Drawieński Park Narodowy

Drawieńki Park NarodowyDrawieński Park Narodowy położony jest na terenie trzech województw: lubuskiego, zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego. Obejmuje Równinę Drawską oraz część przepięknej Puszczy Drawskiej.

Na tym terenie znajduje się rzeka Drawa, dopływ Noteci oraz Jezioro Drawsko, znajdujące się w gminie Czaplinek i stanowiące drugie co do głębokości jezioro na terenie naszego kraju. Siedziba Parku zlokalizowana jest w miejscowości Drawno.

Kilka słów o Drawieńskim Parku Narodowym

Początki Drawieńskiego Parku Narodowego sięgają 1990 roku. Dziś zajmuje on powierzchnię ponad 100 kilometrów kwadratowych, z czego ponad 80% zajmują lasy, zarówno liściaste, jak i mieszane. Poza zbiorowiskami leśnymi, DPN ochrania również zbiorniki wodne, w tym jeziora oraz wiele gatunków roślin i zwierząt. W logo parku widnieje wydra.

Fauna i flora Drawieńskiego Parku Narodowego

Fauna DPN obejmuje około 50 gatunków ssaków, w tym oczywiście wydrę ale i jelenie, sarny, bobry, jenoty, dziki, występują tutaj wilki oraz mniejsze ssaki, takie jak norki czy szopy. Spotykamy tutaj także sporo gatunków nietoperzy. Flora Parku obejmuje prawie 900 gatunków roślin, w tym wiele okazów chronionych. Na terenie DPN istnieje wiele obszarów ścisłej ochrony. W województwie lubuskim jest ich pięć, są to: Rynna Moczelska, Moczele - Żeleźnica, Jezioro Czarne, Łęgi nad Drawą oraz wyspy jeziora Ostrowieckiego. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Jezioro Czarne. To akwen bezodpływowy, który powstał w ciekawy sposób: stanowi pozostałość po wytopionej bryle lodu. Dlatego właśnie brzegi jeziora są dość strome, dzisiaj porasta je las. Woda w jeziorze jest bardzo przejrzysta, żyje tam wiele gatunków ryb. W województwie zachodniopomorskim obszarów ochrony ścisłej jest więcej, bo aż siedem. są to Przełom Drawy, Pustelik, Głodne Jeziorka, Wydrowe Łęgi, Sicienko, Dolina Płocicznej oraz Runica. Ta ostania to niewielki dopływ Warty, łączy ze sobą jezioro Tuczno oraz Jezioro Zamkowe.

Turystyka w Drawieńskim Parku Narodowym

W Drawieńskim Parku Narodowym wydzielonych jest wiele ścieżek i szlaków turystycznych. Są to zarówno szlaki piesze, rowerowe oraz konne. Park Narodowy oferuje również możliwość wędkowania, pływania kajakiem, biwakowania. To doskonała opcja na wakacje z przyjaciółmi ale i ciekawa opcja na zorganizowanie wycieczki klasowej.

Edukacja w Drawieńskim Parku Narodowym

DPN wspiera także edukację, krzewiąc wiedzę o przyrodzie i historii Parku. Przygotował ofertę edukacyjną dla uczniów i dorosłych, obejmującą ciekawe lekcje, prezentacje oraz spotkania. Warto wybrać się także na spacer jedną z opracowanych ścieżek dydaktycznych. Ścieżka „Drawnik” ma długość około 4 kilometrów, prowadzi brzegami rzeki Drawy, dopływu Noteci. Ścieżka „Barnimie” dzieli się na dwa etapy, pierwszy z nich to około 3 kilometry, drugi ma nieco więcej. Na trasie znajduje się między innymi uroczysko oraz liczne zbiorowiska leśne. Ścieżka "Międzybór" ma długość 4 kilometrów i pozwala zobaczyć Stary Dąb, Kościany Młyn, leśniczówkę, rzekę Słopicę oraz wiele zbiorowisk leśnych, w tym buczynę. Ścieżka poznawcza „Głusko” ma długość 3 kilometrów i prowadzi do starej osady leśnej, zobaczymy również liczne źródliska. Bardzo popularna jest ścieżka poznawcza „Jezioro Ostrowieckie”, zajmuje ono bowiem prawie 400 hektarów. Warto zdecydować się na wędrówkę ścieżką geologiczną "Petrografia terenów nad Drawą". Turystów kuszą tez liczne zabytki architektury, w tym zabytkowe kościoły w Drawnie oraz Barnimie, ruina barokowego pałacu w miejscowości Konotop, pałac myśliwski w Niemieńsku, dwór we wsi Głusko czy piękny zamek w Tucznie.

Zwiedzanie Drawieńskiego Parku Narodowego

Drawieński Park Narodowy zwiedzać można cały rok, ceny są jednak uzależnione od pory roku, w czasie wakacji wstęp jest nieco droższy. Za bilet nie płacą mieszkańcy gmin, wchodzących w skład parku. Opłatę wznosimy również na biwakowanie oraz pozostawienie auta na terenie Parku. Bilety można nabyć również przez Internet. Nie są to duże kwoty, a przebywanie na łonie natury z pewnością dla wielu z nas okaże się bezcenne.

Komentarze