Dla najodważniejszych taterników, czyli najtrudniejsze szlaki górskie w Tatrach

Szlaki górskie w TatrachWyjazd w Tatry może dla różnych osób oznaczać zupełnie odmienne rzeczy. Dla niektórych będą to wczasy w Zakopanem, na tyle relaksujące, na ile pozwoli na to panujący tam w turystycznym sezonie bezlitosny tłok. Nie brakuje jednak osób, które szukają tam wrażeń bardziej wymagających, a zarazem ekscytujących. Dla nich na pewno bardzo interesujące się okażą się najtrudniejsze wśród znajdujących się w Tatrach szlaki górskie.

Orla Perć

Zaczynamy od najbardziej sławnego z dostępnych turystycznie szlaków w Tatrach, jakim jest legendarna Orla Perć. To ponad trzy kilometry szlaku pełnego bardzo trudnych fragmentów, a zarazem oferującego wspaniałe wrażenia wizualne. To na tym szlaku najbardziej można odczuć majestat Tatr i osobom posiadającym pewien stopień górskiego doświadczenia jak najbardziej poleca się podjęcie tego wyzwania. Czas potrzebny na pokonanie tego szlaku to około półtorej godziny, zaś najwyższy jego punkt znajduje się na wysokości 2137 m nad poziomem morza.

Szlak na Mięguszowiecką Przełęcz

Szlak dosyć długi, bo aż czterokilometrowy i oferujący niesamowite widoki. Przełęcz Mięguszowiecka, na którą prowadzi szlak, jest bowiem najwyższą dostępną turystycznie w naszym kraju przełęczą (2307 m n.p.m), a po drodze mamy okazję spojrzeć chociażby na Morskie Oko czy Mięguszowiecki Szczyt Wielki.

Jest to świetny szlak, jeżeli zależy nam na nieco mniej obleganym odcinku. O ile bowiem jest to trasa bardzo atrakcyjna, to jednak popularnością zdecydowanie przegrywa z Rysami - tym więcej miejsca dla zapalonych ekstremalnych turystów, którym niestraszna nawet bardzo duża ekspozycja! Trzeba przygotować się jedynie na dosyć stromą trasę oraz występujące gdzieniegdzie nawet w letnich miesiącach płaty śniegu, będące niestety sprawcami licznych wypadków. Jeżeli więc chcemy pokonać tę trasę bez uszczerbku na zdrowiu, będziemy musieli wykazać się pewną ostrożnością.

Szlak z Zawratu nad Świdnicę

Szlak prowadzący z Zawratu nad Świdnicę jest krótszy od wyżej wymienionych (czas potrzebny na jego pokonanie to mniej niż godzina), jednak nie ustępuje im wcale trudnością, przez co prawie cała jego długość upstrzona jest sztucznymi zabezpieczeniami. Wybierając się tym szlakiem, trzeba przygotować się na niemałą ilość pionowych ścian i trawersów, których pokonanie wymaga sporych umiejętności wspinaczkowych. Nagrodą za podjęcie wyzwania jest nie tylko satysfakcja, ale i całe multum pięknych widoków, takich jak chociażby Zadni Staw Polski - przepięknie mieniące się owalne jezioro położone w górnym piętrze Doliny Pięciu Stawów.

Niestety, wspinacze zainteresowani tym szlakiem muszą przygotować się na trudności związane nie tylko z naturą samego terenu. Jest to bowiem mimo wysokiego poziomu trudności trasa bardzo popularna, a sezonie wręcz oblegana. Dlatego też pokonując ją w tym okresie trzeba się uzbroić w cierpliwość, ponieważ niejednokrotnie może zdarzyć się, że ruch na trasie zostanie zablokowany przez przestraszone osoby, dla których ten trudny szlak okazał się wyzwaniem nadmiernie przytłaczającym.

Autor - www.elcap.pl.

Komentarze