Kampinoski Park Narodowy

Wydmy śródlądowe w Kampinoskim Parku NarodowymPuszcza Kampinoska to największy kompleks leśny na terenie Mazowsza. Jego najbardziej atrakcyjny fragment objęty jest ochroną jako Kampinoski Park Narodowy. Wartość przyrodnicza tego obszaru jest ogromna. To zielone płuca dla polskiej stolicy a zarazem miejsce przyciągające turystów spragnionych ciszy i wypoczynku na łonie natury.

Puszcza Kampinoska to wyjątkowy obszar, który zachwyci i miłośników przyrody, i tych, którzy w czasie wycieczki po Polsce chcą ujrzeć miejsca niezwykłe. Ten wielki kompleks leśny sprzyja turystyce i krajoznawstwu, a spacer po jego terenie może się przemienić w wyjątkową lekcję przyrody. Liczne szlaki turystyczne sprawiają, że planowanie wędrówki po najciekawszych zakątkach puszczy staje się zadaniem prostym, a nowe szlaki konne i rowerowe sprawiają, że każdy miłośnik aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu znajdzie tu coś dla siebie. Na popularność tego kompleksu leśnego wpływa nie tylko coraz lepsze zagospodarowanie tego terenu, ale i bliskość Warszawy.

Dumą puszczy są olbrzymie treny leśno - łąkowe, bagna oraz śródlądowe wydmy. To największy tego typu kompleks w Europie oraz wyjątkowa atrakcja dla każdego miłośnika przyrody. Zachwycić też mogą tutejsze lasy, które są fragmentem prastarej Puszczy Mazowieckiej. By uchronić je dla następnych pokoleń, od 1959 roku są one chronione prawem, a Kampinoski Park Narodowy jest ceniony jako kierunek godny przyrodniczej wycieczki. Puszcza Kampinoska jest obszarem wyjątkowo aktywnym dla ornitologów, choć to łosie stały się najbardziej znanymi przedstawicielami świata zwierząt tych lasów.

Kampinoski Park narodowy należy do największych parków narodowych w Polsce. Puszcza Kampinoska na listę rezerwatów biosfery UNESCO trafiła w 2000 roku. Od dawna jest to jedno z najpopularniejszych miejsc do wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców nie tylko Warszawy, ale i pozostałych regionów Mazowsza. Przez te wspaniałe lasy, będące pamiątką po potężnej Puszczy Mazowieckiej, przebiega sporo szlaków turystycznych pieszych, konnych oraz rowerowych. Możliwość wypoczynku na łonie natury oraz uprawiania aktywnych form turystyki sprawiają, że Puszcza Kampinoska jest chętnie odwiedzana.

Przede wszystkim puszcza ta to atrakcyjne pod względem przyrodniczym tereny bagienne oraz największy w Europie obszar śródlądowych wydm, który jest jedną z największych atrakcji tego parku. Ciekawa jest również tutejsza roślinność, przy czym warto zwrócić szczególną uwagę na brzozę czarną, uważaną już za endemit. Jednak o atrakcyjności parku decyduje przede wszystkim bogaty świat zwierząt. Można tu spotkać wiele rzadkich ptaków, jak żurawie oraz bociany czarne. Licznie występują tu również ptaki drapieżne. Symbolem parku został łoś, którego można spotkać w Puszczy. Z rzadkich gatunków występują tu również bobry i rysie.

Park narodowy ten posiada również własną enklawę - wyjątkowo atrakcyjną. To Ośrodek Hodowli Żubrów, który znajduje się w Smardzewicach. Nawa parku pochodzi od miejscowości Kampinos, wsi leżącej na skraju Puszczy Kampinoskiej. To właśnie Kampinos jest najlepszym punktem wypadowym na teren parku, bo stąd zaczyna się większość szlaków turystycznych prowadzących przez ten malowniczy i ciekawy teren.

Na miłośników historii również czekają tu ciekawe atrakcje turystyczne. Z atrakcji o typowo krajoznawczym charakterze należy wymienić także Twierdzę Modlin czy Żelazową Wolę. Po Puszczy można wędrować śladami powstańców styczniowych, można też odwiedzić słynny cmentarz w Palmirach. To ważne miejsce pamięci narodowej, które przypomina nam m. in. o żołnierzach poległych w słynnej bitwie nad Bzurą.

Komentarze