Jachtem do Berlina - niecodzienny pomysł na urlop

Za sterami spacerowego jachtu motorowegoOdra daje wiele interesujących kierunków podróży, jednak tym, który można polecić każdemu motorowodniakowi, jest szlak z Wrocławia do Berlina. To niesamowite widoki, niecodzienne przygody oraz relaks w otoczeniu pięknej, nadodrzańskiej przyrody, obserwowanej z pokładu jachtu spacerowego.

Dziś każdy może spędzić urlop na spacerowym jachcie motorowym. Aby płynąć łodzią tej klasy, nie trzeba mieć patentu sternika, ponieważ manewrowanie, cumowanie czy przeprawianie się przez śluzy - choć wymaga umiejętności i wyczucia, nie należy do najtrudniejszych zadań. Również ceny za wynajem nie odstraszają - 2 tygodnie na łodzi to koszt porównywalny z koszem pobytu nad polskim morzem.

Gdy już staniemy za sterami jachtu, pozostaje wybór kierunku podróży. Tym, który można polecić to blisko 700 km trasa z Wrocławia do Berlina. Nie tylko ze względu na widoki, ale 5 wyjątkowych atrakcji, które na niej czekają. To pokonanie śluzy w Brzegu Dolnym, nazywanym potocznie "końcem Odry", przeprawienie się przez 34-metrową podnośnię Niederfinow, zwiedzenie malowniczego Krosna Odrzańskiego i uznawanego za najpiękniejsze miasto nad Odrą - Bytomia Odrzańskiego, a także rejs jeziorami dookoła wzgórz Müggelberge.

Pierwsza atrakcja - pokonanie śluzy w Brzegu Dolnym

Pierwsza atrakcja na trasie z Wrocławia do Berlina to pokonanie śluzy w Brzegu Dolnym, nazywanym potocznie "końcem Odry". To jedno z najbardziej specyficznych miejsc na Odrze, ponieważ koryto rzeki jest bardzo wąskie, a sam nurt - szybki. Poza tym poniżej jazu poziom wody jest tak niski, że nie da się tam przepłynąć łodzią.

Brzeg Dolny

Brzeg Dolny
Fot. Cruzeo

Co trzeba więc zrobić? Zamówić wodę! Dosłownie. W tym celu, kilka dni przed wypłynięciem, należy powiadomić Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. RZGW zgromadzi wodę powyżej jazu, a następnie uwolni ją, przez co powstanie sztuczna fala, pozwalająca jachtowi na przeprawienie się przez ten odcinek.

Druga atrakcja - najpiękniejsze miasto nad Odrą

W drodze do Bytomia Odrzańskiego

W drodze do Bytomia Odrzańskiego
Fot. Cruzeo

Na 160 kilometrze trasy, za Portem Ścinawa i Portem "Katedralnym" Głogów znajduje się druga atrakcja, czyli Bytom Odrzański, uznawany za najpiękniejsze miasto nad Odrą. Miasto zachwyca urokliwym deptakiem, z którego rozpościera się widok na rzekę i przystań oraz górującą nad przystanią, skarpą widokową. Zachwycający jest kameralny rynek staromiejski z ratuszem wybudowanym w latach 1602-1609, zabytkowe kamieniczki z XVII i XVIII wieku oraz kamienne schodki rybackie tuż przy marinie, służące za miejsce schadzek zakochanych.

Trzecia atrakcja - Krosno Odrzańskie

W drodze do Krosna Odrzańskiego

W drodze do Krosna Odrzańskiego
Fot. Cruzeo

Po Nowej Soli i Port Cigacice, na motorowodniaków czeka trzecia atrakcja - Krosno Odrzańskie. To malownicza miejscowość, w której warto zwiedzić Farę Maryjną z barokowymi epitafiami i XIX-wiecznymi organami, klasycystyczny kościół św. Andrzeja z dzwonami z XV i XVII wieku oraz zamek krośnieński. Można także wspiąć się na wysoką skarpę tuż przy marinie, aby oglądnąć panoramę miasta i cudowny widok na Odrę.

Czwarta atrakcja - podnośnia Niederfinow

Przed podnośnią Niederfinów

Przed podnośnią Niederfinow
Fot. Cruzeo

Po przeprawieniu się przez śluzę w Hohensaaten, na motorowodniaków czeka… winda! To podnośnia Niederfinow – jeden z najbardziej imponujących obiektów hydrotechnicznych w Europie. Żeby pokonać różnicę poziomów na kanale, statki wpływają tam do wielkiej wanny, wciąganej potem na wysokość aż 34 metrów!

Podnośnia Niederfinów

Podnośnia Niederfinow
Fot. Cruzeo

Piąta atrakcja - Berlin

Do Berlina wpływa się kanałem Odra - Hawela, uchodzącym do Odry na jej 667 kilometrze. Można zacumować w marinie i zwiedzić miasto lub odbyć rejs jeziorami dookoła wzgórz Müggelberge, podczas którego warto przystanąć i wspiąć się na 82-metrową wieżę Müggel. Można także płynąć dookoła Berlina, oglądając z pokładu jachtu: Most Oberbaum, Śluzę Mühlendamm, Pawią Wyspę, Zamek Bellevue, Kolumnę Zwycięstwa, Katedrę Berlińską, Wyspę Muzeów, najstarszą dzielnicę mieszkaniową w Berlinie, Nikolaiviertel i inne atrakcje oferowane przez to miasto.

Potem pozostaje już tylko wrócić do Polski, swoją podróż zaczynając od pokonania 82 kilometrowego kanału Odra-Sprewa. Powrót zajmuje do trzech-czterech dni, żeglując do Wrocławia tempem zgodnym ze swoim temperamentem.

Źródło: Cruzeo (www.cruzeo.pl).

Ocena: 5.0

Komentarze