Dlaczego warto przyjechać do Krakowa?

Wawel - KrakówKraków. Jedno z najstarszych i bezapelacyjnie najpiękniejszych miast Polski. Dawna stolica, siedziba monarchów. Miasto o historycznym znaczeniu, wyjątkowej historii. Zamieszkane przez zakochanych w nim mieszczan, którzy nie zamieniliby tego miejsca na żadne inne.

Dawniej, wizyta w krakowskim grodzie należała do kanonu szkolnych wycieczek. Dziś fundusze rodziców nie zawsze pozwalają na to, by organizować dalekie szkolne wyjazdy, ale w czasie wakacji… może warto wybrać właśnie ten kierunek wyjazdu? Dlaczego? Ponieważ w Krakowie latem i nie tylko, zawsze coś się dzieje. Zawsze jest coś do zobaczenia.

Podstawą zwiedzania Krakowa jest jednak dobry przewodnik w ręku i mapka. Bo koniecznie trzeba zobaczyć stare miasto, dawną dzielnicę żydowską Kazimierz. Na każdym kroku ciekawa zabudowa, perełki architektury, od średniowiecznej po całkiem współczesną, której uwieńczeniem może być wyprawa do Nowej Huty. Na pewno każdy Polak powinien zwiedzić zamek na Wawelu. Czesi chlubią się swymi Hradczanami, a my mamy równie piękny Wawel. Koniecznie trzeba zobaczyć grobowce królów Polski, miejsca, w których podejmowano historyczne, ważne dla naszego kraju decyzje, królewską zbrojownię, eksponaty związane z naszą historią oraz historią naszych królów. Nie do przegapienia jest też krakowski rynek, ze znanymi wszystkim Sukiennicami oraz udostępnionymi do zwiedzania podziemiami. Latem cały rynek otoczony jest kawiarenkami, w których można zostawić dużo pieniędzy, jeśli jest się niezbyt ostrożnym turystom. Trudno również nie zwiedzić kościoła Mariackiego, z którego o 12 południe wygrywany jest hejnał mariacki. Ozdobą gotyckiej świątyni jest Ołtarz Główny Wita Stwosza. Nie do przecenienia jest również wieczorne życie w Krakowie. Mnogość pubów i klubów mieszczących się w okolicy starego rynku i sąsiednich uliczek zapewni nam kilka barwnych, wieczornych eskapad. Ale Kraków to nie tylko samo miasto, to również inne, bardzo ciekawe miejsca w niewielkiej odległości.

Unikat na skalę światową - Kopalnia Soli w Wieliczce

Kopalnia Soli w Wieliczce jest unikatem w skali światowej, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, jako jedna z pierwszych. Można tu dotknąć niemal historii, wędrując przez sale kopalni poznawać historię i łączącą się z nią współczesność. Sale, komnaty i tunele przygotowane są dla zwiedzających, pokazują piękno podziemnego świata, niesamowite rzeźby, naturalne formacje i te wykonane ręką człowieka. Wieliczka słynie z wykutych w soli komnat, których widoku nie da się zapomnieć.

Dawny, niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz

Dawny obóz koncentracyjny Auschwitz położony jest w odległości około 70 kilometrów od Krakowa. Symbol nazistowskich zbrodni, miejsce kaźni Polaków, Romów i Żydów, a także wielu innych narodowości. Mimo upływu lat, miejsce nadal przygnębia i skłania do refleksji nad okrucieństwem człowieka wobec człowieka. Zwiedza się w zorganizowanych grupach, wraz z przewodnikiem, opowiadającym historię obozu. Bez owijania w bawełnę. Trudno słuchać o okrucieństwach, do których w nich dochodziło. Warto też pojechać do odległego o kilka kilometrów obozu w Treblince, z którego pozostało już niewiele, jedynie zarysy baraków, wieża wartownicza i rampa rozładunkowa, ale którego ogrom robi na zwiedzających niezapomniane wrażenie.

Klasztor i Bazylika Matki Boskiej Anielskiej

Malowniczo położony kompleks znajduje się około 30 kilometrów od Krakowa. Niecałe 5 kilometrów dalej znajduje się Lanckorona, w której warto odpocząć na malowniczym rynku, otoczonym zabytkowymi domami. Jadąc dalej, można trafić nad Jezioro Żywieckie i do samego Żywca, słynącego z browarów. Nocleg w jego okolicy, choćby w Węgierskiej Górce, z której widać Babią Górę, to koszt 30 zł w gospodarstwie agroturystycznym. A tutaj warto już odwiedzić malownicze góry Beskidu Żywieckiego. Samochodem, pieszo, rowerem lub koniem. Każdy znajdzie odpowiedni szlak dla siebie.

Do obejrzenie są również Muzeum Papieskie w Wadowicach, opactwo benedyktynów w Tyńcu, Ojcowski Park Narodowy, i wiele, wiele innych, równie ciekawych miejsc, takich jak te, w których najlepiej poczują się dzieci: ZOO, Park Wodny czy Teatr Lalek Groteska.

Źródło: www.eurohol.pl.

Komentarze