Dlaczego warto odwiedzić Mazury?

Jezioro na MazurachKraina Jezior stanowi jeden z najpiękniejszych regionów Polski, który każdego roku odwiedza ponad milion turystów, szukających ciszy i spokoju. Mazury zachwycają niepowtarzalnymi krajobrazami, fascynującymi zabytkami oraz bogactwem atrakcji dla odwiedzających w każdym wieku. W dzisiejszym artykule dowiesz się, dlaczego warto zaplanować wakacje na Mazurach.

 

Mazury - region z bogatą historią

Warmia i Mazury to region położony w północno-wschodniej części naszego kraju. Dawniej tereny te zamieszkiwane były przez pogańskie plemiona pruskie, chrystianizowane od XIII wieku przez Krzyżaków.  W 1454 roku na mocy pokoju toruńskiego, kończącego wojnę 13-letnią, teren ten został włączony do Królestwa Polskiego. Prusy Zachodnie, przemianowane następnie na Prusy Książęce, stały się z czasem jednym z najważniejszych ośrodków protestantyzmu. Na przestrzeni wieków wielokrotnie zmieniały swój status administracyjny. W latach 20 ubiegłego wieku ogromna część Warmii i Mazur stała się częścią Niemiec, by ostatecznie wrócić do Polski w 1949 roku.

Bogactwo historyczne znajduje odzwierciedlenie w zabytkach i architekturze regionu. Jednym z najważniejszych obiektów pozostaje Twierdza Boyen w Giżycku położona malowniczo pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Charakterystyczna formacja obronna zbudowana na planie gwiazdy została wzniesiona w XIX wieku. W kolejnych latach budynek pełnił rolę szpitala, punktu zbornego armii niemieckiej podczas II WŚ oraz siedzibę przedsiębiorstw. Obecnie pełni rolę muzeum, w którym regularnie organizowane są rekonstrukcje historyczne.

Miłośnicy historii zachwycą się także nowoczesnym Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie oraz Zamkiem w Nidzicy. Ważnym miejscem na historycznej mapie Mazur pozostaje również Wilczy Szaniec, czyli jedna z wojennych kwater Adolfa Hitlera. Powstała w 1941 roku, tworząc cały kompleks budynków wraz z wieżą obronną. Była użytkowana do 1944 roku, gdy siedzibę Führera przeniesiono do ukraińskiej Winnicy. Co więcej, na uwagę zwiedzających zasługuje ciekawa architektura wiejska prezentowana w Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

Jak aktywnie spędzić czas na Mazurach?

Większość turystów chętnie wraca na Mazury z powodu zapierających dech w piersiach krajobrazów oraz licznych atrakcji. Na miłośników aktywnego spędzania czasu czeka ok. 36 tras pieszych i rowerowych, które pozwolą na aktywny wypoczynek w niepowtarzalnych warunkach przyrody. Jednym z nich jest Szlak Tatarski, który liczy ok. 30 km długości. Spacer można rozpocząć w Szczytnie, jednym z najważniejszych ośrodków miejskich regionu. Następnie podróżni kierują się wzdłuż rzeki Wałpuszy aż do miejscowości Babięty. Na całej trasie znajdziemy jednocześnie kilka ważnych zabytków, w tym zamek krzyżacki oraz cmentarz żołnierzy radzieckich.

Miłośnicy rowerów mogą wybrać Szlak Krutyński, liczący niemal 70 km długości. Trasa rozciąga się od miejscowości Sorkwity, aż do Gałkowa. Po drodze można korzystać z bogatej bazy noclegowej oraz oferty gastronomicznej, dostosowując prędkość pokonania szlaku do możliwości i preferencji uczestników. Fragment trasy przebiega przy tym wzdłuż jednego z najpopularniejszych szlaków kajakowych na rzece Krutyni. Podczas wycieczki możemy zwiedzić dodatkowo Kościół Ewangelicki w Sorkwitach, wieś tematyczną Rodowo oraz Puszczę Piską, czyli największy ośrodek leśny regionu.

Na Mazurach nie brakuje także zorganizowanych atrakcji turystycznych. Jeśli planujesz wakacje z rodziną, koniecznie odwiedź Park Wodny Tropikana w Mikołajkach z licznymi basenami i zjeżdżalniami. Atrakcje dostosowane są do wieku użytkowników. Dostępne są zarówno place zabaw dla dzieci, jak i wymagające rwące rzeki dla starszej młodzieży i dorosłych.

Kraina Jezior - miejsce wypoczynku i relaksu

Wielka Kraina Jezior sprzyja ponadto relaksowi w pięknych i kameralnych okolicznościach przyrody. Wielu turystów każdego roku wraca na Warmię i Mazury, by cieszyć się ciszą i spokojem otaczających jezior i lasów.  Jeśli szukasz idealnego miejsca wypoczynkowego na wakacje dla całej rodziny, ciekawym pomysłem może okazać się zakup mieszkania na Mazurach.

Nowoczesne apartamenty w Mikołajkach położone są w bliskim sąsiedztwie jeziora Tałty i Mikołajskiego, dzięki czemu świetnie sprawdzą się w roli całorocznego obiektu wypoczynkowego. Region oferuje ciekawe sposoby spędzania wolnego czasu także poza wakacyjnym sezonem w lecie. Zimą możesz cieszyć się spokojnymi spacerami, infrastrukturą sportową oraz kuligami. Zielone Płuca Polski odpowiadają na potrzeby osób szukających czystego powietrza i kojącej bliskości natury przez cały rok.

Komentarze