Jaki kask rowerowy wybrać?

Kaski roweroweTemat tego, dlaczego kaski rowerowe są niezbędne dla bezpieczeństwa wielokrotnie przewijał się w mediach i na blogach. Nie będziemy powtarzać powszechnie znanych argumentów (może poza jednym - nawet jeśli uważasz, ze Ty jeździsz bezpiecznie, nie możesz odpowiadać za innych uczestników ruchu drogowego). Zamiast tego spróbujemy doradzić, jak wybrać kask odpowiedni dla siebie.

Rodzaje kasków

Kaski bywają różne, w zależności od planowanego zastosowania. Najbardziej popularnym, wśród polskich cyklistów jest kask MTB, który cechuje się charakterystycznym daszkiem umieszczonym na przodzie. Kask wykorzystywany do dłuższych, bardziej wymagających tras, jazdy po górach i często też do jazdy po mieście. Można zatem powiedzieć, że jego zastosowanie jest dość uniwersalne. Zostając jednak przy jeździe miejskiej, to dla osób, które cenią sobie design i wygląd stworzone są kaski miejskie. Wyróżnia je mniej opływowy i sportowy kształt oraz większa ilość elementów odblaskowych i lampek, które mają poprawić widoczność rowerzysty na miejskiej trasie. Należy jedna pamiętać, że "design" kasku powinien stanowić drugorzędną cechę przy jego wyborze, najważniejsze zawsze jest bezpieczeństwo. Dla tych, którzy stawiają na prędkość przygotowano kaski szosowe. Zbliżone kształtem do MTB, jednak bez charakterystycznego daszka i z bardziej opływowym, aerodynamicznym kształtem. Miłośnicy rowerów wyczynowych i sportów ekstremalnych powinni zdecydować się na kask full face, który swoim kształtem przypomina kask motocyklowy, jednak jest od niego znacznie lżejszy. Jego zadaniem to największa ochrona okolic głowy - czaszki oraz szczęki. Alternatywą dla tak mocno zabudowanego kasku może być tzw. orzeszek, który nie ogranicza tak bardzo pola widzenia jak full face i ma nieco solidniejszą konstrukcję niż MTB, przez co jest cięższy i ma gorszą wentylację niż pozostałe rodzaje kasków. Najczęściej wybierają go osoby jeżdżące na BMX. W sklepach można znaleźć także specjalne kaski do szybkiej jazdy, których aerodynamiczna budowa przydaje się np. podczas triathlonów oraz kaski enduro, wywodzące się od MTB, ale z nieco bardziej zabudowanym tyłem.

Kaski rowerowe

Dopasowanie kasku

Banałem jest stwierdzenie, że kask powinien wygodnie leżeć na głowie. Jednak uzyskanie takiego efektu wymaga nieco pracy i uwagi. Przede wszystkim trzeba poznać rozmiar kasku odpowiedni dla siebie. W tym celu należy zmierzyć obwód głowy około 2,5 cm powyżej linii brwi. Liczba, którą uzyskasz podpowie jaki rozmiar będzie najlepszy dla ciebie. Po dobraniu odpowiedniego rozmiaru czas na regulację. Wystarczy, że za pomocą pokrętła regulacji pierścienia, znajdującego się zazwyczaj w tylnej części kasku, dopasujesz go do swojej głowy. Pamiętaj przy tym, że powinien on delikatnie opinać głowę i znajdować się równolegle do podłoża. Nie może się przesuwać ani do przodu ani do tyłu. Na koniec zwróć uwagę na pasek regulujący pod brodą. Klamra nie może uciskać i obcierać skóry i dodatkowo powinna się łatwo odpinać i zapinać. Podane rozwiązania dotyczą najbardziej popularnego typu kasku jakim jest MTB. Przy innych rodzajach regulacja będzie w wielu aspektach podobna, czasem z prawidłowym dopasowaniem wiązać może się dobór odpowiednich "gąbkowatych" wkładek umieszczonych w jego wnętrzu.

Wytrzymałość kasku

Kask to zdecydowanie nie tylko ozdoba. Warto przyjrzeć się wytrzymałości materiału, z którego został skonstruowany. Zasada jest prosta im twardszy surowiec, z którego został kask wykonany, tym lepiej ochroni on głowę. Do codziennej jazdy po mieście lub rekreacyjnych wycieczek wystarczą najczęściej dostępne w dobrych cenach kaski wykonane z tworzywa sztucznego. W przypadku jazdy bardziej ryzykownej (na przykład w terenie górskim), warto rozważyć kaski, w których zastosowano wzmacniającą go powłokę ceramiczną. Takie kaski są dużo lżejsze i bardziej wytrzymałe. Aby sprawdzić wytrzymałość kasku przy zakupie trzeba go po prostu mocno ścisnąć rękami. Dobry kask to taki, który nie wygina się pod siłą nacisku. Warto też zawsze sprawdzić czy wybrany przez nas kask posiada odpowiednie atesty. Oznaczenie EN 1078 na etykiecie, świadczy o tym, że spełnia on wymogi bezpieczeństwa i jest odpowiednio elastyczny i odporny. Każdy z takich kasków poddawany jest specjalnym testom. Ze względu na to, jak ważną częścią wyposażenia rowerzysty jest kask, nie warto wybierać tych, które nie posiadają atestu. Należy również pamiętać, że gdy znajdziemy się już w sytuacji gdzie kask rzeczywiście ochroni naszą głowę to nie będzie nadawał się już do ponownego użytku. Nawet gdy pęknięcie na nim będzie nieznaczne. Nie oznacza to, że był on słabej jakości skoro pękł przy średniej sile uderzenia. Kask rowerowy ma za zadanie pochłonięcie energii, która bez niego uderzyła by w naszą głowę. W tym procederze może rozlecieć się na kawałki, ale spełni swoją funkcję.

Waga kasku

Dobre kaski rowerowe z zasady są lekkie. Pamiętaj jednak, że to, co wydaje się niewiele ważyć w ręce, na głowie, po wielogodzinnej jeździe, może być odczuwane zupełnie inaczej. Jeżeli dany model wydaje Ci się zbyt ciężki (np. przekracza 300 gramów w przypadku kasku dla osoby dorosłej) - warto poszukać lżejszych odpowiedników. W przypadku dzieci waga kasku powinna oscylować pomiędzy 185 a 200 gramów. Jest to bardzo ważne ponieważ zbyt duże obciążanie odcinka szyjnego młodego człowieka będzie powodować nie tylko dyskomfort ale może mieć również konsekwencje zdrowotne. Waga kasku powinna być umieszczona w specyfikacji, która zobowiązanym nam jest przedstawić producent.

Dodatki

Wszelkie dodatkowe elementy kasku będą mile widziane, ze względu na zwiększenie komfortu ich użytkowania. W zależności od wybranego typu elementem, który nie zawsze jest "w zestawie" może być daszek. Warto zwrócić uwagę czy możliwy jest montaż lub demontaż takowego. Ta niepozorna część będzie bardzo praktyczna, osłoni nasze oczy przed promieniami słonecznymi lub deszczem. Kask może posiadać również dodatkowe elementy odblaskowe, które poprawią naszą widoczność na drodze. Dość istotnym elementem będą wkładki dopasowujące. Należy sprawdzić czy istnieje możliwość ich demontażu w celu wyprania lub wymiany. Wiele współczesnych wkładek posiada specjalną powłokę antybakteryjną, która przedłuży żywotność naszego kasku (jeżeli wcześniej oczywiście nie ulegnie uszkodzeniu lub rozbiciu). Jeżeli ten element wmontowany jest na stałe, używanie naszej skorupy z czasem stanie się niezbyt higieniczne i przyjemne. Przydatnym dodatkiem będzie również pokrowiec na kask, który zabezpieczy go (i przy okazji naszą głowę) podczas deszczowej pogody.

Ocena: 4.8

Komentarze