Galindia - malowniczy skansen w samym sercu Mazur

GalindiaObserwujemy dziś rosnącą tendencję do chętniejszego poznawania własnych korzeni, wiele rodzin tworzy swoje drzewa genealogiczne, docieka, skąd pochodzi ich nazwisko oraz gdzie mieszkali przodkowie. Rosnącą popularnością cieszą się więc miejsca, które wiele mówią o naszej historii. Należy do nich Galindia, historyczna kraina na Mazurach, która dziś jest jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych tego regionu.

Galindia i Galindowie

Galindia to kraina historyczna, zlokalizowana na dzisiejszych Mazurach u ujścia Krutyni do jeziora Bełdany w okolicy wsi Iznota. To piękne, wręcz magiczne miejsca, gdzie spokój mąci jedynie szum fal. Warto poznać jednak historię tych okolic, które już od około XIII wieku p.n.e. zamieszkiwały plemiona Galindów, ludów żyjących zgodnie z prawami natury, nie opierając swoich zasad o żadne prawa polityczne. Niemożliwe? Okazuje się, że tak, ponieważ plemiona żyły przez długi czas w zgodzie, tworząc małe „rodziny” i rozstrzygając istotne sprawy na wiecach. Ich głównym źródłem utrzymania był transport cennego bursztynu, który wożony był tak zwanym Szlakiem Bursztynowym. Dziś na tym terenie znajduje się znany ośrodek wypoczynkowy, który oferuje wiele atrakcji i przenosi nas w czasy dawnej Galindii.

Galindia jako atrakcja turystyczna

Ośrodek wypoczynkowy „Galindia” znajduje się na półwyspie Jeziora Bełdany, oferując turystom zarówno usługi hotelarskie, jak i wiele ciekawych propozycji na spędzenie wakacji. Perełką ośrodka jest gród Galindów, czyli rekonstrukcja byłego grodu z licznymi atrakcjami. Bilet wstępu kosztuje 10 złotych od osoby, a zwiedzanie grodu z przewodnikiem 15 zł, grupa zaczyna zwiedzanie, gdy zbierze się przynajmniej 20 osób. Po drodze zwiedzamy lauks, czyli osadę, podziemne groty, polanę obrzędów, Labirynty Demonów, pieczarę czarownic, uroczyska, skansen oraz Bursztynową Komnatę. Najmłodszym oferuje się pasowanie na Galinda z wręczeniem pamiątkowego medalionu lub maczugi. Na terenie ośrodka odtwarzane są również historyczne obrzędy Galindów, w tym napad Galindów, walki między plemionami, rytuały i czary nad ogniskiem, poszukiwanie bursztynu, przejażdżki wozami czy wyprawa łodziami po jeziorze. Można zdecydować się również na rejs statkiem po jeziorze, spływ kajakowy, kulig psim zaprzęgiem lub spędzić niezapomniany Sylwester w grodzie Galindów. Wieczorami, przy muzyce okolicznych zespołów odbywają się wspaniałe imprezy tematyczne, w tym biesiady w tajemniczych pieczarach oraz w sezonie letnim biesiady w plenerze nad brzegiem jeziora. Popularnością cieszą się również uczty duchowe strojach historycznych. To prawdziwa atrakcją dla turystów. Ośrodek proponuje również wynajem sprzętu wodnego oraz plażowego. Warto wybrać się także do pobliskiego Rezerwatu Dzikich Zwierząt w pobliskim Kadzidłowie.

Noclegi w Galindii

Zanocować możemy w jednym z trzech hoteli. Pierwszy z nich to Mazurski Eden, spokojny i kameralny ośrodek, zlokalizowany w Puszczy Piskiej, gdzie ukoi nas szum lasów i fal na jeziorze. Pokoje urządzone z wykorzystaniem naturalnych materiałów pozwolą nam się odprężyć. Kolejny to Kraina Alkos, ośrodek położony 300 metrów od jeziora, zapewniający przyjemny odpoczynek tak blisko natury. Z kolei stylowe pokoje w dawnej warowni Refugia pozwolą nam przybliżyć sobie klimat najazdów Jaćwingów od strony Jeziora Śniardwy. Ośrodek oferuje także camping, można przyjechać zarówno z namiotem, jak i przyczepą.

Powrót do przeszłości

Wczasy w grodzie Galindów są wspaniałą przygodą: na chwile odrywamy się od szarej rzeczywistości i przenosimy w świat dawnej Galindii, poczuć bliskość przyrody, tajemniczość dawnych, rytualnych obrzędów oraz rozsmakować się w regionalnej kuchni. To wspaniała opcja na wczasy z ukochaną osobą, którą możemy zabrać na romantyczny spacer nad jezioro, na wakacje z całą rodziną ku radości dzieci oraz pełną wrażeń wycieczkę z przyjaciółmi. Przyjazd do Galindii to także doskonała propozycja na zorganizowanie konferencji, warto ją wzbogacić dodatkowymi atrakcjami. Możliwy jest wynajem jednej z wielu sal, w tym Sali Bursztynowej, Książęcej, Sali Perkuna, Sali Kominkowej oraz Szamańskiej.

Komentarze