Nazywany "Polską Jerozolimą”, jest miastem kuszącym ciekawą historią i pięknymi zabytkami. Głogówek to niezwykły ośrodek miejski, a wycieczki po jego terenie mogą każdemu z nas sprawić wiele radości. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Jakie atrakcje zasłużyły tu sobie na szczególne wyróżnienie?
Zamek Oppersdorffów
Zamek Oppersdorffów to główna atrakcja miasta i najważniejszy cel turystycznych wypraw na jego teren. To obiekt, który może oczarować zarówno swą formą, jak i rozmiarami. Choć wieloletnie zaniedbania sprawiły, że zamek stracił swój dawny blask, wciąż może zrobić ogromne wrażenie na zwiedzających. Pochodzący z XVI wieku zabytek jest ciekawym przykładem stylu renesansowego, zapisał się też w dziejach Górnego Śląska i Polski jako tymczasowa siedziba króla Jana Kazimierza. To właśnie tu w czasie najazdu szwedzkiego schronił się polski władca, nic więc dziwnego, że o zamku w Głogówku pisał też w "Potopie" Henryk Sienkiewicz.
Kolegiata św. Bartłomieja
Późnogotycka kaplica Oppersdorffów, polichromia Sebastianiego oraz stiuki Jana Schuberta - te cechy sprawiają, że kościół p. w. św. Bartłomieja jest jednym z najważniejszych zabytków na terenie Głogówka. Kto w czasie wycieczki po tym mieście zajrzy do wnętrza tej gotyckiej świątyni, ten będzie mógł się nacieszyć widokiem budowli uchodzącej za jedną z ważniejszych perełek sakralnej architektury na terenie województwa opolskiego.
Klasztor franciszkański
Ważnym zabytkiem sakralnym jest też zespół klasztorny, którym od wieków opiekują się franciszkanie. Dzieje ich opactwa sięgają XIV i XV wieku, a na terenie należącym do klasztoru nie brak ciekawych zabytków. Wspaniale prezentuje się tu kościół św. Franciszka, będący cenną pamiątką z XV stulecia. To w jego wnętrzu znajduje się słynny domek loretański, którego fundatorem był hrabia Jerzy III Oppersdorff. W owym barokowym domku znajduje się kopia figury Matki Boskiej z Loreto, która również ma ogromną wartość artystyczną i historyczną.
Replika Grobu Pańskiego
Replika Grobu Pańskiego to jeden z najważniejszych obiektów na terenie miasta i atrakcja, której podczas zwiedzania jego zabytków nie można pominąć. Dlaczego? Bo ta kaplica to nie tylko jedna z ciekawszych pamiątek po Oppersdorffach, ale i ciekawe dzieło sztuki z pierwszej połowy XVII wieku. Turystów i pątników przyciąga tu grobowa wnęka, w której znajduje się rzeźba przedstawiająca Chrystusa leżącego w grobie.
Ratusz miejski
Ratusz ten jest wspaniałym zabytkiem architektury oraz wyjątkową ozdobą rynku. Wzniesiony w początkach XVII wieku, mimo licznych remontów, do dziś zachwyca swym późnorenesansowym stylem. W dalszym ciągu pozostaje on siedzibą Urzędu Miasta i Gminy w Głogówku, jest jednocześnie jedną z ważniejszych atrakcji na terenie miasta, do którego miłośnicy sztuki tak chętnie zaglądają.
Dom Sebastiniego
Dla turystów zainteresowanych miejską architekturą wizyta na rynku w Głogówku stanie się nie lada atrakcją nie tylko ze względu na ratusz, ale i na fakt, iż wokół tego placu skupiają się najpiękniejsze kamienice. Wiele z nich może oczarować swym stylem i ciekawą przeszłością. Jedna z tych najciekawszych oznaczona jest numerem 25. To Dom Sebastiniego - ciekawy zabytek, któremu turyści chętnie poświęcają swój czas. To właśnie tu mieszkał w XVIII wieku znany twórca barokowy, malarz František Antonín Šebesta. Artysta, znany jako Sebastini, zapisał się w dziejach miasta przede wszystkim jako twórca pięknych fresków, które można podziwiać w kościele św. Bartłomieja oraz na terenie zespołu klasztornego Franciszkanów.
Kamienna rzeźba Jana Nepomucena
Kamienna rzeźba Jana Nepomucena jest nie tylko wspaniałą ozdobą ratusza, ale i jednym z najciekawszych zabytków małej sztuki sakralnej na terenie Głogówka. Dlaczego wzbudza ona aż tak wielkie zainteresowanie? Po pierwsze - ze względu na umieszczenie tej figurki nie w pobliżu mostu lub w centralnej części rynku, lecz w ratuszowej fasadzie. Dzięki temu stał się Nepomucen opiekunem ratusza i urzędników, którzy mieli decydować o losach miasta. Warto też pamiętać o artyście, którego dziełem jest owa figura. Powstała ona w II połowie XVIII wieku i jest najsłynniejszym dziełem Jana Józefa Schuberta – rzeźbiarza, który aktywnie działał na terenie Górnego Śląska.
Kolumna Maryjna
Ta kolumna to kolejne dzieło sztuki, które zdobi miejski rynek. Wysoka kolumna z figurą Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVII wieku. Jej fundatorem miał być Franciszek Euzebiusz Oppersdorff, który oddał miasto i jego mieszkańców pod opiekę Bożej Rodzicielki. Rzeźba ta przenoszona była m. in. do Wrocławia, zdobiła też teren wokół klasztoru franciszkańskiego. Obecnie znów można ją podziwiać w trakcie zwiedzania rynku - najważniejszego placu, jakim może się poszczycić Głogówek.
Głogówek to miasto pełne cennych zabytków, na terenie którego czekają na nas unikalne atrakcje. Efekt? Turyści w czasie wycieczki po terenie województwa opolskiego bardzo chętnie zaglądają na teren tego miasta, zwiedzając jego najciekawsze zabytki i muzea, a jednocześnie poznając jego fascynujące dzieje.
Źródło zdjęcia: www.wikipedia.org