Dźwirzyno i Mrzeżyno - kameralne kurorty na zachodnim wybrzeżu Bałtyku

DźwirzynoNa zachodnim wybrzeżu Bałtyku znajduje się wiele znanych kurortów nadmorskich, z których na pierwszy plan wysuwa się oczywiście Kołobrzeg. Co jednak zrobić, gdy nie odpowiada nam zatłoczony, modny kurort i poszukujemy bardziej kameralnych miejsc letniskowych? Warto wówczas oddalić się nieco na zachód, gdzie zapraszają nas dwie nadmorskie miejscowości, a mianowicie Dźwirzyno i Mrzeżyno: niewielkie, urokliwe i z pewnością warte uwagi.

Dźwirzyno

Kameralne Dźwirzyno to niewielka wieś w gminie Kołobrzeg, leżąca nad Bałtykiem nad jeziorem Resko Przymorskie. Z uwagi na piękne plaże oraz możliwość spokojnego wypoczynku jest dość popularna wśród turystów.

Historia obszaru obecnego Dźwirzyna sięga XIII wieku, należała wówczas do klasztoru premonstratensów. Mieszkańcy tych terenów trudnili się głównie rybołówstwem. Pod koniec XX wieku Dźwirzyno uznano za miejscowość uzdrowiskową, powstał basen portowy oraz kilka zakładów leczniczych.

Port w Dźwirzynie

Dziś to wieś typowo letniskowa, położona w sercu pięknego, sosnowego boru, co również podnosi jej walory turystyczne. Znajduje się tam wiele obiektów noclegowych, w tym hotele, pensjonaty, ośrodki wczasowe oraz kwatery prywatne, gdzie można wynająć przytulny pokój na czas wakacji. Popularność wsi podnosi jezioro Resko Przymorskie, które umożliwia łowienie ryb i pływanie jachtem - na brzegu jeziora znajduje się przystań jachtowa.

Mrzeżyno

Nieco na zachód od Dźwirzyna leży Mrzeżyno, miasteczko o podobnym klimacie i charakterze. Znajduje się w powicie gryfickim w gminie Trzebiatów u ujścia Regi do Morza Bałtyckiego. W sezonie zmienia się w kameralny kurort nadmorski, zachęcający do przyjazdu pięknymi plażami, urokliwymi wydmami oraz deptakami, idealnymi na spacery w czasie urlopu.

Mżerzyno

Historia Mrzeżyna nierozerwalnie związana jest z historią pobliskiego Trzebiatowa, którego Mrzeżyno było portem rybackim i handlowym. W XIX wieku otwarto tu Dom Zdrojowy, co podniosło funkcje turystyczne miasta, które stało się uzdrowiskiem.

Dziś Mrzeżyno kusi turystów i zachęca do spokojnego wypoczynku. Jego walory wypoczynkowe to ciekawa plaża, rzeka i inne piękne okoliczności przyrody, w tym bory bażynowe, czyli lasy iglaste, rosnące na wydmach. Mrzeżyno słynie także z pięknego kościoła parafialnego pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, będącego przykładem stylu neoromańskiego. W mieście zlokalizowany jest port oraz ciekawy most nad rzeką Regą. W sezonie letnim na turystów czekają kino oraz liczne koncerty i festiwale, które uprzyjemniają wczasy.

Jeśli szukamy spokojnego ale ciekawego miejsca na wypoczynek nad morzem, możemy wybrać zachodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Zarówno Dźwirzyno jak i Mrzeżyno proponują przyjemny relaks na plaży oraz oferują inne ciekawe atrakcje wypoczynkowe i turystyczne.

Komentarze