Gwiazda na mapie zabytków, czyli tajemnice twierdzy Boyen

Twoerdza BoyenSzukając ciekawych i nieco tajemniczych atrakcji turystycznych z pewnością trafimy na twierdzę Boyen, niezwykłą byłą fortecę na Mazurach w kształcie… gwiazdy. Obiekt z lotu ptaka przypomina bowiem gwiazdę, co znacznie zwiększa jego walory turystyczne.

Gdzie znajduje się twierdza Boyen?

Twierdza Boyen znajduje się w samym sercu Mazur, a dokładniej pomiędzy jeziorem Niegocin oraz jeziorem Kisajno. Można do niej dojechać od strony Giżycka oraz Kętrzyna. Ponadto, z twierdzy wychodzą dwie inne drogi: droga wodna, z podnoszonym mostem zwodzonym oraz droga pomocnicza od strony amfiteatru, który sąsiaduje dziś z twierdzą. Z założenia twierdza była obiektem fortyfikacyjnym, zaporowym, miała bronić wstępu na Mazury (do Prus Wschodnich) armii rosyjskiej.

Jak wygląda twierdza Boyen?

Twierdza Boyen to zabytkowy, częściowo zrekonstruowany dziś obiekt fortyfikacyjny, ma kształt - wspomnianej już - gwiazdy sześcioramiennej o nieco nieregularnym kształcie z dziedzińcem pośrodku. Kształt wyznaczony jest przez mur wysokości 5 metrów o łącznej długości ponad 2 kilometrów. Twierdzę otacza również sucha dziś fosa oraz wały ziemne. Cala twierdza zajmuje powierzchnię niecałych 100 hektarów.

Historia twierdzy Boyen

Twierdza wzniesiona została w latach 1843-1856 na polecenie władcy Fryderyka Wilhelma IV. Plany stworzono już pod koniec lat 20-tych XIX stulecia. Zgodnie z przewidywaniami miała pomieścić ponad wojsko, liczące blisko 3000 żołnierzy. Nazwa twierdzy pochodzi od nazwiska jednego z inicjatorów jej budowy, generała von Boyen. Co ciekawe, w okresie I wojny światowej, a dokładniej w czasie bitwy pod Tannenbergiem w roku 1914, na terenie twierdzy stacjonowała o wiele większa niż zakładana ilość żołnierzy, gdyż było ich prawie 4000. Po 1918 roku uznano jednak, że twierdza nie spełnia już należycie swojej roli i w czasie II wojny światowej zmieniono jej funkcję. W latach 1941-1944 działał tam szpital polowy. Jeden z budynków przeznaczono na koszary dla żołnierzy, stacjonowało tam około 500 osób. Zbroiła się tam armia niemiecka. Ponadto, na terenie twierdzy działało również kino, stołówka oraz… biblioteka. Co interesujące, w twierdzy Boyen mieściło się także specjalistyczne laboratorium, do którego przywożono i gdzie badano żywność, która następnie trafiała do Wilczego Szańca, na stół samego Adolfa Hitlera. Po 1945 roku Niemcy wycofali się z terenów Mazur, w tym z twierdzy. Przejęło ja wojsko z Prus, większość fortecy przekazało zakładom produkcyjnym. Działały tam aż do 1989 roku, po przewrocie politycznym, gdy twierdza była już uznana za obiekt zabytkowy, stała się dostępna dla ogółu, co stanowiło zagrożenie jej przedwczesnego zniszczenia. W 1994 podjęto więc działania, zmierzające do stworzenia w twierdzy Boyen atrakcji turystycznej. Na szczęście powiodły się one i zabytkowa forteca zaprasza dziś turystów z całego kraju i spoza jego granic.

Twierdza Boyen dzisiaj - niekwestionowana atrakcja turystyczna Mazur

Dzisiaj twierdza Boyen jest coraz popularniejszym zabytkiem Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. W twierdzy znajduje się ciekawe muzeum, schronisko młodzieżowe typu hostel, a jej teren można zwiedzać z przewodnikiem. Na terenie twierdzy odbywają się liczne imprezy, w tym zjazdy wielbicieli motocykli oraz rekonstrukcje historyczne, przybliżające turystom dzieje twierdzy. W pobliskim amfiteatrze organizowane są koncerty plenerowe oraz festiwale w sezonie letnim, w tym znany Mazury Hip-Hop Festiwal.

Zwiedzanie twierdzy Boyen

Twierdzę można zwiedzać przez cały rok, wstęp w miesiącach zimowych (od listopada do marca) jest bezpłatny, bilety wstępu w cenie 10 złotych należy wykupić jedynie od kwietnia do końca października, w sezonie wakacyjnym bilety są nieco droższe i kosztują 12 złotych. Istnieje możliwość zakupienia biletów ulgowych dla dzieci i młodzieży oraz seniorów, emerytów i rencistów (połowa biletu normalnego) biletów dla seniorów, karnetów weekendowych (tylko w sezonie wysokim maj-wrzesień) oraz biletów trzydniowych. Dzieci do lat 2 korzystają z atrakcji na terenie twierdzy bezpłatnie. Skorzystanie z noclegu w hotelu kosztuje 25 złotych od osoby, za pierwszą noc, każda kolejna to koszt jedynie 20 złotych. Można skorzystać także z oferty klubu WAGANT oraz zorganizować klimatyczny wieczór przy ognisku. Możliwe jest również wynajęcie całego obiektu, np. na wesele czy inna uroczystość. Ceny ustalane są indywidualnie.

Komentarze