Gorce i Gorczański Park Narodowy

Góry GorceGorce to pasmo górskie na terenie województwa małopolskiego, a dokładnie w Beskidach Zachodnich. Z uwagi na piękno tego terenu oraz wiele cennych gatunków roślin i zwierząt, dziś na tym terenie działa Gorczański Park Narodowy.

O Gorczańskim Parku Narodowym

Początki Gorczańskiego Parku Narodowego sięgają 1981 roku, dziś jest jednym z ponad 20 parków na terenie naszego kraju. Zajmuje powierzchnię ponad 7 tysięcy hektarów. Obejmuje 5 gmin, są to Mszana Dolna, Nowy Targ, Kamienica, Ochotnica oraz gmina Niedźwiedź. Z logo GPN znajduje się czarna salamandra plamista na żółtym tle. Najwyższym szczytem Gorców jest Turbacz, wznosi się na wysokość 1310 metrów. Co ciekawe, jego szczyt mieści się poza granicami Gorczańskiego Parku Narodowego.

Fauna i flora GPN

Fauna i flora Gorców jest wyjątkowo rozmaita. Żyje tu wiele gatunków zwierząt, między innymi borsuki, sarny czy wydry. Znajdują się tutaj również siedliska dzików, jeleni oraz gronostajów. W parku żyją niedźwiedzie, rysie, żbiki oraz mniejsze ssaki, w tym popielica raz koszatka. Na terenie parku spotkać można także płazy, w tym traszki. Park może poszczycić się wieloma gatunkami ptaków, takich jak puchacze, puszczyki, sóweczki, głuszce, żyją tu dzięcioły, cietrzewie, włochatki, spotkać można orła przedniego oraz orlika krzykliwego. Co ciekawe, na terenie GPN występuje aż 9 gatunków… nietoperzy oraz ponad 100 gatunków ptaków, w tym prawie wszystkie tam gniazdują. Fauna parku wzbogacona jest o wiele typów owadów, w tym chrząszcze oraz piękne motyle, z których na uwagę zasługuje w szczególność rusałka admirał. W wodach GPN pływają głowacze oraz pstrągi.

Takiej różnorodności fauny sprzyja ukształtowanie środowiska oraz różnorodność flory. Na terenie GPN występuje aż 900 różnych roślin, 450 rodzajów porostów oraz ponad 20 różnych gatunków mchów. Wiele z nich to rośliny typowo górskie, między innymi omieg górski czy tojady. Co ciekawe, ponad 20 gatunków roślin zalicza się do roślinności piętra alpejskiego. Na terenie GPN możemy bowiem spotykać tymotkę alpejską, kuklik górski czy wiechlinę alpejska. Wiele z tych roślin jest pod ochroną. W Gorcach spotykamy również duże tereny zalesione, które cechuje roślinność piętrowa, również charakterystyczna dla terenów górskich. W tym paśmie mamy do czynienia z reglem dolnym oraz górnym. Regiel dolny porastają głównie lasy liściaste, w tym buczyna karpacka, olszyna bagienna. Regiel górny porastają z kolei bory świerkowe oraz jodłowe. Zróżnicowane jest również runo leśne, występuje tu wiele gatunków paproci. Na uwagę zasługują również polany gorczańskie, traktowane zarówno jako ciekawy okaz fauny górskiej, jak i atrakcja turystyczna.

Polany gorczańskie

Polany gorczańskie są niezwykle cenne, gdyż występuje na nich ponad 100 gatunków typowych dla tego rodzaju flory, zarówno krzewów, krzewinek, jak i kwiatów. Z uwagi na to nie dopuszcza się do ich zalesienia, nawet tych jałowych części. Ciekawa jest ich historia, ponieważ ich powstanie zawdzięczamy Wołochom, ludom pochodzenia bałkańskiego, którzy przybyli na tereny Gorców w XIV wieku i trudnili się tam pasterstwem. Do wypasu niezbędne im były rozległe polany, więc wypalali i kosili lasy, pozyskując w ten sposób piękne polany, które dziś stanowią najbardziej charakterystyczny krajobraz pasma Gorców, są również niekwestionowaną atrakcją dla przyjezdnych. Z polan możemy bowiem podziwiać zapierające dech w piersiach widoki na sąsiedni Beskid Sądecki oraz Beskid Wyspowy oraz na wysokie pasma górskie, w tym Tatry oraz Pieniny. Już wczesną wiosną polany gorczańskie kuszą wielbicieli spacerów fioletowymi falami krokusów. Co ciekawe, dla zachowania polan w wielu rejonach przywrócono wypas owiec, co zapobiec ma naturalnemu ich zarastaniu.

Gorce pełne powabu

Jak więc można w skrócie opisać piękno Gorców? Doskonale ujął to w przewodniku turystycznym wydanym w 1919 roku Kazimierz Sosnowski, który stwierdził, że „są one zaciszną świątynią przyrody, a choć nie imponują wyniosłością szczytów… to przecież mają niezwykle wiele powabu. Ten powab stanowi wielka obfitość hal i polan, powódź borów i najwspanialsza panorama Tatr”. Lepszej reklamy Gorczański Park Narodowy chyba nie mógł sobie wymarzyć.

Komentarze