Jak dobrać obuwie górskie?

Poradnik lifestyle

Obuwie górskiePogoda w górach jest niezwykle zróżnicowana i zmienna. Nigdy nie wiadomo, jakie warunki spotkamy na szlaku, dlatego też musimy być przygotowani dosłownie na wszystko.

W sieci nierzadko znajdziemy zdjęcia turystów, którzy przemierzali górskie szlaki w klapakach, sandałach, a nawet w szpilkach. To oczywiście skrajne przypadki, ale przy tej okazji postanowiliśmy przybliżyć tematykę dobierania obuwia trekkingowego.

Wybór butów służących do wycieczek górskich jest dość spory, a ich ceny sprawiają, że warto dobrze zaplanować ten zakup.

Cholewka niska lub wysoka

Niskie buty trekkingowe najlepiej sprawdzą się na wycieczki do lasu lub na łatwy szlak górski. Należy natomiast unikać kontaktu ze śniegiem i podmokłym terenem. Buty górskie z wyższą cholewką doskonale sprawdzą się podczas wyjść w wysokie partie górskie, na których zalega śnieg, a trasa jest oblodzona. Zabierając ze sobą w trasę ciężki plecak i sprzęt turystyczny warto skorzystać z obuwia z wysoką cholewką - będzie po prostu wygodniej i bezpieczniej.

Wytrzymały materiał

Buty do chodzenia po górach wykonane powinny być z materiałów, które zapewniają wysoką wodoodporność. Ponadto dobre obuwie trekkingowe powinno być także odporne na uszkodzenia. Buty muszą posiadać oprócz tego również odpowiedni poziom wentylacji, by noga podczas wędrówki mogła swobodnie oddychać. Najlepiej zdecydować się na buty skórzane. Takie obuwie górskie zapewnia wszelkie właściwości niezbędne do wygodnego korzystania. Pamiętajmy, że ozdobne przeszycia na butach mogą umożliwić dostanie się do nich wody.

Wygodna podeszwa

Bez wątpienia podeszwa to istotna część obuwia górskiego. To od niej zależy zarówno bezpieczeństwo, jak i wygoda chodzenia. Podeszwa w butach trekkingowych składa się z kilku warstw: zewnętrznej, gumowej, głęboko bieżnikowanej, oraz wkładki, która zapewnia komfort noszenia. Przy zakupie zwróćmy uwagę na jakość wykonania tych warstw.

Dopasowany rozmiar

Buty trekkingowe muszą być idealnie dopasowane do stopy użytkownika. Każde opinanie i ocieranie stopy może podczas wyprawy grozić kontuzją. Pamiętajmy też, że podczas wysiłku nasze stopy puchną, przez co zmienia się ich rozmiar. W góry ubieramy też grube skarpety, więc podczas mierzenia obuwia pamiętajmy o ich założeniu. Podczas zakupu i mierzenia warto chwilę w nich pochodzić, ponieważ twarde obuwie inaczej zachowuje się podczas ruchu, a inaczej podczas stania w miejscu.

Znana marka

Jedna z najpopularniejszych marek na rynku butów trekkingowych to zdecydowanie Hi-Tec - dobry stosunek jakość / cena. Oprócz niej fachowcy polecają buty trekkingowe Columbia, jak również obuwie marki Trezeta. W przypadku butów znanych marek łatwo można znaleźć w sieci opinie o nich, co warto wykorzystać przy decyzji o zakupie.

Wybór obuwia górskiego jest dość duży. - Buty trekkingowe to spory wydatek, dlatego warto dobrze przemyśleć swój zakup. Służymy naszym klientom radą, pomagamy dobrać obuwie do indywidualnych preferencji użytkownika - podkreślają zgodnie doradcy ze sklepu sportowo-turystycznego sporti.pl.

KomentarzeLaserowa depilacjaDepilacja laserowa to obecnie jedyna metoda, dz


Wakacje nad morzemKiedy za oknami pojawia się coraz więcej promie


Kosmetyki na wakacjeWyjazd na wczasy wiąże się z koniecznością spakowa