Jakie warunki musi spełnić przewoźnik, aby móc przewozić dzieci na wycieczki?

Autobus wycieczkowyW wielu kwestiach przepisy regulujące zasady związane z przewozem dzieci są o wiele bardziej restrykcyjne niż w przypadku dorosłych. Wynika to przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa, którą powinien zapewnić dziecku każdy opiekun. Coraz więcej przewoźników zadaje sobie pytanie dotyczące tego, jakie warunki trzeba spełnić, aby przewozić dzieci autokarem. Aby uzupełnić Waszą wiedzę, poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady i wymagania związane z przewozem nieletnich autokarem. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki rozwieją wszelkie dylematy i wątpliwości.

PRZEWÓZ DZIECI AUTOKAREM - WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Bez względu na rodzaj oferowanych usług każdy przewoźnik powinien posiadać pojazd sprawny technicznie, co potwierdza okresowy przegląd diagnostyczny. W przypadku wycieczek dla dzieci coraz częściej rodzice lub grono pedagogiczne sprawdza dodatkowo autokar, aby upewnić się, że jazda nie zagraża w żaden sposób życiu i bezpieczeństwu dzieci.

Ważne jest również prawidłowe oznaczenie danego autokaru. Jeżeli przewozimy dzieci lub młodzież (do lat 18), musimy oznaczyć pojazd z przodu i z tyłu odpowiednimi tabliczkami.

Jakie tabliczki powinniśmy przygotować?

Tabliczki przypominają znaki ostrzegawcze, przedstawiają czarną postać dziecka na żółtym/pomarańczowym tle. Należy również zadbać o prawidłowe oświetlenie kwadratowych tabliczek. O wiele bardziej funkcjonalne są znaki odblaskowe, które oszczędzają prac związanych z dodatkowym oświetleniem tablic.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa każdy autokar powinien posiadać wyjście awaryjnej, o którym można poinformować dzieci podczas podróży. Często nauczyciele lub organizatorzy wyjazdu informują pasażerów o sposobach ewakuacji. Naszym zadaniem jest również odpowiednie oznaczenie miejsc awaryjnych.

Każdy autobus powinien zostać wyposażony w podstawowe rzeczy związane z zasadami bezpieczeństwa, czyli: gaśnicę oraz apteczkę. W pojeździe należy zainstalować dwie gaśnice, w tym jedną blisko kierowcy, aby bez problemu mógł po nią sięgnąć w sytuacji awaryjnej. Apteczka doraźnej pomocy powinna znaleźć się w każdym pojeździe mechanicznym, więc nie stanowi to żadnej nowej reguły.

Do tej pory nie ma konkretnych regulacji związanych z fotelikami dla dzieci w autokarach, więc przewożenie przedszkolaków zależy tak naprawdę od organizatorów. W przypadku organizacji wycieczek dla dzieci warto skorzystać z autobusów, które posiadają pasy bezpieczeństwa, niezbędne podczas podróży z maluchami.

Oprócz wyżej wymienionych formalności ważne są również aspekty związane z przestrzeganiem norm czasu jazdy i odpoczynku, które obowiązują każdego kierowcę. Osobę kierującą pojazdem warto wcześniej uprzedzić o konieczności przygotowania tablic informacyjnych, aby uniknąć trudnych i niebezpiecznych sytuacji.

Warto zwrócić również uwagę na obowiązki kierowcy oraz przestrzeganie zasad przepisów ruchu drogowego.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki zapewnią bezpieczną i spokojną podróż Waszym podróżnym

Autor: www.bus-transport.eu.

Komentarze

busy-travel.pl
Wszystko się zgadza. Nic dodać nic ująć.
https://busy-travel.pl/busy-do-belgii.html