Jak przygotować swoje auto do podróży?

Auto przygotowane do podróżyPodróż autem na wakacje może być świetnym pomysłem, a jeśli nie jesteś pewien swojego auta, bo ma duży przebieg bądź jest już wiekowe, to je po prostu dobrze do drogi przygotuj. Nawet stare auta mogą sprawić przyjemne niespodzianki, dowożąc was bezpiecznie do celu. Tylko trzeba o nie zadbać i odpowiednio do drogi przygotować. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Długa trasa to dla wielu z nas sytuacja powodująca stres, jako, że mamy do dyspozycji auta wiekowe czy o znacznym przebiegu. Należy jednak pamiętać, że długa trasa jest dla samochodu bardziej przyjazna niż krótkie odcinki pokonywane na co dzień. Jakkolwiek defekt samochodu, nagła awaria może faktycznie być przyczyną dodatkowego stresu. Dlatego też warto podjąć ryzyko podróży własnym samochodem, ale auto odpowiednio do drogi przygotować.

Wakacyjna podróż samochodem to przeżycie bardziej ekscytujące od ograniczeń, jakie funduje nam podróż środkami komunikacji publicznej. Nie musisz się ograniczać w ilości bagażu, możesz ze sobą zabrać wszystko, na co masz ochotę. Do auta wrzucisz sprzęt do grillowania, nurkowania, ponton, kajak czy rowery. O ile rozmiary twojego auta pozwalają na załadowanie go wszystkim, co chciałbyś ze sobą w czasie podróży mieć, to właściwie nie ma przeszkód, by to ze sobą zabrać.

Wizyta na warsztacie

Aby jednak zapobiec przykrym niespodziankom ze strony auta, przed wyjazdem musisz dokładnie sprawdzić auto pod kątem jego przydatności do podróży. Przede wszystkim, wykonaj solidny przegląd wszystkich podzespołów. Odprowadź auto do swojego mechanika, a on może go dokładnie przejrzeć. Skontrolować stan pasków, zawieszenia, wydechu, hamulców czy układu chłodzenia. Warto tu również uwzględnić wymianę oleju, jeśli termin jego wymiany się zbliża, tak samo można rozważyć wymianę akumulatora, jeśli stary jest już naprawdę stary i może niespodziewanie odmówić posłuszeństwa. Na pewno będzie to tańsze rozwiązanie, niż naprawa dokonywana gdzieś w trasie, na szybko. Koszty mogą niepomiernie wzrosnąć za granicą, gdzie usługa i części mogą być nieporównywalnie droższe niż w zaprzyjaźnionym warsztacie.

Popytaj mechanika, jakie elementy psują się najczęściej w twoim modelu auta. Może warto kupić kilka części i mieć je w bagażniku w czasie podróży. Unikniesz przepłacania i przymusowego postoju w oczekiwaniu na sprowadzenie odpowiednich części.

Ubezpieczenia

Druga istotną rzeczą, o której nie możesz zapomnieć, to termin przeglądu technicznego oraz ważne ubezpieczenie OC. Sprawdź, czy aby na pewno będą ważne przez cały czas podróży, z małym nawet naddatkiem na wszelki wypadek. Brak przeglądu i OC może narazić cie nie nieprzyjemności w momencie, gdy coś się zdarzy na drodze. Będąc w temacie ubezpieczeń. Jeśli wybierasz się za granicę, sprawdź, czy w kraju, do którego się wybierasz, nie obowiązuje Zielona Karta. Polskie ubezpieczenie OC jest respektowane na terenie Unii Europejskiej, ale poza granicami państw członkowskich musisz mieć zieloną kartę, jako dodatkowe ubezpieczenie. Sprawdź u swojego ubezpieczyciela, czy możesz ją otrzymać gratis, jako dodatek do polisy OC.Na pewno zielonej karty będzie potrzebował w Albanii, Macedonii, Maroko, Mołdawii, na Białorusi, w Rosji, Czarnogórze, w Bośni i Hercegowinie, w Tunezji, Iranie, Turcji, Izraelu oraz na Ukrainie.

Warto rozważyć opcję wykupu dodatkowego ubezpieczenia Assistance, który w razie awarii lub kolizji pozwoli na darmowe holowanie do warsztatu, bezpłatną naprawę lub auto zastępcze.

Auto w trasie

Wyposażenie auta, części zamienne i narzędzia

Po trzecie, zadbaj o wyposażenie dodatkowe samochodu. Upewnij się, że twoja gaśnica jest zalegalizowana, upewnij się, jakie wyposażenie jest wymagane w kraju do którego jedziesz i przez jakie przejeżdżasz. Może się okazać, że musisz dokupić kamizelki odblaskowe, czy linkę holowniczą. Wiele krajów wprowadziło obowiązek posiadania kamizelek odblaskowych, stąd należy je mieć na wyposażeniu w Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, w Czechach, Finlandii, Francji, Hiszpanii, w Luksemburgu, Norwegii, Portugalii, Rumunii, Serbii, Słowacji, na Węgrzech i we Włoszech. Skoro o przepisach w danym kraju mowa. Sprawdź, jakie są ograniczenia i limity prędkości w danym kraju. Mogą się bowiem znacznie różnić od tych w Polsce. Mandaty z zagranicy mogą być drogie…

Po czwarte, pamiętaj o przezorności. W aucie zawsze przyda się latarka, podstawowe narzędzia oraz linka holownicza. Często w trasie okazuje się, że gdyby w aucie znajdował się zwykły śrubokręt, można by samodzielnie rozwiązać problem, bez wzywania pomocy drogowej. Równie ważne jest sprawdzenie, czy w kole zapasowym jest odpowiednie ciśnienie powietrza, czy masz komplet kluczy potrzebnych do wymiany. Może przydać się dodatkowy zestaw naprawczy i mały kompresor.

Plan trasy

Nie polegaj tylko na nawigacji. Przed wyjazdem przeanalizuj dokładnie trasę. Sprawdź, przez jakie kraje będziesz jechać, jakimi drogami będziesz podróżować. Możesz wybrać opcję szybkie, ale też malownicze. Jadąc samochodem możesz zaplanować dodatkowe zwiedzanie po drodze. Jeśli masz auto zasilane gazem, sprawdź, gdzie będziesz mógł zatankować, ponieważ w niektórych krajach tankowanie LPG to wyzwanie logistyczne.

Zanim wyjedziesz, dobrze wszystko zaplanuj i posprawdzaj. Dzięki temu na pewno zminimalizuje ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek na drodze, a równocześnie masz szansę na wyjątkowe wakacje.

Artykuł został przygotowany przez AUTO-HOL z Warszawy oferującą całodobową auto pomoc na terenie Warszawy.

Ocena: 5.0