Dolina Popradu - wyjątkowe punkty na mapie Beskidu Sądeckiego

Dolina PopraduDolina Popradu odgrywa bardzo ważną rolę w krajobrazie Beskidu Sądeckiego. Rzeka dzieli Beskid na pasmo Jaworzyny Krynickiej oraz pasmo Radziejowej, a jej dolina to liczne letniska oraz uzdrowiska. Wycieczki doliną Popradu to idealna oferta dla tych, dla których wczasy w górach to nie tylko piesze wycieczki, ale i piękne widoki oraz spotkania z cennymi zabytkami.

Jeśli chcemy dotrzeć do najciekawszych i najpiękniejszych zakątków tego pasma górskiego, koniecznie powinniśmy w czasie wycieczki odwiedzić te miejscowości, które rozłożyły się w dolinie Popradu. Na jakie ośrodki turystyczne warto tu zwrócić szczególną uwagę?

Rytro - w cieniu średniowiecznego zamku

Jedną z najciekawszych miejscowości, z jakimi można się spotkać w dolinie Popradu, jest Rytro. Założone w okresie średniowiecza, przez wieku ściśle powiązane było z potężnym zamkiem. Jego ruiny są do dziś jedną z najważniejszych atrakcji w tej części Beskidu Sądeckiego oraz istotnym elementem krajobrazu w tej części doliny Popradu. Możliwość odkrywania tajemnicy Góry Zamkowej przyciąga do Rytra wielu miłośników historii, choć i miłośnicy ekologii zaglądają tu coraz chętniej. To zasługa parku ekologicznego, który został założony w dolinie Wielkiej Roztoki w celu ochrony i promowania wiedzy na temat tutejszych gadów oraz płazów.

Z wizytą w Barcicach

Leżące w pobliżu Rytra Barcice są kolejną miejscowością, której w czasie wycieczki doliną Popradu warto poświęcić nieco więcej uwagi. Wieś ta przyciąga głównie miłośników sztuki sakralnej, którzy bardzo chętnie odwiedzają tutejszy kościół. Choć powstał on w początkach XX wieku, w jego wnętrzu można zobaczyć ciekawy zabytek z XV stulecia. To skrzydła gotyckiego tryptyku, uchodzącego za jedno z ciekawszych dzieł tzw. szkoły sądeckiej.

Popradzkie kurorty - Piwniczna Zdrój

Ten kurort być może nie zrobił zawrotnej kariery, jednak z pewnością zasługuje na zainteresowanie ze strony turystów. Piwniczna Zdrój to ciekawe uzdrowisko, które przyciąga ciekawym klimatem oraz kameralną atmosferą. W jaki sposób można tu spędzić wolny czas? Wypoczynek w pijalni wód oraz spacery po parku zdrojowym to podstawa. Spacery po pięknym rynku, górskie wycieczki, a zimą szaleństwa nartach na terenie Suchej Doliny - oto propozycje, jakimi to uzdrowisko może przyciągać turystów pragnących spędzić niezapomniane wczasy w górach.

Łomnica - nie tylko lecznicze wody

Lecznicze wody są też dumą Łomnicy - wsi, która leży w niewielkiej odległości od Piwnicznej. Tutejsze szczawy mają korzystny wpływ na układ krążenia, co z pewnością dla wielu osób jest wystarczającą zachętą do odwiedzenia tej miejscowości. Łomnica jest jednocześnie świetnym miejscem na wypoczynek na łonie natury oraz miejscem, z którego można zaczynać ciekawe wycieczki po beskidzkich szlakach.

Wierchomla - spotkania z Łemkami

Dla miłośników pięknych widoków oraz ciekawych zabytków, ta miejscowość okaże się miejscem wyjątkowo ciekawym. Łemkowska wieś Wierchomla to coś więcej, niż tylko piękne widoki. To liczne pamiątki po Łemkach, którzy do czasów II wojny światowej dominowali wśród mieszkańców wsi. Do dziś ujrzeć tu można wiele zabytkowych chat, choć największym zainteresowaniem turystów cieszy się tu drewniana cerkiew z XIX wieku.

Na co mogą liczyć turyści w dolinie Popradu?

Ponieważ w dolinie Popradu turystyka od lat odgrywa bardzo ważną rolę, turyści mogą tu korzystać z doskonale rozwiniętej infrastruktury turystycznej. W beskidzkich letniskach i kurortach czekają na nich liczne gospodarstwa agroturystyczne i ośrodki wypoczynkowe, w których można znaleźć noclegi w przystępnej cenie. Liczne atrakcje oraz gęsta sieć szlaków turystycznych są kolejnymi zachętami do tego, by wczasy spędzić właśnie tu - w dolinie Popradu.

Beskid Sądecki to wyjątkowa grupa górska, na terenie której dolina Popradu odgrywa niezwykle ważną rolę. To właśnie nad wodami tej niezwykłej rzeki czekają na nas piękne miejscowości i cenne zabytki, z którymi w trakcie górskiej wyprawy z pewnością warto się zapoznać.

Komentarze