśli to zrobisz to możesz być spokojny o przebieg swojej podróży i cieszyć się wakacjami.

Udanych wyjazdów życzy Parking Modlin P7.

Komentarze