Deszcz pod Tatrami - co robić w Zakopanem, gdy nie ma pogody?

Deszcz w ZakopanemPrzyjęło się mówić, że w Tatry warto jeździć na wypoczynek tylko wtedy, gdy jest słoneczna aura. W tym poradniku rozprawiamy się z tym mitem i pokazujemy, że nawet, jak pada deszcz, warto jest odwiedzić Zakopane. Ciekawe miejsca, zabytki, szlaki na każde warunki pogodowe - oto wskazówki, co robić w Zakopanem, gdy panuje plucha.

1. Galeria Władysława Hasiora

Na przestrzeni ostatnich dwustu lat wielu artystów zdecydowało się zamieszkać i realizować w tak inspirującym miejscu, jakim jest Zakopane. Zwiedzanie tego miasta warto rozpocząć od niezwykłej budowli, czyli od galerii, gdzie wystawione są dzieła Władysława Hasiora (ul. Jagiellońska 18d). Twórca ten robił swoje prace ze znalezionych rzeczy, takich jak druty, deski, kawałki szkła, manekiny, wózki dziecięce. Rezultaty tych zabiegów wywołują u widza uczucia niepokoju i niezrozumienia - Hasior nawiązywał w ten sposób do tragedii drugiej wojny światowej.

2. Szlak Architektury Drewnianej

Pojęcie "szlak" nie zawsze odnosi się do ścieżki, która jest wytyczona przez grzbiet jakiegoś pasma górskiego. Czasami jest to propozycja wędrówki przybliżająca zabytki danego regionu. Tak właśnie jest w przypadku Szlaku Architektury Drewnianej, który wiedzie przez najcenniejsze drewniane budowle położone w województwie małopolskim. W Zakopanem znajduje się jedenaście przystanków tego szlaku, gdzie można podziwiać arcydzieła architektury drewnianej. Są to m.in.

 • Chata Sabały pochodząca z końca XVIII wieku (ul. Krzeptówki 17),
 • Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty z XVIII wieku (ul. Harenda 14a),
 • Kościół Matki Bożej Częstochowskiej z 1847 roku (ul. Kościeliska 4).

3. Eksploracja jaskiń

Co można robić związanego z górami, gdy ulewa nadciąga nad Zakopane? Atrakcje w Tatrach to nie tylko bajeczne widoki roztaczające się z wierzchołków dwutysięczników, ale i podziemne, wilgotne tunele, wydrążone przez cieknąca od dziesiątek tysięcy lat wodę. W ich wnętrzu nie grożą żadne burze z piorunami. Rajem dla grotołazów-amatorów jest Dolina Kościeliska, gdzie dla ruchu turystycznego udostępniono aż pięć jaskiń:

 • Mroźna - o długości 571 metrów, jedyna ze sztucznym oświetleniem i opłatami pobieranymi za wstęp,
 • Raptawicka - dziura we wnętrzu góry, gdzie schodzi się po żelaznej drabinie. Po drodze do Jaskini Raptawickiej można podziwiać fantastyczną panoramę Doliny Kościeliskiej,
 • Obłazkowa - w porównaniu do innych jaskiń, tę można nazwać “jaskinią na rozgrzewkę”. Ma ona jedynie 120 metrów długości,
 • Mylna - ciasna, długa (przejście jej zajmuje 45 minut), wilgotna, z łańcuchami. Polecana tylko dla doświadczonych turystów,
 • Smocza Jama - ponoć tutaj przeniósł się na emeryturę smok spod Wawelu. Czy tak jest naprawdę? Warto się przekonać!

4. Relaks na kwaterze

Kto powiedział, że wyjazd w góry musi oznaczać chodzenie z plecakiem od świtu do zmierzchu? Szczególnie wtedy, gdy pada deszcz! Jeśli wynająłeś wygodne apartamenty, Zakopane możesz oglądać z poziomu swojego łóżka. Masz wyrzuty sumienia, że przyjechałeś w góry i nic nie robisz? Zduś je w zarodku! Przecież na tym polega wypoczynek od pracy i codziennych obowiązków, że można poleniuchować w miejscu innym niż miasto swojego zamieszkania. Wyjdź na balkon i pooddychaj rześkim, górskim powietrzem. Poczytaj książkę albo obejrzyj film o tematyce górskiej, a jeśli masz w pokoju towarzystwo, zainicjuj wspólną rozmowę lub wieczór z grami planszowymi. Idealny pod własne potrzeby nocleg w Zakopanem możesz znaleźć za pomocą serwisu E-turysta, który posiada wiele wygodnych opcji wyszukiwarki, filtrowania ofert, także poprzez interaktywne mapy.

5. Odkrywanie tajemnic Krupówek

Krupówki

Stereotypy bywają krzywdzące nawet dla Krupówek, które są postrzegane jako miejsce, w którym jest sklep na sklepie, morze ludzi i gdzie są wyłącznie luksusowe noclegi. Zakopane może i nie jest spokojną, pasterską osadą sprzed dwustu lat, co nie znaczy, że na głównej ulicy tego miasta nie istnieją zabytki i ciekawe miejsca warte odkrycia. Kiedy więc w Tatrach panuje niepogoda, Ty możesz przeznaczyć dzień na poznawanie sekretów Krupówek, takich jak:

 • Kościół pw. Świętej Rodziny (ul. Krupówki 1a) - nie ma osoby, na której wnętrze najstarszej murowanej świątyni w Zakopanem nie zrobiłoby wrażenia. Budowla ta jest nie tylko miejscem duchowej kontemplacji, ale i solidną lekcją sztuki. Oko obserwatora dojrzy tam mistrzowski styl zakopiański Stanisława Witkiewicza, natomiast piękne witraże są wykonane przez Janusza Kotarbińskiego.
 • Muzeum Tatrzańskie (ul. Krupówki 10) - odwiedziny w tym miejscu to punkt obowiązkowy dla turystów pragnących poznać Zakopane pod każdym możliwym aspektem. Historia miasta, regionu, ciekawostki dotyczące geografii, biologii, geologii, a wszystkie zbiory są zgromadzone w unikatowej budowli zaprojektowanej przez Witkacego.
 • Miejska Galeria Sztuki (ul. Krupówki 41) - budynek istnieje od 1911 roku, natomiast galeria w znanej obecnie formie od 2001 roku. Jej zbiory spodobają się wielbicielom sztuki współczesnej. Szczególnie warto jest odwiedzić ją na wiosnę, kiedy galeria jest gospodarzem Salonów Marcowych, czyli ogólnopolskich pokazów sztuki najnowszej.
 • pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego (skrzyżowanie ul. Krupówki i al. 3 Maja) - żaden inny człowiek nie zasługuje na pomnik w sercu Zakopanego tak bardzo, jak hrabia Zamoyski. Pod koniec XIX wieku wykupił on tereny miasta z rąk Niemców, którzy chcieli wyciąć tutejsze bezcenne lasy celem ich spieniężenia. Swoje posiadłości Zamoyski zapisał w spadku państwu polskiemu.

6. Kolejką na Gubałówkę

Jeśli jesteś turystą, który nie wyobraża sobie dnia w Tatrach bez zdobycia jakiegokolwiek szczytu, w deszczową aurę wybierz się na Gubałówkę. To najbezpieczniejsza opcja, kiedy jest ulewa, a Ty musisz zobaczyć świat z dużej wysokości (1126 m n.p.m.). Nie musisz się przejmować deszczem, ponieważ na szczyt góry wjedziesz wagonem kolejki linowo-terenowej. Jeśli będziesz mieć szczęście, to zza chmur może wyjdzie słońce i ukaże Ci się panorama Tatr, rozciągająca się po drugiej stronie Kotliny Zakopiańskiej.

Komentarze