Jak przygotować rower na wyjazd w góry?

Rower w góryAby czerpać prawdziwą satysfakcję z pokonywania wymagających górskich podjazdów i stromych zjazdów, warto dobrze przygotować rower. Bez względu na to, czy preferujemy tradycyjny model napędzany wyłącznie siłą mięśni, czy e-MTB ze wspomaganiem elektrycznym, musimy pamiętać o kilku czynnościach. Jakich? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Nasmarowanie komponentów

Regularne czyszczenie i konserwacja osprzętu to czynności, będące dla wielu rowerzystów rutyną. Powinniśmy o nich pamiętać szczególnie przed wyprawą w góry. Dynamiczne pokonywanie wymagających szlaków, które obfitują w nierówności terenu, unoszący się kurz lub gęste błoto są wyzwaniem do pokonania nie tylko dla kolarza, ale również jego pojazdu. Dokładne umycie wszystkich ruchomych komponentów, nasmarowanie łańcucha czy serwis amortyzatora sprawią, że będzie on mógł pracować wydajnie.

Rower w góry

Sprawdzenie hamulców

Hamulce to elementy, które mają istotny wpływ na nasze bezpieczeństwo na drodze. W przypadku pokonywania górskich traktów należy zwrócić szczególną uwagę na ich stan techniczny. Warto je wyregulować przed wyjazdem w trasę. W przypadku modeli tarczowych kluczowe może być odpowietrzenie oraz wymiana klocków.

Regulacja przerzutek

Kolejną czynnością, o której musimy pamiętać, jest regulacja przerzutek. Dobrze przeprowadzony serwis zapewni sprawne działanie napędu. Pozwoli na płynną, pozbawioną opóźnień, zmianę biegów. W przypadku rowerów wyposażonych w przednią przerzutkę zapobiegnie to haczeniu łańcucha o jej prowadnicę. Jednocześnie zminimalizuje ryzyko awarii na trasie, co jest szczególnie ważne podczas jazdy w trudnych warunkach.

Ogumienie do zadań specjalnych

Kluczowym elementem, który znacząco zwiększy nasze bezpieczeństwo oraz komfort podczas jazdy są dobrze dobrane opony. To one odpowiadają za przyczepność do podłoża, a także pozwalają osiągać duże prędkości. Do jazdy w suchych warunkach najlepiej sprawdzą się modele z niskimi i gęsto rozmieszczonymi klockami. Jeśli preferujemy jazdę po błotnistym podłożu, dobrym wyborem będą te, których bieżnik posiada rzadko rozstawione klocki, co pozwoli mu się samooczyszczać.

Właściciele e-MTB powinni zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość opony. Rowery ze wspomaganiem są cięższe, szybciej przyspieszają i osiągają wyższe średnie prędkości. Ogumienie kompatybilne z e-bike'ami posiada charakterystyczne oznaczenie: E-25 bądź E-50, które znajduje się na jego boku. Jeśli masz dylemat, jakie opony do roweru elektrycznego wybrać,  więcej informacji znajdziesz tutaj.

Dodatkowe akcesoria

Przed wyruszeniem w trasę warto zastanowić się nad zakupem dodatkowych akcesoriów, które mogą podnieść komfort jazdy. Podstawowe wyposażenie zarówno klasycznych MTB, jak i górskich rowerów elektrycznych nie zawiera błotników. Jeżeli chcemy ochronić się przed uderzeniami kamieni wydobywających się spod kół czy wodą z kałuży, warto zastanowić się nad ich zakupem.

Korzystnym jest także zweryfikowanie sprawności i jakości oświetlenia. Inne lampki sprawdzą się w mieście, inne podczas jazdy w terenie. Duża moc latarki pozwoli nam na bezpieczne kontynuowanie jazdy po zapadnięciu zmroku.

Rower w góry

Komentarze