Góry Sowie mogą nas oczarować pięknymi widokami, cennymi zabytkami oraz wojennymi tajemnicami. Co warto wiedzieć na temat tej grupy górskiej? Na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę w czasie wycieczki po ich terenie?
Góry Sowie i ich miejsce na mapie Dolnego Śląska
Góry Sowie od północnego zachodu graniczą poprzez dolinę Bystrzycy z Górami i Pogórzem Wałbrzyskim, z kolei od zachodu i południa - z Górami Suchymi. Nie jest to pasmo o zbyt wielkich rozmiarach, jednak na jego dokładne poznanie trzeba przeznaczyć sporo czasu. Długość tego pasma, liczona od Bystrzycy Górnej do Przełęczy Srebrnej wynosi 26 km, z kolei szerokość tego pasma dochodzi do 12 km. Co ciekawe, Góry Sowie są najwyższym pasmem w Sudetach, które leżą całkowicie w granicach Polski.
Źródło mapy - www.google.com
Góry te należą też w całości do dorzecza Odry, przy czym najważniejszymi rzekami na ich terenie są: Bystrzyca, Ścinawka i Piława. Tworzą się na niech niewielkie, za to bardzo malownicze kaskady, którym turyści w trakcie swych wypraw bardzo chętnie poświęcają czas.
Z kart historii - Góry Sowie i ich dzieje
Choć miłośników historii w Góry Sowie przyciągają głównie te tajemnice, które mają związek z latami II wojny światowej i budową kompleksu Riese, warto pamiętać też o tym, co wydarzyło się na terenie tego pasma górskiego w poprzednich wiekach.
Kiedy w tej części Dolnego Śląska pojawił się człowiek? Najstarsze pamiątki, odkryte przez archeologów, pochodzą z okolic Jugowa, a ich wiek ocenia się na jakieś 12 tysięcy lat. Ciekawym stanowiskiem archeologicznym okazała się też Przełęcz Sokola, na której znaleziono sporo przedmiotów z epoki kamienia.
W dziejach Gór Sowich nie brak burzliwych wydarzeń, co wynika m. in. z faktu, iż już w czasach książąt piastowskich góry te stanowiły naturalną granice pomiędzy piastowskim Śląskiem, a uzależnioną od Czech Kotliną Kłodzką. Zaowocowało to m. in. budową licznych zamków, które od XIII wieku zaczęły pojawiać się w miejscach wyjątkowo ważnych ze strategicznego punktu widzenia. Ruiny wielu z nich przetrwały do naszych czasów, stając się cennymi pamiątkami oraz ważnymi atrakcjami turystycznymi. Warto też pamiętać, że w XIII wieku trwała na tych ziemiach intensywna akcja kolonizacyjna, prowadzona m. in. przez Bolka I oraz Bolka II. Dzięki sprowadzanym w jej ramach osadnikom niemieckim, mogły powstać nowe miasta, m. in. Dzierżoniów oraz Świdnica. Niestety, wkrótce ziemie te zaczęły odpadać od Polski, stając się najpierw własnością Czech, a następnie Habsburgów. Wiele strat wyrządziły tu wojny husyckie oraz konflikt, trwający w XVIII wieku pomiędzy Austrią a Prusami. Do dziś przypominają o nim potężne twierdze, takie, jak twierdza w Srebrnej Górze. Prawdziwym wyzwaniem dla historyków pozostaje jednak najnowsza historia tych ziem, a przede wszystkim trudne lata II wojny światowej.
Góry Sowie i ich kulturowe dziedzictwo
Najważniejszymi ośrodkami miejskimi, które miały istotny wpływ na kształtowanie się kultury mieszkańców Gór Sowich, były takie miasta, jak Świdnica oraz Dzierżoniów.
Bliskość Kłodzka sprawiła jednak, że i znany na terenie Kotliny Kłodzkiej dialekt zaczął się pojawiać wśród mieszkańców leżących w górach miejscowości. A co z kulturą materialną? W zabudowie miasteczek i wsi leżących w tych górach, aż do XVIII wieku dominowała zabudowa drewniana. Były to głównie domy tkaczy - grupy zawodowej, dość licznie reprezentowanej w tej części kraju. Od XIX stulecia zaczynają się tu pojawiać obiekty murowane. Niestety, wiele zabytków nie dotrwało do naszych czasów. Po wojnie dawni mieszkańcy tutejszych wsi zostali zmuszeni do przeniesienia się w nowe miejsce, a polscy osadnicy przynieśli nowe obyczaje. Warto jednak sięgnąć do dawnej literatury, np. do twórczości Gerharda Hauptmana, który w dziele "Tkacze" sporo uwagi poświecił mieszkańcom Gór Sowich i ich codziennej, robotniczej egzystencji.
Turystyczny potencjał Gór Sowich
Trudna historia, piękne krajobrazy i liczne tajemnice sprawiają, że Góry Sowie stają się obszarem coraz chętniej odwiedzanym przez turystów. Nic w tym dziwnego, gdyż w tej części kraju każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Kuszą tutejsze szczyty, takie jak Wielka Sowa czy Kalenica z wieżą widokową, intrygują zabytki, takie jak pozostałości po tajemniczym kompleksie Riese czy ruiny zamku Grodno.
Kusi Twierdza Srebrnogórska oraz zabudowa Jedliny Zdroju. Zagórze Śląskie, Walim oraz Głuszyca - oto popularne miejscowości, na terenie których czeka na turystów coraz lepiej rozwinięta baza noclegowa. Dzięki niej można w tych górach zaplanować aktywny urlop oraz szereg wycieczek, pozwalających na zapoznanie się zarówno z historycznymi ciekawostkami, jak i przyrodniczym pięknem tej części kraju.
Góry Sowie to wyjątkowy obszar, którego pięknem i tajemnicami z pewnością warto się zainteresować. Kto zechce spędzić tu więcej czasu, ten bez problemu znajdzie tanie noclegi w jednym z dość licznych w tej części Dolnego Śląska letnisk. Dzięki temu zaplanowanie pieszej lub historycznej wycieczki nikomu z nas nie sprawi problemów, wręcz przeciwnie - dostarczy nam wielu emocji oraz doznań, dzięki którym we wspomnieniach jeszcze przez długi czas będziemy wracać na teren tej grupy górskiej.
Komentarze