Jastrzębia Góra - atrakcje, wypoczynek, baza noclegowa

Jastrzębia GóraJastrzębia Góra to miejscowość turystyczna w północnej Polsce, położona nad Morzem Bałtyckim, w powiecie puckim, niedaleko Władysławowa. Jednocześnie jest najbardziej wysuniętym na północ miastem w naszym kraju. Znajdują się tam nie tylko piękne plaże ale i wiele innych, nie mniej interesujących atrakcji dla turystów.

Historia Jastrzębiej Góry

Pierwsze wzmianki na temat miejscowości jastrzębia Góra pochodzą… dopiero w okresu międzywojennego. Co ciekawe, wcześniej tereny kurortu były jedynie łąkami i pastwiskami, gdzie nie znajdowały się żadne domy mieszkalne ani zabudowania gospodarcze. Pierwszy dom na terenie dzisiejszej Jastrzębiej Góry postawiono dopiero po I wojnie światowej. Nazwa pochodzi z języka niemieckiego, gdyż w czasie II wojny światowej osada nosiła właśnie niemiecką nazwę.

Atrakcje w Jastrzębiej Górze oraz okolicach

Jastrzębia Góra słynie z ciekawych atrakcji turystycznych, w tym Gwiazdy Północy. Jest to najdalej wysunięty na północ część naszego kraju, gdzie znajduje się pomnik, przedstawiający pamiątkowy kamień z ozdobną tablicą. Powstał on w roku 2000, a został odsłonięty w maju 2001 roku. Nieco dalej znajduje się urwisko, a stając na nim możemy powiedzieć, że znajdujemy się na północnym skraju Polski.

Kolejnym, interesującym miejscem jest Lisi Jar, wąwóz pomiędzy Jastrzębią Górą, a miejscowością Rozewie. Zbocza jaru są porośnięte lasami bukowymi, a dno w najniższym miejscu zagłębia się nawet do 50 metrów. Jeszcze przed I wojną światową ustawiono niedaleko wąwozu pamiątkowy obelisk. Przedstawia on orła z rozpostartymi skrzydłami, jakby był gotowy do lotu. Powstał on na część króla Zygmunta III Wazy. Niestety, już w 1939 roku został on zniszczony, orła wywieziono na teren Niemiec, a tablicę dobrze ukryli mieszkańcy. Pozwoliło to na odtworzenie pomnika już w 1995 roku.

Z kolei w samym sercu Jastrzębiej Góry, tuż przy promenadzie znajduje się nietypowa atrakcja: Dom do Góry Nogami, podobny znajduje się w kaszubskim Szymbarku. W domu tym, który stoi niejako na własnym dachu, wszystko we wnętrzu także znajduje się do góry nogami. Niedaleko znajduje się niezwykle interesująca Wystawa Prehistorycznych Bestii, składająca się z kilkudziesięciu niesamowitych konstrukcji, wiernie odzwierciedlających istot, w tym Wielkiej Stopy, Yeti czy praludzi. Wystawa obejmuje również stworzenia morskie oraz cenne minerały. Wszystkie eksponaty opatrzone są czytelnymi tablicami edukacyjnymi.

Atrakcji warto szukać również w pobliskich miejscowościach. We Władysławowie znajduje się Aleja Gwiazd Sportu, ciekawe Muzeum Motyli, wieża widokowa oraz atrakcje dla wielbicieli mocnych wrażeń, w tym lunapark oraz Ocean Park. Z kolei w położnym niedaleko Rozewiu zlokalizowana jest słynna latarnia morska imienia Stefana Żeromskiego na ulicy Leona Wzorka. Był to latarnik, który pracował na niej przed wybuchem II wojny światowej i w czasie jej trwania został zamordowany. Latarnię można zwiedzać, można wspiąć się również na szczyt, gdzie znajduje się punkt widokowy. We wnętrzu budowli działa Muzeum Latarni Morskich. Niedaleko Jastrzębiej Góry znajduje się Chłapowo z ciekawym Rezerwatem Dolina Chłapowska. To doskonała propozycja na spokojny spacer z ukochaną osobą czy całą rodziną. Trasa jest łagodna, więc z powodzeniem pokonamy ją z dziećmi. Część trasy wiedzie przez betonowy tunel, co jest dodatkową atrakcją.

Wypoczynek w Jastrzębiej Górze i okolicach

Jastrzębia Góra jako znany kurort nadmorski oferuje przyjemny i różnorodny wypoczynek dla każdego. Wielbiciele spokojnego relaksu z pewnością odnajdą radość w odpoczywaniu w okolicznych kąpieliskach. Piękne plaże pozwalają na przyjemny wypoczynek dla każdego. Warto wybrać się także na Promenadę Światowida, główną, reprezentacyjna aleję w mieście. Znajduje się tam wiele lokali gastronomicznych, sklepików oraz kramów z widokówkami pamiątkami znad morza. Na końcu Promenady znajduje się punkt widokowy.

Amatorom spacerów poleca się szlaki turystyczne, zarówno piesze, jak i konne oraz rowerowe. Pieszy Szlak Nadmorski wiedzie z miejscowości Krokowa przez Karwię, Jastrzębią Górę, Rozewie i Władysławowo aż na Mierzeję Helską, przez Chałupy, Jastarnię aż do Juraty. Z kolei ciekawy szlak konny prowadzi z Wejherowa przez Jastrzębią Górę i kończy się w punkcie początkowym. Ciekawym zjawiskiem są również białe żeglarskie noce w pobliskim Władysławowie. Przez kilka nocy w czerwcu słońce chowa się tam na horyzontem ale nie całkiem, co daje wrażenie jaśniejszego nieba po zmroku i pozwala na spędzenie nocy na doskonałej zabawie z przyjaciółmi lub rozmowach z ukochaną osobą nad brzegiem morza. Pamiętajmy, że Jastrzębia Góra może stanowić doskonała bazę wypadową do miejscowości, położonych na Mierzei Helskiej, rozpoczynając od Władysławowa, przez Chałupy, aż po samo miasteczko Hel.

Baza noclegowa i gastronomiczna w Jastrzębiej Górze

Jastrzębia Góra dysponuje rozbudowaną bazą noclegową dla turystów, poszukujących wygodnych noclegów w różnych cenach. Możemy zatrzymać się w hotelu, pensjonacie, wynająć domek nad morzem lub zdecydować się na kwaterę prywatną. Jeśli chodzi o bazę gastronomiczną, mamy do wyboru wiele lokali z różnorodnym jedzeniem, w tym smażalni z ofertą świeżych ryb. Wieczorami warto korzystać z oferty barów i pubów. W Jastrzębiej Górze znajduje się między innymi Coctail Bar Max, nastrojowy pub z niezwykle bogatą ofertą alkoholi z całego świata oraz Dom Whisky, raj dla każdego wielbiciela tego trunku. Corocznie w sierpniu odbywa się tam Festiwal Whisky.

Zdjęcie - wikipedia.org

Ocena: 5.0

Komentarze