Górski ekwipunek turysty - co trzeba kupić?

Górski ekwipunekGórskie wycieczki od zawsze cieszyły się dużą popularnością. Nie może zatem dziwić, że coraz więcej osób chce spróbować swoich sił. Pamiętać jednak trzeba, że każda taka wycieczka wymaga skompletowania i zabrania ze sobą odpowiedniego ekwipunku. Wszystko po to, aby wyprawa przebiegała komfortowo i bezpiecznie. Warto zatem wiedzieć, co koniecznie należy zakupić, wybierając się w góry.


Jak zaplanować wycieczkę w góry?

Każdą wycieczkę w góry należy najpierw dobrze zaplanować. Przede wszystkim na samym początku należy odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakie góry zamierza się wyjechać. Góry bowiem górom nierówne. Warto tu wziąć pod uwagę swoją formę, kondycję i wspinaczkowe umiejętności. Inne bowiem góry będą bardziej odpowiednie dla osób nieco bardziej doświadczonych w takich wyprawach, a inne dla osób zupełnie początkujących.

Po wybraniu konkretnej lokalizacji watro także wcześniej dokładnie zaplanować szlak, po którym zamierza się wędrować. Dzięki temu można uniknąć później niespodzianek. Taka wyprawa będzie także wówczas bezpieczniejsza. Kiedy wycieczka jest już zaplanowana, można odwiedzić sklep turystyczny w celu zakupu odpowiedniego ekwipunku. Pamiętać trzeba, że musi być on dobierany także pod kątem pory roku.

Jaki ekwipunek skompletować w góry latem?

Wycieczka w góry zawsze wymaga odpowiedniego przygotowana. Dlatego do kompletowania ekwipunku podjeść należy bardzo poważnie. Warto z wyprzedzeniem zastanowić się co dokładnie będzie potrzebne. Dzięki temu zakupi się wszystkie niezbędne elementy. Podsumowując, w górskim ekwipunku na pewno powinny znaleźć się takie elementy jak:

  • buty trekkingowe,
  • plecak turystyczny,
  • kurtka przeciwdeszczowa,
  • rękawiczki,
  • nakładki z kolcami na buty lub raki (zimą),
  • spodnie trekkingowe.

Jak wspomniano, ekwipunek na górską wycieczkę musi być kompletowany pod kątem pory roku, w której zamierza się taką wycieczkę odbyć. Nieco inne elementy będą potrzebne latem, a inne zimą. Kompletując ekwipunek w góry na lato, zacząć trzeba od butów. Koniecznie muszą być to buty górskie, najlepiej za kostkę. Oczywiście muszą cechować się wysoką jakością wykonania. Dlatego do ich zakupu warto wybrać sprawdzony sklep turystyczny. Taki buty zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Muszą być także właściwie dopasowane, aby chodzenie w nich było wygodne.

Kolejny istotny element ekwipunku to oczywiście plecak. Dobrym wyborem będzie model z klamrami na klatce piersiowej i w pasie. Dzięki temu plecak nie będzie tak bardzo ciążył. W górach pogoda bywa bardzo zmienna. Dlatego, nawet jeśli wycieczka planowana jest na lato, to koniecznie zabrać należy ze sobą kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy. Stanowić będzie zabezpieczenie na wypadek deszczu. W tym kontekście warto jeszcze wspomnieć o pokrowcu przeciwdeszczowym na plecak. Uchroni dobytek w plecaku w przypadku padającego deszczu.

Jaki ekwipunek skompletować w góry zimą?

Kompletowanie ekwipunku na wycieczkę w góry zimą także zacząć trzeba od butów. W tym przypadku pamiętać jednak trzeba o tym, aby koniecznie były to buty wodoodporne. Tylko w takim obuwiu możliwa będzie długa wędrówka w górach w śniegu. Dodatkowo zabrać trzeba ze sobą ciepłe rękawiczki. Warto wybrać taki model, który nie będzie krępować ruchów.

Podczas wycieczki w górach zimną przydać mogą się również nakładki z kolcami na buty oraz raki. Dzięki nim o wiele łatwiej będzie można pokonywać zaśnieżone tereny. Oczywiście nie można zapomnieć także o ciepłej kurtce przeciwdeszczowej oraz dobrej jakości spodniach. Zimą ważne jest, aby były to spodnie nie tylko nieprzemakalne, ale także takie, które wykonane są z materiału szybko schnące.

Komentarze