Gdzie spędzić wakacje, wczasy? Polska vs. zagranica

Gdzie spędzić wakacjeGdzie spędzić wakacje czy wczasy?

To pytanie od dobrych kilku miesięcy spędza nam sen z powiek. Bo jak tu się zdecydować, kiedy możliwości jest tak wiele? Wakacje…

Za granicą czy w Polsce? W górach czy nad morzem? Na własną rękę czy z biurem podróży?

Decyzja należy do trudnych i zależy od naszych preferencji. Nie bez znaczenia pozostaje także wakacyjny budżet.

Zasobność portfela może stać się wystarczającą przeszkodą w realizacji nawet najpiękniejszych urlopowych planów.

Trochę statystyk

Według badania przeprowadzonego dla Mondial Assistance na wakacje wyjedzie tylko 16 mln Polaków. Aż 6 mln z nich zdecyduje się na wyjazd za granicę. To ok. 27% wszystkich wyjeżdżających. Okazuje się, że średnio na zagraniczne wakacje wydamy 2315 złotych od osoby, a urlop potrwa przynajmniej 11 dni. 14% ankietowanych jako cel podróży obrało Chorwację (jest to najpopularniejszy kierunek od lat), 8 % - Hiszpanię i Włochy, a 7 % - Grecję. W porównaniu z latami ubiegłymi na znaczeniu straciły Egipt i Hiszpania.

Polacy, którzy zdecydują się spędzić wakacje czy wczasy w Polsce, zapłacą za nie około 1190 złotych, czyli znacznie mniej niż ci, którzy postanowili wyjechać z kraju. Trzy czwarte Polaków swój główny wyjazd wakacyjny zamierza zorganizować samodzielnie. Czyżbyśmy stracili zaufanie do biur podróży, mając w pamięci wydarzenia z ostatnich kilku lat?

Wakacje, wczasy w Polsce - plusy i minusy

Spędzanie wakacji w Polsce, jak w każdym innym kraju, ma swoje plusy i minusy. Nie możemy jednak narzekać na brak rodzimych atrakcji. Wielu z nas uważa, że w Polsce "niczego nie ma". To nieprawda! Mamy się czym pochwalić. A potwierdzają to coraz częstsze wizyty zagranicznych gości w naszym kraju.

Zaletami spędzania wakacji w Polsce są niewątpliwie ceny. Płacenie w złotówkach (a nie euro) jest dużo bardziej opłacalne, tym bardziej kiedy podróżujemy na własną rękę i musimy sami załatwić sobie posiłki, bilety wstępu, transport itd. Inną zaletą jest brak bariery językowej (rzecz szczególnie ważna, gdy nie znamy biegle języków obcych). Wakacje w kraju są także wygodniejsze dla rodzin z dziećmi. Długie podróże bywają zbyt męczące dla maluchów. Poza tym dzieci, aby przekroczyć granicę, potrzebują paszportów, a to również dodatkowy wydatek. Innymi plusami urlopu w Polsce są: możliwość poznawania swojej ojczyzny (jej historii, kultury, tradycji), stosunkowo krótka droga do celu oraz bogaty wybór atrakcji.

Minusów także jest sporo. Pierwszy - pogoda. Nikt nam nie może zagwarantować, że nie będzie padało kilka dni z rzędu. Lata bywają zimne, często deszczowe, więc urlop nad morzem lub w górach może okazać się straconą inwestycją. Po drugie, chociaż nasze drogi wyglądają całkiem nieźle, to przejazdy pociągami nie są zbyt wygodne. Dojazd z Gdańska do Krakowa to ok. 12 godzin! Trudnością może okazać się również brak wolnych pokoi w znanych miejscowościach turystycznych. Jest to szczególnie ważne, kiedy decyzję o wyjeździe podejmujemy z dnia na dzień.

Wakacje, wczasy za granicą - zalety i wady

Zagranica również nie jest bez skazy (choć niektórzy tak uważają). Jedną z czołowych wad znanych zagranicznych kurortów i miejscowości jest nieprzebrany tłum turystów z całego świata. Nie ma co liczyć na to, że będziemy się w Rzymie czy Barcelonie czuli się swobodnie. Wokół najbardziej popularnych atrakcji ludzie są stłoczeni jak sardynki w puszcze. Na pewno nie sprzyja to kontemplowaniu piękna dzieł ludzi poprzednich epok. Poza tym, jeśli nie znamy wystarczająco dobrze języka angielskiego, to szansa dogadania się z kimś za granicą jest dość nikła. Innym minusem są niemal zabójcze ceny (zwłaszcza w strefie euro). Nie wszystkich na taką podróż stać. Żeby w miarę tanio zarezerwować bilety lotnicze, trzeba się za nimi rozglądać co najmniej z dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Plusami są na pewno niezliczone atrakcje (czy to znajdziemy się w Chorwacji, Grecji, czy też Austrii). Po drugie: pogoda. W większości państw Europy Zachodniej jest po Prost wyśmienita. Poznawanie czegoś nowego zawsze nas fascynowało, dlaczego więc mielibyśmy wyrzekać się takiej przyjemności, jaką jest poznawanie kultury i historii innego kraju. Może akurat ten wyjazd będziemy wspominać przez całe życie? Może warto poświęcić "trochę" pieniędzy, żeby przeżyć niezapomnianą przygodę?

Wybór jest bardzo trudny. Zawsze jednak warto rozejrzeć się za okazjami - niskimi cenami biletów, hoteli, a może ofertami "last minute". Powinniśmy zrobić wszystko, aby nasze wakacje, oprócz atrakcyjnych, były także w miarę tanie.

Eksperci przekonują, że nie ważne gdzie jedziemy na wakacje, obyśmy tylko odpoczęli. Jeśli jedynie to się liczy, o co tu się martwić?

Komentarze

Janek
Polecam Hel, półwysep helski, zatokę pucką i surfing :)
w tym roku mogę polecić https://apartamenty-baltivia.pl
Niezłe klimaty w każdym pokoju. Właściciel zainwestował w różnorodność.
Cenowo jest ok - jak to nad morzem trzeba czasem się potargować.
Beata
Polska i morze, zdecydowanie mój numer jeden :) A często jeżdżę tam również poza sezonem, jest spokojniej i taniej :) Lubię też wybrać dobry hotel, który w razie niepogody zapewni mi fajne atrakcje, moim ulubieńcem jest Hotel Lubicz w Ustce: https://hotel-lubicz.pl/. blisko plaży, ze świetnym SPA, sauną i basenem. Zabiegi mają rewelacyjne, można wybrać pakiety dla dwojga lub dla większej grupy osób, wtedy wychodzi naprawdę tanio, a mamy zapewniony cały dzień relaksu :)
Hotel Klimek
Zdecydowanie zgadzamy się z Panią Wandą i polecamy pobyt w naszym Hotelu Klimek, który położony jest w malowniczej miejscowości Muszyna w Beskidzie Sądeckim. Kto choć raz nas odwiedził wie co znaczy bogactwo turystyki polskiej. Serdecznie Państwa zapraszamy!
Wanda
Dla mnie obecnie zdecydowanie Polska. Byłam już w różnych krajach, trochę zobaczyłam, zwiedziłam. Każdy powinien poznać dobrze swój kraj. Pozdrawiam :)