Gdzie na spływ kajakowy? Oto 3 lokalizacje!

Spływ kajakowyNieważne, czy dysponujesz tylko jednym wolnym dniem, majowym weekendem, czy aż tygodniowym urlopem. Spływ kajakowy da się zorganizować w dowolnym wymiarze czasu! To forma wypoczynku, która satysfakcjonuje na wielu poziomach. Dodaje energii, pozwala zdrowo się zmęczyć, ale przy tym relaksuje, bo na trasie wdychamy masy świeżego powietrza i podziwiamy piękno dziewiczego krajobrazu. Czego chcieć więcej?

Spływ kajakowy - co warto wiedzieć?

Spływ - choć to niewątpliwie wielka przyjemność - jest aktywnym wypoczynkiem, który wymaga trochę krzepy i dobrej formy. Nie oznacza to wcale, że do ukończenia spływu potrzebna jest ci sprawność stałego bywalca siłowni, ale już dobre zdrowie jak najbardziej. Jeśli na krótko przed spływem się przeziębiłeś, lepiej przełóż wyjazd na później. Podczas spływu niejednokrotnie trzeba wyjść z kajaku i przeprawić się przez rzekę boso, a to na pewno nie pomoże zwalczać choroby.

Od siły strongmana na spływie ważniejsze jest także… racjonalne myślenie. Chodzi o to, by nie porywać się z motyką na słońce i wybierać trasy dostosowane do naszych możliwości oraz doświadczenia. Jeśli obawiasz się, czy jesteś właściwie przygotowany, do kajaku siadaj z osobą, którą znasz i której ufasz. Najbardziej pożądane są pary mieszane. Gdy podczas przeprawy pojawiają się poważniejsze problemy (np. zaplątane w wodorosty wiosła), takie załogi zwykle radzą sobie lepiej.

Spływ kajakowy - jak się przygotować?

Wiele zależy od tego, czy jedziemy na spływ jednodniowy, czy dłuższy. Jeśli czekają nas noclegi pod gołym niebem, musimy zabrać ze sobą namiot, śpiwór, karimatę i szereg typowo biwakowych akcesoriów (przydadzą się scyzoryk i palnik turystyczny). Pamiętajmy o wygodnym obuwiu, które dobrze trzyma się stopy. Przed wejściem do wody sprawdzamy stan techniczny kajaku, a rzeczy osobiste pakujemy do nieprzemakalnego pokrowca. Zabezpiecz ramiona kremem z filtrem UV, a na głowę włóż czapkę z daszkiem. No i weź wodę do picia oraz dodające energii przekąski (czekolada, banany).

Biwakowanie

Gdzie najlepiej na spływ kajakowy?

1. Spływ Wdą

Wda, inaczej Czarna Woda, to lewy dopływ Wisły przepływający przez województwo pomorskie. Trasa spływu przebiega przez Wdzydzki Park Krajobrazowy będący częścią Borów Tucholskich. Widoki i wrażenia podczas spływu zapadają głęboko w pamięć, bo Wda jest rzeką nizinną, silnie meandrującą (krętą), a do tego zmienną. Rwące i wąskie niczym w górskich potokach odcinki przechodzą w szerokie, leniwie płynące wody - i odwrotnie. Na tej bardzo atrakcyjnej trasie do zobaczenia są m.in. rozległe i czyste jezioro Wdzydze, Kaszubski Park Etnograficzny czy rezerwat archeologiczny "Kamienne Kręgi" w miejscowości Miedzno. Więcej szczegółów o spływie Wdą znajdziecie w serwisie lidl-podroze.pl.

2. Spływ Brdą

Kolejny rzeczny reprezentant Polski północnej. Brda, tak samo jak Wda, jest lewym dopływem Wisły, do tego największym w jej dolnym biegu. Mówi się o niej Królowa Borowiackich Rzek, a dzięki temu, że jest długa i bardzo komfortowa w przeprawie, określa się ją żartobliwie mianem wodostrady. Na Brdzie wcale jednak nie jest nudno - rzeka świetnie nadaje się na spływy, bo dzięki dużej różnicy poziomów między jej źródłem a ujściem ma bystry nurt. Do dyspozycji mamy w sumie 233 km rzeki płynącej kręto wśród pięknych lasów (głównie na górnym odcinku do jeziora Szczytno). W wiekowym bukowym lesie swoje gniazda licznie zakładają kormorany i czaple. Na środkowym odcinku rzeki wielką atrakcją są jeziora, m.in. Charzykowskie, Długie i Łąckie.

3. Spływ Drawą

Znana na całą Polskę chluba Pomorza Zachodniego. Drawa przepływa przez Pojezierze Drawskie, Równinę Drawską, zahacza też o Pojezierze Wałeckie i Kotlinę Gorzowską. Swoje źródło ma w okolicach Połczyna-Zdroju, a w okolicach Krzyża wpada do Noteci. Jeśli chodzi o spływy Drawą, to rzeka słynie z przepraw, które szczególnie upodobał sobie ksiądz Karol Wojtyła, później także jako papież Jan Paweł II. Jednym z piękniejszych momentów spływu jest teren rezerwatu Dolina Pięciu Jezior. Rzeka jednak w całym swoim biegu jest bardzo urozmaicona. Dostarcza wrażeń nawet najbardziej doświadczonym kajakarzom, zwłaszcza przeprawa przez najgłębsze w całej okolicy jezioro - jezioro Drawsko.

Ach, chce się jechać już na samą myśl o spływie. Aktywny wypoczynek na łonie przyrody, zmagania z trudami rwącego nurtu i kontemplacja widoków spokojnej tafli jezior - oto, co spływach kochamy najbardziej. A wy?

Ocena: 5.0