Giżycko - co warto wiedzieć?

GiżyckoGiżycko nazywane jest przez wiele osób, stolicą żeglarstwa w Polsce. Jednak nie tylko fani żeglarstwa znajdą tutaj coś dla siebie. Jest to również znana miejscowość turystyczna oraz wypoczynkowa. Giżycko z pewnością warto odwiedzić o każdej porze roku. Jakich atrakcji można się spodziewać? Które miejsca warto odwiedzić?

Historia Giżycka i okolic

Tereny, które znajdują się w okolicach Giżycka były w przeszłości miejscem walk pomiędzy polskimi królami, a Prusami. Giżycko powstało jako mieszcząca się wokół zamku krzyżackiego osada. Zamek wybudowany został w 1340 roku. Pierwsze wsie wokół zamku, zaczęły powstawać na przełomie XIV i XV wieku. Przyjmuje się, iż po 1572 roku, przywileje miejsce uzyskała miejscowość Nowa Wieś, która w dzisiejszych dniach, nazywana jest Giżyckiem. Nazwa - Nowa Wieś, stała się nieodpowiednia, ponieważ miejscowość nie była wsią. Miastu została nadana niemiecka nazwa Lotzen. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, zaczęto używać nazwy Lec lub Łoczany. W dniu 4 marca 1946 roku, przyjęto dla miasta nazwę Giżycko, na cześć Gustawa Gizewiusza.

Atrakcje Giżycka

Giżycko położone jest w samym centrum Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto otaczają cztery jeziora, które są ze sobą połączone kanałami. Należą do nich: Niegocin, Kisajno, Wojsak oraz Tajty.

Część miasta znajduje się również na Wyspie Giżyckiej, która ze wszystkich swoich stron jest otoczona jeziorami. Wszystko to sprawia, że Giżycko jest wręcz idealnym miejscem, do uprawniania sportów wodnych, takich jak na przykład żeglarstwa.

Wybierając się do Giżycka, z pewnością warto zajrzeć na molo. Molo pełni różne funkcję, iż jest zarówno pomostem widokowo-spacerowym, jak również miejscem wypoczynku, spotkań i zabaw. Pełni również funkcję falochronu, który oddziela port od jeziora. Molo jest również miejscem odbywania się cyklicznych festynów oraz konkursów.

Miłośnicy statków, mogą wybrać się w rejs flotą "Żeglugi Mazurskiej". Posiada ona 10 statków wycieczkowych, które zabierają na swój pokład turystów w malownicze rejsy.

Ważnym punktem zwiedzania miasta jest również wieża widokowa, mająca wysokość 25 metrów. Z wieży podziwiać można panoramę miasta, poprzez znajdujące się na platformie widokowej lunety. Znajduje się tu również najwyżej położona w mieście kawiarnia oraz mini muzeum mazurskie.

Charakterystycznym dla Giżycka obiektem, jest most obrotowy, znajdujący się nad Kanałem Łuczańskim. Przęsło mostu obraca się w bok o 90 stopni i ustawia równolegle do nabrzeża. Cała procedura trwa około 5 minut i obsługiwana jest ręcznie. Sam most waży ponad 100 ton i ma 20 metrów długości. Ten zabytek techniki przyciąga co roku liczne rzecze odwiedzających.

Będąc w Giżycko nie można również zapomnieć o zamku krzyżackim. Został on wzniesiony około 1341 roku przez zakon krzyżacki i był siedzibą prokuratora zakonnego.

Planując wycieczkę na Mazury, nie można pominąć Giżycka. Miasto oferuje wiele atrakcji dla ludzi w każdym wieku. Można tu spędzić zarówno cudowne chwile z całą rodziną, jak i wybrać się na romantyczny weekend ze swoją drugą połową.

Artykuł powstał we współpracy z hotelstbruno.pl.

Komentarze