Jak przygotować się do zimowych wczasów w górach?

Wczasy w górachKalendarzowa zima zbliża się wielkimi krokami, podobnie jak ferie zimowe, które rozpoczynają się dla województwa śląskiego już 15 stycznia, a później dla kolejnych regionów. To już ostatni dzwonek na przygotowania do zimowych wczasów w górach. Znajdzie się jeszcze oferty last minute, ale wiele hoteli ma już zapełnione rezerwacje. Gdy kwestie formalne są już za wami, to czas zadbać o odpowiednie rzeczy na wczasy w górach. Co zabrać i jak się przygotować?

Ciepła odzież w górach to podstawa

Zabierz ciepłą odzież i to niezależnie od tego, czy zima jest dość ciepła, czy mroźna. Trzeba pamiętać, że podczas wchodzenia na górski szczyt temperatura spada o 0,5 stopnia Celsjusza na każde 100 metrów. Centrum Zakopanego z Krupówkami położone jest na wysokości 838 m n.p.m. Jeśli zatem wybierasz się na szczyt, np. Giewont, położony ponad 1000 metrów wyżej, a dokładnie na wysokości 1894 m n.p.m., to gdy w centrum panuje lekki przymrozek minus 2 stopnie, wysoko w górach jest już przynajmniej minus 7–8 stopni, a do tego trzeba jeszcze dodać wiatr, który potęguje uczucie chłodu. Podstawą jest zatem ciepła puchowa kurtka. Oczywiście wybierając się na Giewont czy inny szczyt, na który prowadzi wymagająca trasa z łańcuchami, trzeba włożyć buty z rakami. Można wybrać buty ocieplane trekkingowe i odpowiednio do nich dopasowane raki. Ważne będą ciepły komin i czapka, a także dopasowane rękawiczki z wewnętrzną antypoślizgową powierzchnią, zapewniające pewny chwyt łańcucha podczas wspinaczki. Przydadzą się też okulary. Nie można zapomnieć o kremie z filtrem, bo jeśli trafi się lepsza pogoda, to słońce odbijające się od grani pokrytej śniegiem może spowodować nawet widoczne ślady słonecznych oparzeń. Aby kurtka była wygodna i nie krępowała ruchów, można wybrać model do wspinaczki, który jest puchowy, a jednocześnie tak skonstruowany, że kurtka nie jest bardzo ciężka. Warto zdecydować się na The North Face kurtki do alpinizmu. Zawsze pamiętajcie, by wybierać się na szczyt tylko wtedy, gdy nie ma do tego przeciwwskazań. Trzeba zatem słuchać komunikatów TOPR i GOPR. Gdy nie jesteście zwolennikami wspinania się po wysokich górach zimą i wybieracie doliny, to aura też może wymagać ubrania puchowych kurtek The North Face.

Czym charakteryzują się dobre kurtki zimowe na wyjazd w góry?

Na pewno każda kurtka musi być wiatroszczelna, a także wodoodporna. Wyposażenie w membranę wodoodporną sprawia, że nawet silne opady śniegu nie będą Wam straszne. Aby dłużej zachować trwałość takiej kurtki, trzeba ją prać niezbyt często, a dodatkowo stosować program do delikatnych tkanin i płyn do prania puchowych kurtek. Jeżeli suszysz taką kurtkę w suszarce bębnowej, to włożenie razem z nią piłeczek tenisowych może ograniczyć zbijanie się puchu. North Face kurtka z kaczym puchem może dzięki temu zachować swój kształt i zapewniać ciepło. Na pewno duży kaptur i dodatkowe ocieplenie materiałowe czy też skórzane od wewnętrznej strony także jest ważne. Bardzo dobrze na wyjazd w góry sprawdzi się kurtka dwustronna. Kiedy lekko się zabrudzi, a nie będzie możliwości jej wyprania, tak by była gotowa na kolejny dzień, będzie można po prostu przełożyć ją na drugą stronę.

O czym jeszcze należy pamiętać, wybierając się na zimowe wczasy w górach?

Jeżeli chodzi o ubrania, to poza ciepłą kurtką należy koniecznie zabrać ze sobą spodnie softshell, a także bluzę polarową. Taki zestaw sprawdzi się do eksplorowania miasta, ale i jazdy na nartach. Pod spodem koniecznie powinna znaleźć się wysokiej jakości odzież termiczna. Gdy wybieracie się w góry, weźcie ze sobą przynajmniej dwa komplety odzieży do aktywności. Choć taka odzież szybko schnie, to jednak warto się zabezpieczyć. Do tego oczywiście zwykłe spodnie i ciepłe swetry z golfem także się sprawdzą. Można wziąć też kilka lżejszych rzeczy na sam pobyt w ogrzewanym hotelu czy korzystanie z atrakcji dostępnych na miejscu. Może przydać się nawet kostium kąpielowy, jeśli w hotelu jest strefa SPA czy też chcecie się wybrać na termalne źródła. Nie musicie kupować sprzętu narciarskiego, gdyż możecie go wypożyczyć. Jednak aby zapobiec gorączkowemu poszukiwaniu w sezonie, warto wcześniej wypożyczyć sprzęt w pobliżu miejsca zamieszkania, przed wyjazdem na zimowe wczasy. Zadbajcie o przegląd samochodu i wymianę opon na zimowe, jeśli wybieracie się własnym środkiem transportu. Nie zapomnijcie wstępnie zaplanować atrakcji na każdy dzień, jeśli nie jest to wyjazd zorganizowany. Zawsze miejcie jakąś alternatywę, jeśli jedna z nich nie wypali. Oczywiście pamiętajcie o pozytywnym nastawieniu. Wtedy naprawdę dobrze wypoczniecie.

Komentarze