Jeśli na piwo, to do Wrocławia! Poznaj smak regionalnego złotego trunku

WrocławWrocław to nie tylko miasto mostów, ale również… piwa. Historia piwowarstwa sięga dalekiej przeszłości Wrocławia, który w XV i XVI wieku zaliczano wraz ze Śląskiem do europejskich krain piwa. Poznaj historię najstarszego browaru restauracyjnego założonego przez rodzinę Spiżów, odwiedź Browar Mieszczański, w którym organizowane są wydarzenia kulturalne, i spróbuj prawdziwego piwa rzemieślniczego serwowanego przez browar Złoty Pies.

Browar Spiż - kultowe miejsce spotkań słynnych miłośników piwa

Spiż jest pierwszym polskim browarem restauracyjnym, założonym w 1992 roku przez wrocławskiego przedsiębiorcę i technologa piwa, Bogdana Spiża. W lokalu mieszczącym się w piwnicach zabytkowego Nowego Ratusza serwowanych jest dziewięć gatunków warzonego na miejscu piwa: jasne, mocne, pszeniczne, ciemne, karmelowe, miodowe, czekoladowe, AIPA (od 2015) oraz wiśniowe (od 2016). Smak produkowanego w tym miejscu złotego trunku znają nie tylko wrocławianie, ale także goście z całego świata. Spiż odwiedzili m.in. Vaclav Havel, Aleksander Kwaśniewski oraz Hanna Suchocka. Browary Restauracyjne Spiż należą do Stowarzyszenia Regionalnych Browarów Polskich.

Gdzie to jest? Ratusz 2

Browar Złoty Pies - weź udział w warzeniu piwa

Zlokalizowany w zabytkowej kamienicy tuż przy wejściu na wrocławski Rynek, Złoty Pies jest kolejnym po Spiżu browarem restauracyjnym. Piwo warzy się na miejscu, w okazałej miedzianej warzelni, według autorskich receptur głównego piwowara. Do wyboru mamy piwo pszeniczne, nowofalowe, lager, coraz popularniejsze IPA (Indian Pale Ale), a także piwo marcowe oraz wytwarzane na specjalne okazje piwo sezonowe. W Złotym Psie organizowane są również sesje live brewing, czyli warzenia piwa na żywo z udziałem klientów. Restauracja przy browarze serwuje również śniadania angielskie, zupy na naturalnym zakwasie, deski zimnych przekąsek do piwa oraz desery.

Gdzie to jest? Wita Stwosza 1-2

Browar Stu Mostów - prawdziwy smak Wrocławia

Młodziutki, bo założony w 2014 roku, Browar Stu Mostów powstał "z potrzeby autentyczności (...), z marzenia o dobrym polskim piwie rzemieślniczym". To miejsce o niezobowiązującym klimacie, w którym skosztować możemy aż dziesięciu gatunków piwa warzonego na miejscu (takiego jak pszeniczny Salamander Cherry Berliner Weisse czy mocny WRCLW Schöps) lub sprowadzanego z Hiszpanii czy USA. W Browarze Stu Mostów wykorzystywane są autorskie receptury piwa, nad którymi pracuje doświadczony piwowar. Na miejscu można również spróbować słodkiego precla słodowego ze śmietaną i słodką konfiturą cebulową, duszonej kapusty z orzechami lub zupy szczawiowej.

Gdzie to jest? Jana Długosza 2

Browar Mieszczański - zamiast piwa serwuje kulturę

Zlokalizowany na Osiedlu Huby w XIX-wiecznym budynku przemysłowym Browar Mieszczański specjalizował się w wytwarzaniu piwa jasnego pełnego i lekkiego. W 1996 roku zaprzestano produkcji chmielowego trunku, a w 2003 powstało tu Centrum Kultury. Składają się na nie m.in. pracownie artystyczne, sale wystawowe oraz galerie. Mieści się tu również Teatr Ad Spectatores, który powstał jako alternatywa dla teatrów państwowych i jest miejscem różnorodnych eksperymentów dramaturgicznych, inscenizacyjnych i aktorskich. Browar bierze udział w wydarzeniu Noc Muzeów, organizuje degustacje wchodzących na rynek piw rzemieślniczych i urządza różnego rodzaju warsztaty.

Gdzie to jest? Hubska 44

Festiwal Dobrego Piwa i Beer Geek Madness - gratka dla piwoszy

Pracownicy sieci AccorHotels przypominają, że we Wrocławiu odbywa się największy międzynarodowy festiwal piwowarski - Festiwal Dobrego Piwa. Swoje piwa beczkowe oraz butelkowe prezentuje na nim kilkadziesiąt browarów regionalnych, rzemieślniczych, kontraktowych i restauracyjnych m.in. z Polski, Czech i Belgii, a także Niemiec, Danii, Holandii oraz Anglii. Podczas imprezy spróbować można oficjalnego piwa festiwalowego WRCLW Dunkelweizen, warzonego przez Browar Stu Mostów. We Wrocławiu organizowany jest również festiwal Beer Geek Madness, polegający na degustowaniu różnych gatunków piwa w małych ilościach. Wrocław został nawet wybrany najważniejszym dla piwa miastem w Polsce. Zanim wyruszymy na wędrówkę szlakiem lokalnych browarów, warto wyszukać dobrze zlokalizowane hotele we Wrocławiu - np. Hotel Mercure Wroclaw Centrum lub Hotel Sofitel Wroclaw Old Town - i zarezerwować nocleg w jednym z nich. Można tego dokonać na stronie AccorHotels.

Ocena: 5.0

Komentarze