Jak zacząć z survivalem?

SurvivalSurvival jest sposobem spędzania wolnego czasu idealnym dla osób, które uwielbiają obcować z naturą, a zarazem pragnących prawdziwej przygody.

Jednak w porównaniu z większością hobby, survival można śmiało nazwać jednym z najbardziej wymagających, ponieważ na survivalowe wypady trzeba się naprawdę dobrze przygotować, jeżeli chcemy uniknąć zagrożenia życia i zdrowia.Dlatego ten artykuł przedstawi podstawowe przygotowanie, które należy poczynić rozpoczynając przygodę z survivalem.

Wiedza to podstawa

Prawdziwy miłośnik survivalu stawia przede wszystkim na ciągłe pogłębianie swojej wiedzy na temat przetrwania w trudnych warunkach. Nawet jeśli wydaje nam się, że wiemy wystarczająco dużo, by przeżyć kilka dni w lesie z dala od cywilizacji bez dostępu do technologii, rzeczywistość może nas niestety boleśnie zweryfikować. Dlatego naprawdę warto poświęcić najpierw sporo czasu na zapoznawaniu się z literaturą dotyczącą survivalu (można również korzystać z internetowych źródeł, jednak należy podchodzić do nich ostrożnie - domorosłych "ekspertów" od survivalu nie brakuje!). Jeżeli planujemy ambitną wyprawę, warto zadbać o naprawdę pogłębioną lekturę i uporządkowanie posiadanej wiedzy - brak rzetelności może mieć naprawdę opłakane skutki w trakcie wyprawy, gdy będziemy musieli nagle improwizować rozwiązanie problemu, który zupełnie nas zaskoczył.

Przygotowania do pierwszej wyprawy

Z drugiej strony jednak początkującym adeptom survivalu nie poleca się rozpoczynania zakrojonych na szeroką skalę wypraw.. Kierując się zasadą „mierzmy siły na zamiary”, zdecydowanie lepiej jest zaplanować coś skromnego - np. jednodniową wyprawę do pobliskiego lasu. Wówczas można wyruszyć samodzielnie, chociaż w towarzystwie zawsze jest raźniej - szczególnie jeżeli będzie nam towarzyszyć osoba bardziej doświadczona, która w razie czego dostarczy nam wskazówek.

Jednak nawet mniej ambitna wyprawa wymaga należytego planowania i skompletowania wyposażenia. Jeżeli chodzi o to pierwsze, warto dokładnie zapoznać się z topografią terenu, który mamy zamiar eksplorować oraz sprawdzić prognozę pogody, by wiedzieć na jakie warunki atmosferyczne musimy się przygotować (chociaż oczywiście nie zaszkodzi być przezornym nawet jeśli zapowiadana jest świetna pogoda!). Zaś co do niezbędnego ekwipunku, musi być on dostosowany do poziomu zaawansowania wyprawy, jednak początkujący adepci survivalu nie muszą się martwić - na jednodniową przygodę wystarczy wyposażenie, które można bez trudu znaleźć w domu. Tutaj wymienić należy:

  • wygodne buty - nie muszą być dostosowane do szczególnie trudnych warunków, wystarczy by były wygodne, w końcu mamy zamiar pokonać trochę drogi
  • ubranie - najlepiej stare, ale solidne - nie chcemy by się zniszczyło, ale będziemy musieli pozwolić mu się pobrudzić
  • nożyk lub scyzoryk
  • jedzenie - trudno wymagać od początkujących, by na pierwszej wyprawie szukali żywności w terenie
  • mapę okolicy
  • apteczkę

Tutaj zostało wymienione wyposażenie na pierwszą wyprawę - przy kolejnych jak najbardziej warto zainwestować w bardziej zaawansowany sprzęt. Najpierw jednak trzeba przekonać się, czy survival jest w ogóle dla nas, a jeśli tak to jaki rodzaj wyprawy najbardziej nam odpowiada. Rozpocząć wyprawę z survivalem można właściwie o każdej porze roku, a zwyczajna jednodniowa wyprawa nie wymaga niesamowitych przygotowań - błędne jest więc myślenie, że survival to pasja tylko dla tych, których stać na niesamowite wyposażenia. Początek jest mniej skomplikowany, niż wydaje się większości osobom.

Dobry początek

Na pierwszą wyprawę warto postawić sobie kilka celów, których zrealizowanie sprawi nam satysfakcję, a zarazem będą realistyczne do wykonania. Może to być na przykład rozpalenie ognia bez użycia paczki zapałek, przygotowanie posiłku na ognisku czy nauczenie się posługiwania mapą i kompasem. W ten sposób nauczymy się podstawowych umiejętności, a zarazem poczujemy uczucie spełnienia, które zachęci nas do osiągania kolejnych celów. Jak widać, jedną z rzeczy, które czynią survival wspaniałą pasją są oferowane przez niego niesamowite możliwości rozwoju. Osoby, dla których jego idea brzmi interesująco, powinny jak najszybciej wziąć się do przygotowań - czeka na nich wspaniała przygoda.

Dziękujemy sklepowi internetowemu deltashop.pl za wysokiej jakości pomoc merytoryczną.

Ocena: 5.0

Komentarze