Jak skompletować apteczkę samochodową?

Poradnik turystyczny

Apteczka samochodowaNajczęściej nasze samochody wyposażone są w apteczki kupowane w marketach, bo są tanie. Nie do końca zwracamy uwagę na zawartość czerwonego pudełka, a tymczasem jego zawartość może uratować życie lub naprawdę bardzo pomóc. Sprawdź, jak skompletować porządną apteczkę samochodową.

Zwłaszcza latem, przed wyjazdem w nieznane, zatroszcz się o ten element wyposażenia samochodu. sprawdź, co masz na dotychczasowym wyposażeniu, a pewnie nie masz połowy najpotrzebniejszych rzeczy, i dokompletuj apteczkę tak, abyś miał wszystko, co może się przydać.

Apteczka samochodowa jest niezbędna

Nie według kodeksu drogowego.  W świetle przepisów apteczka nie zalicza się do niezbędnego wyposażenia samochodu. Tymczasem jednak, dla własnego bezpieczeństwa i na wszelki wypadek powinna znajdować się w aucie, a jej wyposażenie powinno zagwarantować, że będziesz w stanie udzielić pierwszej pomocy sobie, swoim towarzyszom podróży czy przypadkowo spotkanej osobie. W apteczce powinny znaleźć się materiały opatrunkowe, rękawiczki, nożyczki itp. Nigdy nie wiesz, co może Ci się przytrafić za zakrętem.

Kontuzje czy urazy nie zapowiadają swojej wizyty. A co, jeśli w czasie podróży samochodem będziesz świadkiem wypadku drogowego? Wg kodeksu drogowego masz obowiązek pomóc, nawet nieumiejętnie, ale pomóc. Jak tego dokonasz bez podstawowych środków opatrunkowych? A w takich wypadkach czas ma ogromne znaczenie. Możesz uratować komuś nie tylko zdrowie, ale i życie.

Gotowa czy skompletowana samodzielnie?

Gotowa będzie tańsza. Kupisz ją na stacji benzynowej, w hipermarkecie czy sieciówce. Zapłacisz za nią od 10 do 30 złotych. Dużo jednak nie będzie zawierała: może kilka plastrów, watę, rękawiczki foliowe, opaskę elastyczną. Pamiętaj, że rękawiczki foliowe nie nadają się do udzielania pierwszej pomocy. Do tego służą rękawiczki lateksowe. W standardowych apteczkach ich brakuje, tak samo jak i maski do sztucznego oddychania (Będziesz się zastanawiał, jak oczyścić usta nieoddychającego poszkodowanego, zabrudzone krwią lub innymi wydzielinami? Chyba szkoda na to czasu! No i ewentualność zarażenia się chorobą, przenoszoną przez wydzieliny ciała … Zdecydowanie lepszym pomysłem jest posiadanie maski do sztucznego oddychania.), koca termicznego, itp.

Możesz kupić profesjonalną apteczkę za klaser złotych, nawet taką za 500,00 zł. To apteczki, które powinny znaleźć się autobusie, taksówce czy innych pojazdach przeznaczonych do zarobkowego przewozu osób. Jednak, jakby na to nie patrzeć, to strasznie dużo pieniędzy. Może więc za kilkadziesiąt złotych skompletować apteczkę własnym sumptem?

W apteczce koniecznie muszą znaleźć się:

  • Woda utleniona do odkażania ran;
  • Rękawiczki lateksowe, i to co najmniej dwie pary - bardzo przydatne przy udzielaniu pierwszej pomocy, zapobiegną kontaktowi z krwią poszkodowanego;
  • Maseczka do udzielania pierwszej pomocy - jednorazowa. Nałożona na usta poszkodowanego zapewnia bezpieczeństwo zdrowia ratującego;
  • Koc termiczny o dwóch stronach - złotej i srebrnej. Wychłodzonego poszkodowanego okrywa się srebrną stroną do wewnątrz, a złotą do zewnątrz, natomiast, gdy poszkodowany jest przegrzany - srebrna strona musi znaleźć się zewnątrz, a złota wewnątrz;
  • Środki opatrunkowe: plastry z opatrunkiem, plaster w rolce, bandaże o różnych szerokościach, bandaż elastyczny, jałowa gaza opatrunkowa, najlepiej po kilka sztuk z rodzaju;
  • Chusta trójkątna - służąca do unieruchamiania kończyn w przypadku zwichnięć i złamań.

W apteczce powinny znaleźć się ostre nożyczki, dzięki którym przetniesz nie tylko bandaż, ale i ubranie czy pasy bezpieczeństwa. Przydatna jest kamizelka odblaskowa, która uwidoczni ratownika na drodze, poprawiając jego bezpieczeństwo. Latarka z kolei przyda się w ciemnościach, panujących na słabo oświetlonej drodze lub w nocy.

Szczegóły mają znaczenie, a na wszelki wypadek należy być przygotowanym na każdą ewentualność. Jeździmy szybkimi samochodami, nie zawsze do końca sprawnymi, drogi mamy takie, jakie mamy. Do tego … cóż … wariatów drogowych nie brakuje. Ktoś musi być odpowiedzialny.

Autor: www.elektron-trans.pl.

KomentarzeSurvivalSurvival jest sposobem spędzania wolnego czasu idealnym dla osób, k


Auto przygotowane do podróżyPodróż autem na wakacje może być świetnym pomysłem,


Wakacje na jachcieJak żyć w żeglarskiej społeczności? Czy istniej


Wyprawka w góruJeśli od plażowego wypoczynku wolimy aktywny wypoczyn


Przygotowanie auta na wyjazdNa podróż własnym autem na wakacyjny urlop decy