Dolny Śląsk samochodem - pomysł na weekend

ZamekMasz kilka wolnych dni? Nie masz pomysłu na stosunkowo niedrogi wyjazd? Spróbuj zorganizować coś na własną rękę! Wybierz miejsce, zapakuj samochód i w drogę! Nie przychodzi Ci żaden kierunek do głowy? Proponujemy na początek Dolny Śląsk. Jego zalety? Piękne widoki, urokliwe miejsca, bogata historia, a do tego dobra infrastruktura hotelarska i gastronomiczna.

Dolny Śląsk to także doskonałe miejsce na podróżowanie własnym samochodem. Dzięki niemu dotrzemy bez problemu w najciekawsze miejsca regionu, nie tracąc czasu na długie oczekiwanie na transport publiczny, który często nie zawiezie na wybrane, odległe miejsce docelowe. Ze względu na dużą ilość zamków i grodów rozmieszczonych w niedalekiej odległości od siebie, kilka dni w regionie pozwoli na chociaż częściowe poznanie przenikającej się historii i kultury. Ponadto stolica województwa - Wrocław, to nie tylko dobry punkt startowy i końcowy trasy, ale także miasto oferujące turystom niezapomniane wrażenia i atrakcje turystyczne.

Wrocław - bogata historia i wieloletni ośrodek kulturowy

Wrocław

To właśnie tu znajduje się jedna z najpiękniejszych i najbogatszych starówek w Polsce. Rynek będący dawnym placem targowym zachwyca nie tylko polskich turystów, ale także i zagranicznych. Odbudowane kamienice to przykłady przenikających się stylów architektonicznych. Znajdziemy tu kamienice wzniesione w stylu gotyckim, barokowym, renesansowym, manierystycznym, modernistycznym, a także historycystycznym.

Wrażenie robi również wspaniały ratusz, przy którym znajduje się kopia dawnego pręgieża, a także potężna Bazylika św. Elżbiety Węgierskiej. W dalszych częściach Starego Miasta warto zwrócić uwagę na Kościół św. Wojciecha, św. Klary, św. Jadwigi oraz Kościół św. Marii Magdaleny. Nie mniejszą atrakcją jest także Wieża Matematyczna oraz Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wrocławski rynek, to także dobre miejsce na spędzenie kilku chwil w kawiarni lub restauracji, które to serwują wyśmienite dania główne, desery i kawy.

Zamki i pałace

Wartych odwiedzenia zamków i pałaców na Dolnym Śląsku nie brak. Wśród godnych uwagi pałaców warto wymienić pałac w Staniszowie, Mysłakowicach, Łomnicy i Wojanowie. Dla amatorów zamków, łakomym kąskiem będzie kilka odrestaurowanych i zapierających dech w piersiach majestatycznych zabudowań. Do nich zaliczyć należy szczególnie zamek Czocha, Książ, Kliczków oraz zamek w Mosznej.

Zamek

Fani klimatycznych ruin zamków znajdą również coś dla siebie. Doskonale zlokalizowane, górujące nad terenem, prezentują namiastkę swojej dawnej świetności. Warty odwiedzenia jest zamek w Ząbkowicach Śląskich, Chojnicach, Grodźcu i Bolkowie.

Kościoły

Kościół

Region Dolnego Śląska to także teren bogaty w znakomite zabudowania sakralne. To tu znajduje się barokowe Opactwo Cystersów w Krzeszowie, Kościół w Marszowicach o tradycyjnej, lokalnej zabudowie, a także świdnicka Katedra pod wezwaniem św. Stanisława i św. Wacława. Nie można także pominąć Bazyliki pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wambierzych oraz Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku.

Dolny Śląsk dla dzieci

Szczęśliwy chłopiec

Dolny Śląsk to również doskonałe miejsce na wspólny, rodzinny wyjazd z dziećmi. Wśród atrakcji wymienić należy minizoo i skansen w Wambierzycach, fermę strusi w Glinicach, Podziemną Trasę Turystyczną "Kopalnia Węgla" w Nowej Rudzie, a także Kopalnię Złota w Złotym Stoku. Młodsze dzieci na pewno zachwycone będą czasem spędzonym w Lunaparku Lorenco we Wrocławiu, czy też w Zoolandii będącą mini parkiem linowym również zlokalizowanym we Wrocławiu.

Klimatyczny nocleg na zamku

Książ

A może macie ochotę na odpoczynek w stylowych wnętrzach? Na poczucie atmosfery dawnych wieków, zasmakowanie życia dworskiego lub na poznanie klimatu zamkowego? Warto skorzystać z bogatej oferty takich zamków jak zamek Czocha, Książ, Kliczków, czy też w Mosznej. Historyczne komnaty, doskonała kuchnia oraz bogata oferta dodatkowa, sprawią że pobyt ten będzie niepowtarzalny i dostarczy wielu wrażeń.

Warto zatem uwzględnić Dolny Śląsk w swoich planach urlopowych. Kilka dni pozwoli na pobieżne zapoznanie się z atrakcjami i niewątpliwie zachęci do dalszych, samodzielnych eksploracji regionu. Dolny Śląsk warto zwiedzać samochodem, najłatwiej będzie nam wtedy dotrzeć do najciekawszych atrakcji.

Komentarze