Gdzie jechać na wakacje? Najciekawsze miejsca w województwie kujawsko-pomorskim

Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskimSezon urlopowy trwa w najlepsze, a to oznacza, że wiele z nas planuje wakacyjne wyjazdy, by spędzić ten czas z rodziną. Jeżeli jeszcze nie zdecydowaliście, gdzie się wybrać, sprawdźcie, dlaczego warto odkryć województwo kujawsko-pomorskie. Wcale nie trzeba jechać za granicę, aby zobaczyć ciekawe miejsca, zwiedzić zabytki i rezerwaty przyrody oraz spędzić aktywnie czas podczas wakacji. Poniżej przedstawiamy listę najpiękniejszych i najciekawszych miejsc i atrakcji w kujawsko-pomorskim.

Park Narodowy Bory Tucholskie

Bory Tucholskie to jeden z największych kompleksów sosnowych w naszym kraju. Rozciąga się w dorzeczu Brdy i Wdy, na równinie Tucholskiej i Charzykowskiej. Znajduje się tu park narodowy, rezerwat biosfery, obszar Natura 2000 oraz leśny kompleks promocyjny. Jest tu też kilka pięknych parków krajobrazowych.

Muzeum archeologiczne w Biskupinie

Kolejne miejsce warte odwiedzenia podczas urlopu w województwie kujawsko-pomorskim to muzeum w Biskupinie. Znajduje się w zrekonstruowanej osadzie prehistorycznej i jest poświęcone archeologii. W dwóch dużych chatach znajdują się unikatowe rekwizyty prezentowane podczas pokazów wyrobów broni oraz biżuterii.

Ponadto każdego roku organizowany jest tu festyn archeologiczny, przyciągający do Biskupina wielu turystów. Jedną z atrakcji jest możliwość przepłynięcia statkiem po Jeziorze Biskupińskim. W muzeum przygotowano też rekonstrukcję wioski średniowiecznej, w której znajduje się między innymi scenografia do filmu „Stara Baśń”, który tam kręcono.

Muzeum archeologiczne w Biskupinie to duża atrakcja dla rodzin z dziećmi. Można tu zobaczyć wiele ciekawych rzeczy i dowiedzieć się nieco o przeszłości. To miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik średniowiecza i archeologii!

Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskim

Co warto zobaczyć w Toruniu?

Toruń to bez wątpienia jedno z ważniejszych miast w województwie kujawsko-pomorskim. Nie brakuje tu miejsc atrakcyjnych turystycznie, które warto zobaczyć. Oto niektóre z nich.

Planetarium w Toruniu

Toruńskie Planetarium przybliży nam osiągnięcia najważniejszej osoby kojarzącej się z Toruniem - Mikołaja Kopernika. Mieści się w XIX-wiecznych budynkach dawnej gazowni. Nie brakuje tu atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych.

Jedną z interesujących rzeczy jest system rzutników i projektorów umieszczonych pod kopułą budynku, które w bardzo realistyczny sposób przedstawiają konstelacje gwiazd i odległe galaktyki.

W znajdującym się obok Geodium mieści się interaktywna wystawa dotycząca Ziemi i występujących tu zjawisk, między innymi pola magnetycznego, trzęsienia ziemi, atmosfery Ziemi czy efektu Coriolisa.

Dom Mikołaja Kopernika

Dla miłośników odkryć naszego rodzimego astronoma bez wątpienia atrakcją będzie odwiedzenie Domu Mikołaja Kopernika. W latach 2017-2018 dokonano w nim gruntownego remontu i stworzono interaktywną wystawę o życiu i twórczości Kopernika.

Są tu też ekspozycje dotyczące kosmosu, nauki renesansowej, rozwoju ludzkiej wiedzy, średniowiecznego Torunia, a także rodziny Koperników. Na stropie kamienicy Domu Mikołaja Kopernika wyświetlana jest imponująca wizualizacja w postaci gwiaździstego nieba.

Żywe Muzeum Piernika

Toruń, oprócz Mikołaja Kopernika, kojarzony jest także z produkcją oryginalnych pierników. Żywe Muzeum Piernika oraz Muzeum Toruńskiego Piernika to miejsca, w których nie tylko poczujemy intensywny aromat wypiekanych pierników według oryginalnej receptury.

Sami możemy wziąć udział w całym procesie przygotowawczym tego wyśmienitego smakołyku. Możemy posmakować pierników oraz poznać ich ciekawą historię.

Ruiny zamku Krzyżackiego

Toruński Zamek Krzyżacki to najstarsza budowla tego typu wzniesiona przez Krzyżaków. Obecnie to jeden z najchętniej zwiedzanych punktów na mapie Torunia.

Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskim

Atrakcje legendarnego miasta Kruszwica

W województwie kujawsko-pomorskim warto odwiedzić legendarne miasto Kruszwica oraz zlokalizowane w nim oraz w jego okolicy atrakcje, takie jak Jezioro Gopło, Mysia Wieża oraz Nadgoplański Park Tysiąclecia.

Kruszwica to miasto położone na Pojezierzu Gnieźnieńskim, na północnym brzegu Jeziora Gopło. Znajduje się tu wiele zabytków związanych z początkami państwa Polskiego. Warto tu zobaczyć Stare Miasto z zabytkowymi kamienicami, zabudowania cukrowni z XIX wieku czy kościół kopułowy św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Mysia Wieża w Kruszwicy to pozostałość po późnogotyckim zamku. Jej baszta mierzy 32 metry i rozciąga się z niej wspaniały widok na Jezioro Gopło i okolice Kruszwicy.

Nadgoplański Park Tysiąclecia w Kruszwicy to rezerwat przyrody wchodzący w skład obszarów Natura 2000. Zachwyca bogatą fauną i florą, idealnie nadając się na piesze wycieczki.

Ciekawe miejsca w kujawsko-pomorskim

Pałac Wierzbiczany w Gniewkowie - idealne miejsce na odpoczynek

Planując urlop w województwie kujawsko-pomorskim, warto zatrzymać się na dłużej w hotelu Pałac Wierzbiczany w Gniewkowie, w okolicach Torunia. Pałacyk znajduje się w urokliwym sąsiedztwie dużego parku.

Hotel oferuje swoim gościom wygodne noclegi oraz szereg atrakcji, między innymi regenerujące zabiegi i masaże w strefie Spa & Wellness.

Komentarze