Długi weekend czerwcowy - jak dobrze wypocząć?

SokolicaPolak pracuje rocznie ponad 300 godzin więcej niż Brytyjczyk i prawie 400 godzin ponad średnią niemiecką. 1832 godziny w ciągu roku poświęcamy na pracę zarobkową, wynika z najnowszych danych OECD. Z tych samych badań wynika, że Polacy najczęściej pracują na cały etat, podczas gdy na zachodzie Europy często pracuje się na część etatu, bo płace są wyższe i ludzie mogą sobie na to pozwolić - zarabiają wystarczająco dużo, pracując stosownie mniej. Czy można się więc dziwić, że długie weekendy stają się naszą narodową specjalnością? ba, koniecznością związaną z "ładowaniem akumulatorów"?

Żeby jednak naprawdę odpocząć trzeba precyzyjnie zaplanować wyjazd. Na nic nasze dobre chęci, jeśli zostaniemy w domu i spożytkujemy długi weekend na porządki czy prace remontowe. Zmiana otoczenia i oderwanie się od codziennej rutyny są konieczne, jeżeli naprawdę chcemy się zregenerować i odzyskać nadwątlone siły. A gdzie można odpocząć bliżej natury jak nie w górach?

Aktywny wypoczynek tylko w górach!

Przed nami długi weekned czerwcowy. Po kapryśnym początku wiosny - majówka zwykle nie spełnia naszych pogodowych oczekiwań - możemy nareszcie liczyć na ciepłe dni. Wyjazd w góry to doskonały sposób na aktywny wypoczynek. Długie spacery po atrakcyjnych widokowo szlakach, zdobywanie szczytów, jazda na rowerach, spływ Dunajcem, możliwość korzystania z dobrodziejstw parku zdrojowego to tylko część atrakcji, które czekają na gości Hotelu Smile w sercu Pienin - Szczawnicy. Przyjazny mikroklimat samego uzdrowiska oraz optymalne pod względem wysokości góry zachęcają do spędzenia długiego czerwcowego weekendu właśnie tutaj.

Pieniny są piękne o każdej porze roku

Wyjazd w Pieniny rekomendujemy wszystkim, którzy dopiero pracują nad swoją kondycją fizyczną. To góry o optymalnej wysokości i trudności szlaków. Jeśli właśnie wstałeś zza biurka i masz świadomość, że Tatry to za wysokie progi na Twoje nogi, zacznij od wędrówek po Pieninach, które o każdej porze roku są równie atrakcyjne. Ponieważ znakomita większość tego pasma górskiego porośnięta jest drzewami liściastymi, na przełomie wiosny i lata jest tu naprawdę pięknie, a liczba odcieni koloru zielonego przyprawia o zawrót głowy - podobnie jak wielobarwność kwietnych łąk i hal. Hotel Smile to obiekt przyjazny dla rodziny, jeśli więc zdecydujesz się na wyjazd z dziećmi, także one będą w stanie towarzyszyć Ci w pokonywaniu szlaków i zdobywaniu szczytów.

Spływ Dunajcem

Spływ Dunajcem fot. hotelsmile.pl

Szlaki turystyczne i najważniejsze szczyty

W Szczawnicy ma swój początek wiele szlaków turystycznych. Można stąd ruszyć w Małe Pieniny (najwyższą - nie najniższą część pasma!). Szlak prowadzi ze Szczawnicy do Czorsztyna i biegnie przez Pieniny Właściwe. Stąd można się nim udać do Przełęczy Rozdziela, czyli do granicy Pienin i Beskidu Sądeckiego. Czas przejścia od Szczawnicy do Przełęczy w jedną stronę to ok. 5 h. Droga prowadzi po łagodnych grzbietach, wędrujemy pastwiskami i łąkami. Widoki są zniewalające. W samej Szczawnicy warto wejść lub wjechać na Palenicę i dopiero na szczycie zadecydować o wyborze dalszej trasy wędrówki.

Szlak na Sokolicę

Szlak na Sokolicę fot. hotelsmile.pl

Obowiązkowym punktem pobytu jest Wąwóz Homole - przepiękne i malownicze miejsce. Szlak rozpoczyna się w Jaworkach, a za terenem Wąwozu Homole łączy się z Głównym Szlakiem Pienińskim. Jeśli tylko mamy siły, możemy dotrzeć do najwyższej góry Pienin - Wysokiej.

Warto odwiedzić Dolinę Białej Wody. Początek trasy także znajduje się w Jaworkach. Wędrując wzdłuż potoku o tej samej nazwie warto zwrócić uwagę na Czubatą Skałę i Bazaltową Skałę - to ostatnia została odkryta w 1925 r., jest niewielka (3,5 m wysokości) i pochodzi sprzed 110-120 mln lat.

Zamek w Niedzicy

Zamek w Niedzicy fot. hotelsmile.pl

Największą popularnością cieszy się jednak szlak wiodący na najbardziej rozpoznawalny pieniński szczyt - Trzy Korony. Niebieski szlak rozpoczyna się w okolicy schroniska Orlica i wiedzie m.in. przez Sokolicę (kolejny szczyt-symbol) oraz Przełęcz Szopka.

Miejscowości, które warto zwiedzić

Długi weekend czerwcowy warto poświęcić także zwiedzaniu samej Szczawnicy, pobliskiego Krościenka nad Dunajcem oraz Czorsztyna i Niedzicy. Po Szczawnicy najlepiej po prostu spacerować i przyglądać się charakterystycznej góralskiej zabudowie, pięknym detalom architektonicznym. Park zdrojowy podzielony jest na Park Dolny i Park Górny, który swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji - położony jest na zboczu i szczycie wzniesienia, góruje nad innymi obszarami miasta. Dodatkowo wyznacza centrum części uzdrowiskowej.

Równie malownicze jest Krościenko. Można tu pospacerować wzdłuż Dunajca i zjeść pyszne lody. Z kolei wyprawa do Czorsztyna i Niedzicy wiąże się z możliwością zwiedzenie ruin zamku w pierwszej miejscowości oraz doskonale zachowanej warowni w drugiej. Obie miejscowości leżą nad Zalewem Czorsztyńskim, przy okazji można więc wybrać się w krótki rejs oraz zwiedzić słynną zaporę.

Oferta hotelowa na długi weekend w Hotelu Smile w Szczawnicy

Szczawnica stanowi doskonałą bazę wypadową. Na dni 17.06 - 23.06, czyli na długi czerwcowy weekend, Hotel Smile w Szczawnicy przygotował dla swoich gości specjalną ofertę.

OFERTA OBEJMUJE:

 • noclegi w komfortowych pokojach,
 • codzienne pyszne śniadania w formie bufetu ze zdrowych oraz świeżych produktów
 • trzydaniowe obiadokolacje serwowane,
 • saunę fińską, łaźnię parową, salę fitness, konsultację Wellness, rabat 10% na wybrane zabiegi,
 • program animacyjny dla dzieci z opieką wykwalifikowanej osoby,
 • bezpłatny dostęp do Strefy Aktywnego Wypoczynku: bilard, piłkarzyki, tenis stołowy, gry planszowe,
 • kącik zabaw oraz plac zabaw dla dzieci,
 • indywidualną opiekę nad dzieckiem (za dopłatą),
 • wypożyczalnię kijków do Nordic Walking,
 • dostęp do internetu Wi-Fi,
 • monitorowany parking

Tylko w sercu Pienin, z dala od zgiełku wielkiego miasta, uda ci się zregenerować siły i nabrać ochoty na kolejne wyzwania. U nas dobrze czują się ludzie w każdym wieku. Restauracja serwuje wyśmienite dania z grilla, steki oraz będące naszą specjalnością naleśniki słodkie i wytrawne. W czerwcu na pewno będzie już można delektować się nimi na tarasie widokowym. Gości Hotelu Smile w Szczawnicy witamy codziennie urozmaiconym śniadaniem w formie bufetu, przygotowywanym ze zdrowych i świeżych produktów. Nie brakuje również akcentów regionalnych.